Pohled na Google+ po téměř čtvrt roce

Pohled na Google+ po téměř čtvrt roce

Dá se tomu těžko věřit, ale od spuštění Google+ již uplynuli skoro 3 měsíce. Za tuto dobu dosáhla uživatelská základna velikosti cca 30 milionů.

I když se objevila statistika podle které je více jako 80% uživatelů neaktivních a že přihlásili pouze ze zvědavosti. Tato statistika byla později opodstatněně napadnuta pro své hodnotící parametry. Jako aktivní uživatele označila pouze ty, kteří napsali alespoň 1 veřejný příspěvek. Většina z nás ale ví, že značná část komunity píše třeba jen pro své „Kruhy“, případně pro „rozšířené kruhy“.

Zájem o G+ postupně odpadá i dle snižujícího se nárůstu uživatelů. I když značnou částí komunity jsou „geekové“ a lidi z IT, tak se již nějakou dobu objevují i „normální“ lidé. Minimálně z počátku jsem na G+ nechtěl tyhle lidi tahat, jelikož by se přihlásili a nic by tam nebylo a už bych je tam poté nedostal. I nyní bude spíš lepší počkat na veřejné spuštění nebo až bude do Pluska zahrnuto více funkcí.

Co se týče ohlasů, tak si myslím, že jsou vesměs pozitivní. Pochvalu dostávají věci jako čistota rozhraní, jednostrannost „přátelství“, kruhy a prozatím příspěvky mající vyšší informační hodnotu (oproti FB).

Moje Plusko
Možností využití Pluska je několik. Prvním podstatným je „FB styl“, který využijete především pro přátele, známé, spolužáky nebo spolupracovníky. Budete si sdílet osobnější věci, které nemusí nikdo cizí z komunity vidět. Neméně důležitým využitím bude možnost jednostranného sledování alá Twitter, kdy budete v podstatě jen odebírat příspěvky od lidí, kteří vás zajímají.

Jak bylo popisováno, tak je vhodné mít kruhy rozděleny na příchozí a odchozí. Já mám rozdělení příchozích rozděleno jednoduše a to na České (bez following) a Zahraniční. Více rozpitvávat příchozí příspěvky snad není třeba.
Odchozí mám rozděleny do několika kruhů a jsou lidi, kteří jsou i ve více jak 2 kruzích. Odchozích kruhů mám cca 15.

Přínos G+
Spuštění Pluska přineslo uživatelům několik pozitivních událostí, které mohou pozitivně ovlivnit velikost komunity. Největším tahákem pro uživatele může být „neomezená“ velikost prostoru pro fotky (do 2048px) na Picase. Po překročení této velikosti platí dosavadní velikost 1GB (v základu). Již od 5$/rok do 4096$/rok lze zvětšit úložiště na 20GB, respektive až 16TB. Takto přikoupené úložiště je sdílené mezi Picasou a Google Dokumenty.

Tím jsem se dostal již k Dokumentům. Zde Google uvedl od spuštění G+ 2  zásadní novinky a to zavedení vyššího limitu pro jeden soubor z 1GB na 10GB /soubor. Druhou novinkou je  podpora více formátů a to včetně ZIPů. Takže když vám někdo pošle v emailu ZIP archiv, tak ho můžete bez nutnosti cokoli stahovat „rozbalit“ v Google Dokumentech. Kde následně otevřete i soubory v něm obsažené.

Velké změny potkávají i ostatní Google služby a to především co se týče grafické podoby, která je přizpůsobována vzhledu Google+. V GMailu je možné si zvolit jeden ze dvou novým „G+“ motivů, které jsou velmi volné. Pro zobrazení více informací na obrazovce doporučuji minimalistických G+ motiv. Google Dokumenty a Kalendář umožňují zapnout nový vzhled a Dokumenty ještě navíc i nový editor s černobílými ikonami.

Můj pohled na budoucnost G+
Co se týče odhadů kolik bude mít uživatelů za 1,2 roky, tak myslím, že G+ nebude mít nikdy velikost FB a to je myslím i dobře. Pokud by měl i „jen 150 – 200 milionů, tak by to bylo možná i lépe. Nedopadlo by to tu tak jako na FB a zachovalo by si to tu určitou „odbornost“ a informační hodnotu.
Myslím si, že pokud Google dobře zakomponuje jeho dosavadní služby do G+ a G+ do Chrome OS s možnosti offline práce s Dokumenty a pod., tak bude mít úspěch s takto rozsáhlou platformou.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Pohled na Google+ po téměř čtvrt roce

  1. Dakde som tu zhliadol, zrejme vedla v updatoch, ze nefunguje blogger. Ono je to tak, aspon moje opakovane skusenosti z poslednych cca 2 tyzdnov su take, že blogger nefunguje jedine pod G. Chrome. Paradoxne velmi dobre funguje pod FF Mozillou a dokonca aj pod IE 9! Mam Windows7 HP 64-bit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 33 = 35