Proč Google Apps?

Proč Google Apps?

Jelikož jsem se před několika měsíci stal opravdu velkým nadšencem do produktů, služeb a aplikací Googlu, tak nyní již trávím v klasickém desktopovém kancelářském balíku přibližně 5% času práce s dokumenty. Již dřívě jsem začal používat Google Docs, ale poslední rok u mě dochází k postupné evoluci a to způsobem, že čím dál více času trávím přímo v prohlížeči (mj. Google Chrome dev ). Pro poslouchání hudby využívám často Grooveshark nebo Youtube, fotky zálohuji na Picasu (také i na HDD samozřejmě) a takto bych mohl pokračovat dál.

Již nějaký čas jsem o Google Apps uvažoval a tak jsem si koupil tuto doménu. Zprvu jsem ji používal jen pro GMail, Kalendář GDocs. Teprve nedávno jsem začal přemýšlet o osobním webu. Tak jsem si jednoduše řekl proč nevyužít Google služeb. Váhal jsem mezi Sites a Bloggerem. Po seznamování se s prostředím jsem si vybral Bloggera. Přesto že jsem “ajťák”, tak s tvorbou webu od píky jsem se moc nepřátelil. Více mě zaujal HW a tak jsem na SŠ programovaní flákal. Naštestí jsem nyní na VŠ dospěl k názoru, že mě programování začíná bavit díky Javě.

Ale to jsem trochu odbočil od Apps. Zprovoznění GApps není nijak těžké a jeho zavedení na doméně je pro zkušenější otázkou přibližně 10-15 minut. Poté je dobré 1-2 hodiny počkat pro aby si DNS servery natáhly změny, které byly provedeny. Poté je na řadě samotné nastavení, pro menší množství uživatelů je možné je zakládat ručně. Za to při víve uživatelích by to bylo neproduktivní. Dále nehodlám podrobně postupy popisovat, jelikož to není účel tohoto článku. Začal jsem ho psát s tím, že napíšu mé postřehy, z prozatím krátkého, používaní a také podle mně zajímavé vlastnosti a možnosti. Pokud by někdo chtěl pomoc se zavedením, tak není problém, může mě na kontaktech, které tu mám uvedené, kontaktovat. 

Pro mě je nekompromisně nejpoužitelnější GMail. Myslím, že na poli freemailů nemá konkurenci a co se týče pracovního prostředí, tak je jednoduché, intuitivní a díky tomu velmi dobře použitelné. Zvykl jsem si na něj a nemám mu co vytknout. Co se týče kapacity, tak ta stačí nejednomu uživateli. Někdo oponuje “neomezenou schránkou” od Seznamu, ale srovnávat GMail se Seznamem není na místě. Je také otázkou jak “neomezená” je ve skutečnosti. Dalšími neocenitelnými vlastnostmi jsou často opomíjené štítky spojené s filtry, export do dokumentů nebo úkolů do kalendáře.


Od začátku tohoto semestru jsem také začal ve velkém používat kalendář kam jsem si dal rozvrh na celý semestr, všechna výročí a postupně si tam dávám důležité termíny či události, protože kdo má na všechno myslet. Zde je dobrá možnost barevného odlišení jednotlivých kalendářů. Díky ní je i při velkém množství událostí zachována přehlednost nebo pro případ lepší přehlednosti je možné momentálně nepotřebné kalendáře dočasně vypnout.

Další součástí jsou Google dokumenty. Ty jsou doslova kapitolou sami o sobě, jelikož jsou oproti ostatním mnohem rozsáhlejší a nejde popisovat všechny výhody. Velmi mě zaujali formuláře. Jejich tvorba je jednoduchá a intuitivní a především mají široké využití. Ať už jako testy pro učitele až po zjišťování informací od uživatelů či zaměstnanců firem. Výsledky se sami exportují do tabulky včetně jména uživatele a časové známky. Tyto výsledky si můžu prohlédnout i v grafické podobě.

… další část příspěvku příště
  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

76 + = 86