Cloudové operační systémy – budoucnost IT nebo chyba?

Cloudové operační systémy – budoucnost IT nebo chyba?

Tentokrát bych rád přiblížil situaci cloudových OS. I přes to, že cloud-based systémy se v podstatě teprve rodí, tak můžu mluvit o, podle mně důležitých vlastnostech a schopnost, které by takový systém měl splňovat a umožňovat.

Pokud budu porovnávat ideu Google Chrome OS a již existujícího Jolicloudu (nově Joli OS), tak zde vídím 2 celkem odlišné systémy.
Nejdříve je třeba si každý detailněji popsat.

Začnu Jolicloudem, který jsem měl tu čest být testerem již v alpha verzi (v profilu účtu na Jolicloudu mám nálepku Zakládající člen). Jelikož byla možnost testování na pozvánku, tak jsem si díky článku, který byl na nějakém českém IT serveru (již si nepamatuji na jakém), zažádal o pozvánku. Nevím jak dlouho jsem na ni čekal, ale byli to řádově dny. Poté jsem ho provozoval i na desktopu, jelikož se prostředím blížil Ubuntu Netbook Edition, tak na Atomovém desktopu nebyl problém a běžel celkem bez problému.

Možná si kladete otázku, kde je ten „cloud“. Vy si totiž buď po instalaci nebo před ní zaregistrujete na jejich webu a získáte tak napojení na onen Cloud. Na všech počítačích, kde se přihlásíte budete mít aktuálně nainstalované aplikace. Zde je to „kouzlo“ cloudu u tohoto systému. Výhodou je možnost klasického používání místního úložiště a také přihlášení k účtům k připojení na Google Docs, Dropbox nebo Facebook. Další zajímavou fíčurou je sociální síť mezi uživateli Jolicloudu, kde mohou sdílet nainstalované, odinstalované nebo oblíbené. Je to prostě celkem vyvedená linuxová distribuce vhodná pro netbooky nebo výkonově slabší stroje. Jediné kvůli čemu jsem ho přestal používat je jeho nynější HTML5 rozhraní. Jednoduše mi tolik nesedlo, ale jinak ostatní vlastnosti systému hodnotím za jedna.

Jako druhým cloudovým kandidátem výše zmiňovaný Google Chrome OS. Z mých předchozích článků jste se mohli dozvědět, že většinu práce dělám již přes webový prohlížeč Google Chrome, takže myšlenka Google Chrome OS se mi líbí. Po jeho příchodu, si myslím, stačí počkat tak půl rok než se najde více online alternativ k desktopovým aplikacím. Je jasné, že ne všechny půjde nahradit, ale pro většinu uživatelů bude ideální, protože se nebudou muset starat o aktualizaci aplikací. Pro dost uživatelů bude problémem ona neúplná dostupnost vlastního úložiště pro vlastní data. To je dle mého jedno z mála negativ tohoto systému. Dalším by mohla být nedostupnost při offline provozu.

Tudíž sečteno podtrženo, pokud by se skloubili možnosti Jolicloudu a rozhraní Google Chrome OS, tak by dle mého názoru vznikl vskutku kvalitní cloudový operační systém.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

One thought on “Cloudové operační systémy – budoucnost IT nebo chyba?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 66 = 68