Putování cloudovými službami – CrashPlan

Putování cloudovými službami – CrashPlan

Logo Crashplanu v rámci osobních tarifů

Co je a co nabízí CrashPlan?
CrashPlan se řadí také mezi poskytovatele řešení pro zálohování, ale oproti předchozím představovaným nabízí širokou škálu možností, jak pro osobní či rodinné potřeby, tak i pro korporátní využití.
Je svým způsobem zajímavý především co se týče možností zálohování zdarma. Podrobněji u jednotlivých účtů.

Typy účtů
Free účet
V rámci účtu, který nabízí Crashplan zdarma Vám bude umožněno zálohovat na jejich servery jen ve zkušební měsíční lhůtě, poté si pro pokračování zálohování k nim na servery musíte zvolit jeden ze dvou osobních nebo jednoho rodinného placeného účtu.
V čem tkví tedy výjimečnost Crashplanu ve verzi zdarma? Především v tom, že se můžete domluvit se známým či kamarádem na vzájemném zapůjčením nějaké kapacity pro vzájemné zálohy. Z toho je odvozeno další omezení a to možnost obnovy souborů z webového rozhraní.
Dále můžete zálohovat do některé místní složky (to podle mě postrádá smysl) nebo na jiný disk. V rámci tohoto free účtu bude zálohování probíhat jen jednou denně do daných lokalit.
Z pohledu zabezpečení je free účet mírně „okleštěn“, protože jsou soubory šifrovány „pouze“ 128bity  a  to i během přenosu shodně jako u placených tarifů.
Jak je zvykem u služeb nabízených zdarma, tak podporou Vám bude pouze fórum.

Osobní placené tarify – CrashPlan+ a CrashPlan+ Unlimited
Tyto tarify v rámci parametrů dělí jen a pouze kapacita a cena. Záleží tedy na množství dat potřebných k zazálohování a na ochotě platit. Prvně jmenovaný nabízí jen 10GB online prostoru téměř za 25$/rok oproti tarifu s „neomezeným“ prostorem za 50$/rok.

Kromě toho, že musíte platit a máte prostor na serverech spol. CodeFortyTwo provozující Crashplan získáte i výhody.
Oproti free tarifu získáte zálohování v reálném čase a to díky sledování změn desktopovým klientem a je umožněna výše zmíněná obnova z webového rozhraní, kde ale platí omezení na 250MB/soubor. Můžete si také zvolit jednotlivé „zálohovací sady“ v kterých si navolíte co, kdy a jak často zálohovat.
Zabezpečení je také pozvednuto na vyšší úroveň kdy budou Vaše soubory šifrovány 448bity a pro případ problémů je k dispozici podpora na chatu, telefon i emailu.

Rodinný neomezený tarif – Crashplan+ Family Unlimited
Pokud je třeba zálohovat v domácnosti více než jeden počítač, konkrétně 2 až 10 počítačů, tak je zde na výběr tento rodinný tarif. Kromě navýšení počtu více zařízení však nabízí to samé jako „neomezený“ osobní účet a tak není třeba ho detailněji rozepisovat.
Osobně bych řešil potřebu zálohy více PC spíše tak, že na jednom bych měl „neomezený“ tarif a na ostatních free a ty bych následně pozval k zálohování k sobě a tyto data pak sdílel. Nemám to ovšem v praxi odzkoušeno, tak nemohu tvrdit jistě, že tento způsob bude fungovat. 🙂

To co mají všechny placené tarify společné je snižující se cena za rok při delším úvazku, takže např. u „neomezeného“ osobního účtu se můžete dostat z ceny 50$/rok až ke 35$/rok.

CrashPlan klient
Crashplan disponuje velmi vydařeným klientem s bohatými možnostmi.
Následuje série screenů s popisky.

Základní obrazovka s přehledem co, kam a kolik toho zálohujete 

Základní nastavení zálohování s možností okamžité zálohy nebo v daném intervalu,
 frekvencí záloh a počtu verzí, výjimek a pokročilých nastavení

Konkrétní možnosti frekvence záloh, verzování dle stáří položky
 a doba po které smazat soubory, které jste již fyzicky z disku vymazali

Pokud disponujete pomalejším připojením a nechcete zabrat celou šířku
 pásma pouze zálohováním, tak si můžete nastavit rychlostní limity

Shrnutí
Myslím si, že Crashplan nabízí něco pro každého. Pro odpůrce zálohování „někam“ mimo jeho kontrolu nabízí ve free verzi pohodlné a automatické zálohování k nějakému známému nebo na vlastní disky a nemusí se tak o svá data tolik starat. Samozřejmě, že se tato varianta hodí i pro běžného uživatele, který nechce platit. 🙂
Naopak pro někoho ochotného platit celkem, dle mého, zajímavou částku a mít něco navíc se hodí některý z placených tarifů.
Vybere si tak každý a kdyby ne, tak ze starších příspěvků (Memopal, SpiderOak nebo UbuntuOne) nebo z doposud nepopsaných, ale v komparátorech (cenový, parametrový) zmíněných, ano. 🙂

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Putování cloudovými službami – CrashPlan

 1. Hoj, CrashPlan mi přijde mi celkově super v kombinaci s jinou službou na synchronizaci, jen mi vadí jedna věc – pokud přejmenuju adresář nebo soubor, tak v záloze bude 2x – pod novým i starým názvem … tedy pokud ho přejmenuju 10x a mezitím vždy provedu zálohu, tak bude v záloze 10x ten samý adresář / soubor.
  Jde mi o to, že pokud pak zálohu stáhnu, budu mít úplně jinou strukturu, než jakou jsem zálohoval, což například u mých projektů (programování) bude dělat paseku a musel bych to ručně procházet a mazat, co tam nepatří.
  Podle mě by se soubory a adresáře se starými názvy měly řadit do smazaných, které bych si následně mohl vybrat tím zatržítkem „show deleted“.
  Nevíte, co s tím?
  Díky.

  1. Díky za komentář. Crashplan aktuálně nepoužívám, ale myslím, že v nastavení záloh je možné nastavit jak dlouho uchovávat nějaká data a pod.

   Konkrétně tento příklad by jste mohl napsat na podporu co poradí nebo třeba Crashplan touto vlastností vybaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

64 + = 70