Úvaha nad budoucností IT v domácnostech

Úvaha nad budoucností IT v domácnostech

Pokud zauvažuji nad tím, kam za posledních 10 let výpočetní technika v domácnostech pokročila, tak si musím položit otázku, jak to bude vypadat za dalších 10, 20 nebo 30 let?

Jak já bych si to, možná až idealisticky, představoval?

V nově postavených domech bude IT infrastruktura samozřejmostí. Průměrná rychlost připojení bude v jednotkách Gb. Technikou budeme řídit v podstatě vše podstatné.

Ale teď popořadě.

Již při posledních stavebních úpravách na „nulových domech* “ budou připravovány chytré systémy všech elektronických systémů a síťové prvky. Po těchto úpravách bude připojení k internetu pomocí LED světel (v laboratorních podmínkách dnes funkční) kdy je několik LEDek použito pro účely připojení.

Pomocí domovního OS budeme moci pomocí telefonů ovládat celý dům od světel, televizi až po zalévaní kytek třeba. Zjednodušeně cokoliv.

V domě bude v bezpečnostní schránce uložen domovní NAS o velikosti krabičky od sirek s kapacitou desítek respektive stovek TB a výkonem dostačujícím pro řízení celého dům.

V budoucnosti bude mít každý chytrý telefon s vysokým, plně dostačujícím, výkonem, který v případě potřeby nutnosti dělat v terénu nějakou práci zasune do těla většího netbooku. Naproti tomu při příchodu domů nebo do práce bude mít k dispozici plnohodnotnou dokovací stanici spolu s 2 monitory.

Prostě a jednoduše bude mít člověk jedno více-účelné zařízení, které pomocí různých druhů dokovacích stanic promění v plnohodnotné zařízení vhodné pro práci, zábavu a ještě pro správu domu. Úložná kapacita v těchto mobilech bude v řádu stovek GB, ale pro ukládání bude primárně sloužit zmíněné NASy, které budou jako domovní servery zároveň zpřístupňovat ovládání domu skrze mobilního klienta.

Myslím, že to jako rychlý nástřel stačí, jelikož by tohle mohlo být velmi rozsáhlé téma.

* nulový dům – je/bude ten který bude energeticky soběstačný a úsporný

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 8 =