Čeho bych se letos rád dočkal, co očekávám a na co jsem zvědav? Xubuntu i Windows8

Čeho bych se letos rád dočkal, co očekávám a na co jsem zvědav? Xubuntu i Windows8

Kdo mě sledujete delší dobu, tak víte, že jsem fanoušek a propagátor všeho co se točí okolo Google a linuxu, především tedy kolem Ubuntu a jeho mutací různými prostředími.

Nejdříve tedy to čeho bych se rád dočkal …


Google Drive
Pokud si tedy uvědomím, že se již velmi drahnou dobu mluví o Google Drive, tak to je jedna z mnoha věcí, které bych se letos rád dočkal. S ohledem na rychlý vývoj, vypouštění novinek jak na běžícím pásu a tak si myslím, že by se snad letos Drive mohl objevit. Mluvilo se o něm někdy loni na podzim a pak se o něm přestalo mluvit.
Není ještě moc jasné o čem přesně by měl GDrive být, ale mohli by být přidány funkce jako synchronizace pomocí klienta na PC či mobilu na způsob Dropboxu či Ubuntu One.
Pokud zkusíte jít na drive.google.com, tak na Vás již vyběhne „404“ a na drive.google.com/support se nachází prázdná stránka nápovědy. Takže je vidět, že se opravdu „něco chystá“.

Možný vzhled GDrive – zdroj: TechCrunch.com

Syncany
Pokračujme v duchu tématu cloudových úložišť a synchronizátorů. Syncany je open-source nástroj, který se již téměř rok nachází ve vývoji a postupně poskytne klienty na všechny 3 hlavní typy OS, i když první obdarovanou skupinou bude, alespoň někdy, linux.
Syncany má tedy umožnit namapovat si do systému úložiště různých typů, ale například i Gmailu. Jakmile by byla uvolněna nějaká veřejná verze, tak určitě vyzkouším.

Porovnání současných řešení s plánovanými u Syncany 

InSync klient pro Linux

InSync patří také mezi počiny na poli namapování úložišť, ale zde jde o aplikaci dělanou speciálně pro Google Docs. V budoucnu má mj. umět synchronizovat na Google Docs jednotlivé složky, převádět Office dokumenty na GDocs formát a další zajímavé funkce. Aktuálně má klienty pro Windows a Mac OS X, ale u linuxového klienta ma kouzelné spojení „Coming soon“.
Ale myslím, že by jsme se ho mohli dočkat dříve než Syncany.
Webové rozhraní nastavení pro InSync

…, s čím letos počítám …


Nové Xubuntu 12.04 LTS
Jak již mnozí z Vás vědí tak rodnému Ubuntu se tímto vydáním s dlouhodobou podporou prodlouží doba podpory ze tří na pět let.
Tímto dubnovým vydáním dojde i u Xubuntu k prodloužení podpory i když „jen“ na tři roky. I tak to u běžných produkčních PC a NTB většinou znamená dobu morální životnosti a zastaralosti.
Nové Xubuntu tedy očekávám s tím, že i díky pozdějším opravným vydáním to bude pravděpodobně poslední OS na mém něco přes rok starém NTB. Bude záležet na tom, zda ho budu ještě v budoucnu upgradovat nebo ne. V prosinci jsem si dal „pod stromeček“ 8GB kit RAMek. Takže další upgrade, který možná přijde v létě na řadu je koupě SSD a výměna za HDD, které bych rád (pokud to půjde) vyměnil místo mechaniky, kterou užívám příležitostně a měl tak 2 disky. Ale to jsem už odbočil od Xubuntu.

Úspěšné absolvování CCNA2 v letním semestru
I když se to může zdát hodně optimistické, tak si v tomto celkem fandím, jelikož na CCNA1 jsem se během vánočních svátků z této knihy, kterou doporučuji a během oněch 5 dní (cca 30 hodin učení jak teorie tak v Packet Traceru) jsem byl perfektně připraven a jediné čeho jsem se u Final testu obával byla moje nepříliš valná angličtina. Na konec se vše zdárně povedlo a Final test jsem absolvoval na 87,1% a myslím si, že pouze u 2 špatně zodpovězených otázek mě zklamala angličtina.
Ke zkoušce jsem šel již s určitou jistotou a odešel jsem s 1-.
Tudíž si jsem celkem jist s tím, že pokud se budu na CCNA2 učit průběžně, tak to půjde zvládnout také snadno.

… a o čem si nejsem jist co si myslet?

Příchod nových Windows „8“
Je sice pravda, že jsem naposledy testoval „Developer Preview“ verzi a že tím mohu mít zkreslenou představu, ale alespoň jsem je zkusil.
Tehdy mi W8 přišli opravdu jako kočkopes. Ovládání bylo takové chaotické a nemyslím si, že po Win7 budou Win8 mít úspěch. Možná tak na tabletech, ale osobně si myslím, že i v tomto segmentu Microsoftu ujel vlak a bude ho jen stěží dohánět.
Více o mém tehdejším pohledu na DP ve starším příspěvku.

Metro rozhraní 

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Čeho bych se letos rád dočkal, co očekávám a na co jsem zvědav? Xubuntu i Windows8

 1. Na gdrive jsem se těšil před lety, když byl oznámen, dokonce existoval software, který ti vytvořil virtuální HDD, a co jsi si tam uložil se ti nahrálo do gmailu – aneb nevyužití emailového diskového prostoru. Funkčnost nic moc a navíc to bylo porušení pravidel gmailu.
  Teď už od gdrive po takové době nic neočekávám, zatím mi stačí pár GB na dropboxu. Na dokumenty a soubory to stačí, vše ostatní (filmy, muzika) mám na disku.

  BTW, to jsou děsný komentáře, když k nim potřebuji mít zapnutý javascript.

  1. Já bych čekal, že by GDrive mohl po letech nabídnout vyšší základní kapacitu, která by přitáhla více lidí. Sám si platím, takže mě osobně by to bylo jedno. 🙂
   Pokud to poté bude mít funkce jako Dropbox nebo Ubuntu One, tj. synchronizaci, tak má šanci uspět. A i kdyby ne, tak s Insync to půjde.

   Před lety jsem to taky s Gmailem zkoušel, ale tentokrát by bylo už legální cestou s ohledem k podmínkám.

   Jinak ke komentářům. Jelikož blog jede na Bloggerovi, tak s tím nic neudělám. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 22 = 30