Fotovoltaika v ČR – od ledna konec STOP stavu, dočasně

Fotovoltaika v ČR – od ledna konec STOP stavu, dočasně

Rád bych začal citací ze svého staršího příspěvku.

Dost lidí na ní plive, pomlouvá a zrušilo by ji. Ano, i když není situace vůbec ideální, tak nemůžeme plivat na fotovoltaiku jako takovou a ani na majitele elektráren. Oni nezapříčinili onen stav. Byl způsoben špatným odhadem politiků a nastavením zákona 180/2005 včetně plnění procentuální výroby z OZE vůči EK. I přes to, že se mi tento stav také nelíbí a účelem podpory nebyl, tak již je na světě a nedá se s ním nic „spravedlivého“ dělat.

ČEPS před více než rokem zavedl STOP stav z důvodu možného ohrožení distribuční soustavy  především díky/kvůli velkým instalacím, které využili chybného nastavení zákona a z toho plynoucí meziročně pomalu klesající ceny, která nedostatečně reagovala na klesající cenu technologií.

Od letošního ledna dočasně skončil STOP stav ohledně připojování obnovitelných zdrojů energie.
ČEPS ale dovolí tento rok připojit jen 65MWp (Wp = špičkový výkon). Ale i tento připojitelný výkon je dostačující pro cca 13000 běžných domácností. Pro běžnou domácnost je dostačující FVE o výkonu 5kWp.
Již během ledna bylo podáno 2000 žádostí o připojení.
Někoho napadne, jestli toho nevyužijí opět velké ryby, ale ne nevyužijí, jelikož se podpora pro FVE snížila přibližně na polovinu ceny roku 2010 za kWh a návratnost již vychází na 15 let a to není pro investory lákavé, kdežto pro domácnosti ano.

Tím pádem se, bohužel, až nyní dostaneme k té správné myšlence fungování fotovoltaiky u nás. Mimo jiné díky bateriovým systémům nemusíme dodávat do sítě, ale uložíme si přebytečnou energii na později, tudíž nebude docházet k masivnímu přetěžování rozvodné soustavy jako u velkých lučních instalací, které primárně dodávají energii do sítě. Jediný problém s ukládáním energie je ten, že člověk sice ovládá novější technologie, ale neumí levně a jednoduše skladovat elektrickou energii.

Do dalších let ČEPS bude povolovat již jen 50MWp ročně čímž bude docházet k pozvolnému prorůstání vlivu malých domácích FVE do energetiky.

Jak jsem loni psal (zde), tak mi nevadí jaderky, ale je vhodné mít i jiné zdroje než neobnovitelné. Rozhodně jsem proti uhelným elektrárnám a dalšímu prolamování těžebních limitů.

Ale nakonec to jak bude česká energetika vypadat záleží bohužel na „zlovůli“ našich politiků a státu jenž je majoritním vlastníkem ČEZu.
Ale mým přáním je aby se malé domácí, nejen, FVE rozmohli a zapříčinili decentralizaci energetiky.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 1 =