Google Drive – jeho úspěch posvětí aplikace

Google Drive – jeho úspěch posvětí aplikace

Hned v den vydání jsem Google nezval příliš na milost a vytvořil jsem si celkem negativní dojem o krocích Googlu. Postupem času jsem ale začal měnit názor a chápat možnou sílu, kterou Google u Drivu může využít.

Pokud jste byli pozorní tak mezi novinkami, schválně neříkám změnami, se objevila možnost implementace aplikací z Chrome Webstoru, kde mají vlastní kategorii. Aplikací je zatím poskrovnu, ale za poslední 2 dny přibyly čtyři kousky, takže jakmile se tato funkcionalita více prosadí, tak se toho i vývojáři více chytí. Mohli bychom se tam do konce roku dočkat výběru i pár set aplikací.

Kategorie aplikací podporující Disk Google se pomalu rozrůstá

A co je na této funkcionalitě nejlepší?
Jde o to, že se nevztahuje pouze na Chrome kde jste přihlášení. Můžete k těmto aplikacím přistupovat odkudkoli.

Jak tyto aplikace fungují?
Po jejich nainstalování je jim, při prvním použití, třeba udělit souhlas s napojením na účet. Následně se Vám v dalším panelu otevře samotná aplikace a Vy můžete svojí práci ukládat přímo na Google Drive.
Pokud by šlo například o nějaký formát obrázku, která již máte uložen a nechcete ho v Google Drivu pouze prohlížet, tak po kliknutím pravým myšítkem na požadovaný soubor klepněte na „Otevřít v …“ a následně můžete vybrat aplikaci, kterou potřebujete a ona se opět otevře v samostatném panelu.

Kontextové menu v Google Drive se rozrostlo o položku „Otevřít v …“ známou z desktopových OS

Mnou doporučené aplikace pro Google Drive:
Graphing Calculator by Desmos (Webstore)
Jedná se jednoznačně o jednu z nejpovedenějších, prozatím dostupných, aplikací a to především pro studenty, mezi které se řadím, a jim podobné tvory. 🙂
Aplikace dokáže vykreslovat mnoho grafů najednou vč. barevného odlišení a uživatelsky udané změny jsou provedeny okamžitě. Obsahuje i pokročilejší funkce.
Je možné pár nastaveními upravit kartézskou soustavu pro zobrazování násobků PÍ místo čísel, upravení velikosti popisků zobrazení os nebo mřížky.
Užitečnou funkcí pro učitele může být „Projector mode“, který popisky, osy, grafy a mřížku ztuční pro lepší viditelnost.
Pro prvotní nástin práce s aplikací je připraveno několik příkladů grafů (srdce, znak Batmana,…)

Opravdu povedený zobrazovač grafů

FloorPlanner (Webstore)
Pokud si chcete vymodelovat to jak bude vypadat Váš budovaný nebo jen přestavovaný pokoj, byt či dům, tak si ho včetně nábytku můžete vymodelovat ve FloorPlanneru. Je to opravu celkem povedená aplikace s ním mám jen dva problém. Je celá ve Flashi a tak pokud si uděláte složitější model nebo si ho z galerie chcete prohlédnout ve 3D, tak se připravte na chvíli čekání při načítání, vykreslovaný a možné sekání videa z Youtube i celého browseru.
Ale rozhodně jde o zajímavou, užitečnou leč náročnou online aplikaci.

Užitečný, ale náročný návrhář pokojů, bytů a domůDalší tipy jen ve zkratce:
Pixlr Express (Webstore) – Ve světě mobilních telefonů by to někdo nazval fotomrvítkem.
Pixlr Editor (Webstore) – Nejsem sice grafik, ale tato aplikace je již více podobá desktopovému editoru.
Aviary for Google Drive (Webstore) – V tomto případě se jedná o fotomrvítko s nějakými funkcemi navíc.

Tipy myslím stačí, i když by se jich pár jistě našlo. Další tipy přinesu někdy později až bude alespoň 50-100 aplikací.

Závěrem chci říct, že v této oblasti vidím slušný potenciál a pokud ho Google správně uchopí a bude Drive a tvorbu aplikací pro něj protěžovat, tak jistě uspěje!

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

One thought on “Google Drive – jeho úspěch posvětí aplikace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 8 =