Tak opět změna, tentokrát na LXDE

Tak opět změna, tentokrát na LXDE

Tak jsem se včera opět odhodlal přesedlat na jiné prostředí reinstalem z Xubuntu na Lubuntu. Po cca 2 hodinách zkoušení ve Virtualboxu jsem nakonec dospěl k názoru, že je také dobře konfigurovatelné a že může vypadat stejně jako mé, nyní již bývalé, Xubuntu a přitom být mnohem méně náročné na HW.

Xubuntu jsem si užíval několik dní a vyhovovalo mi. xubuntu samotné si po startu bralo pěkných cca 500MB oproti Gnome s cca 750-900MB RAM. Sice to není moc, ale pokud u toho mám Chrome, který si bere od 1.5GB do 2.3GB, tak je to poté znát. A to nepočítám, když chci dělat něco dalšího jako je virtualizace OS kdy jsem se dostával k celkové spotřebě 3.5GB RAM paměti a 500MB SWAPu. Tím se mi systém celkem výrazně zbrzdil, tak zároveň s hledáním úspornějšího prostředí jsem se rozhodl, že si ještě zvýším velikost paměti RAM v notebooku dokoupením 8GB kitu díky kterému se nemusím starat o to kolik propůjčím virtualizovanému OS paměti.

Pokud se zaměřím na Lxde, tak u něj je po spuštění spotřeba systémových prostředků na cca 75-95MB RAM a 1-3% CPU. I když nemám NTB nijak nevýkonný, tak je to celkem cítit při používání kdy nikde nic se nebrzdí.

Při běžném používání je spořeba RAM cca 1,4-1,9GB (Chromium).

Nyní tedy již k LXDE obsaženým v instalovaném Lubuntu.

Nejprve jsem se vrhl na to  nejrychlejší (vzhledem k pokročilé večerní hodině) a to úprava panelu. Lubuntu má po spuštění nastavený jen jeden spodní panel, ale vzhledem k tomu, že mi vyhovují panely dva, tak jsem onen panel hodil k hornímu okraji obrazovky a přidal ještě jeden spodní do kterého jsem přidal ikonu pro minimalizaci oken, přepínač mezi virtuálními plochami a seznam oken, která aktuálně běží.
V tom horním panelu jsem nechal menu aplikací, nabídku adresářů, která nahrazuje „Místa“ v Ubuntím panelu. To byla levá část panelu, která pokračuje střední částí ve které se nachází pouze uzamčení obrazovky. Pokračováním napravo se dostáváme k indikačním ikonám, hodinám a na kraji nabídce s možnostmi ukončení relace.

To byly tedy panely, díky kterým se vzhled podobá Gnome 2.X. Pokud mohu srovnat možnosti nastavení panelů v Xfce a Lxde, tak lépe to má řešeno Lxde. I když se obě administrace podobají jako vejce vejci, tak je mezi nimi, pro mně, důležitá vlastnost a to ta, že pokud chcete z panelu odebrat nějakou položku, tak u Xfce toto musíte potvrzovat, ale u Lxde nikoliv. Tím pádem je tedy prvotní nastavení výrazně urychleno.

To co mě příjemně po instalaci potěšilo byla přítomnost Chromia (verze 15), díky kterému se člověk nemusel zdržovat s instalací Chromu/ia a ihned si přihlásit synchronizaci a Googlem a mít vše své hned na místě.

Další příjemnou změnou je absence Ubuntu software centra (USC), jelikož to byla příšerně pomalé v Xubuntu, čímž mně donutilo k instalaci a nastavení výchozího instalátoru GDebi, které je i defaultně v Lxde včetně mého oblíbeného Synapticu, který je jak rychlejší, tak vhodnější pro pokročilejší uživatele, jelikož na rozdíl od USC ukáže při zaškrtnutí i požadované závislosti. díky tomuhle si člověk nechtěně nezahrne systém částmi jiných prostředí a pod.

Takže tohle byl jeden z mých důležitých poznatků posledních dní.

Pokud ale člověk chce mít v systému i nějakou obdobu USC, tak si skrze tento repozitář může přidat Lubuntu Software centrum, které je sice jednodušší, ale má jednu celkem významnou výhodu i pro výše zmíněný případ zanesení systému a to „nákupní košík“ do kterého si přidáte aplikace, které chcete a poté co už budete u výběru na konci si do něj přejdete a jasně vidíte závislosti jednotlivých aplikací, které s nimi budou nainstalovány. Následně kliknete na instalaci, zadáte heslo pro povýšení a již se vše instaluje.
Řekl bych, že je to perfektní kombinace mezi USC a Synapticem a oproti USC se to „lubuntí“ spouští velmi rychle.

To jsou tedy postřehy za těch pár hodin používání a další jistě brzy budou.

Takže pokud to shrnu, tak jsem prozatím dospěl k těmto závěrům:
1)Samotné LXDE je až 5x méně náročnější než XFCE a až 10x než Gnome.
2)USC je pomalý kus SW, který perfektně nahrazuje Synaptic spolu s GDebi a jako jeho grafičtější náhrada je dobrý Lubuntu Software Center z přidaného repozitáře.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Tak opět změna, tentokrát na LXDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 2 =