Rizzoma – reinkarnace Google Wave

Rizzoma – reinkarnace Google Wave

Mnozí si jistě velmi dobře pamatují Google Wave. Inovativní službu s progresivním vývojem, která se bohužel nedočkala velkého přijetí ze strany uživatelů a tak ji Google ukončil.

Avšak během krátkého života služby Google vyzkoušel nové technologie a tak Wave nebyl úplně nazmar a tak dnes mnohé novinky využíváme v Gmailu či Google Disku (Docs).

Google projekt Wave uvolnil a tak díky tomu jsem dnes objevil službu Rizzoma, která funguje na stejném principu jako Google Wave, s jiným designem a, snad, prozatím chybějícími záležitostmi jako je nastavení, nahrání obrázku jiným způsobem než odkazem.

Jak se dalo čekat, tak Rizzoma podporuje přihlášení skrze Google účet. Poté uvidíte celkem prázdnotu, tak jako na začátku v každé službě.
Nyní již můžeme založit první topic,vlnu, vlákno či jak chcete.

Okno s již vytvořeným a naplněným topicem

Jak je vidět na screenshotu, tak jsem první topic trochu naplnil textem a odkazy. Služba je od začátku roku v beta stádiu a tak na další věci bude třeba si chvíli počkat.

Co se dá zjistit na jejich blogu, tak během roku nasadí drag and drop. Osobně tam později rád uvidím možnost více úrovní (alespoň 3) v jednotlivých vláknech, podporu obrázků i jiným způsobem než odkazem (Picasa, upload,…).
Prozatím tedy nejsou možnosti editace a vytváření tak bohaté jako měl Google Wave, ale rád vidím, že aspoň někdo Wave nezatratil.
Rozhraní
V levé části je k vidění seznam vláken a po kliknutí na Mentions (Zmínky) se zobrazí všechna vlákna kde se o Vás někdo jiný zmínil.
Detail zmínky ve vláknu (použit @ jako v jiných službách)

Pravé 2/3 stránky jsou již bohatší a poskytují všechny nástroje a možnosti k tvorbě nových vláken a ke komunikaci v dalších. Ten nejsvrchnější panel obsahuje jen pár tlačítek a není tak zajímavý.

Pokud půjdeme o kousek níže, tak nalezneme důležitý prvek pro komunikaci ve vláknu a to přidávání osob ke komunikaci. Při prvním použití je samozřejmě třeba službě udělit přístup ke Google Kontaktům.
Vyhledává podle zadávaných písmen v  Google kontaktech

Při pohledu více vpravo se dostáváme ke sdílecím tlačítkům a nastavení viditelnosti, buď jen pro Vás a Vámi definované osoby pro komunikaci nebo veřejně.

Nastavení sdílení a viditelnosti

Následně se již dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a to editoru vlákna, který zatím umožňuje opravdu jen základní úpravy textu, odkazů a přidání obrázku přes URL. Naštěstí to zatím není úplně všechno, protože si můžeme zvolit dvě možnosti zobrazení vlákna. První nabízí normální pohled na vlákno formou stromové struktury, tak jak vlákno vidíme po vytvoření nebo připojení.

V zakroužkované oblasti se nachází přepínač mezi textovou (aktuální) verzí a  …
Druhým možným zobrazením je myšlenková mapa, která je dle mého názoru naprosto obyčejná a v této fázi vývoje snad u přebytečná, protože je možné jen jedno vnoření.
Zobrazení vlákna formou myšlenkové mapy, zatím příliš obyčejné

Jistě jste si všiml malých modrých nebo šedých bublin. Ty slouží pro skrytí té dané větvě vlákna, čímž se zajistí lepší čitelnost.

Skrytí jedné větve v myšlenkové mapě
 Závěrem chci říct, že jsem opravdu rád, že Google Wave úplně neskončil a že se někdo pokouší o jeho reinkarnaci. Pokud se služba udrží a dostatečně vylepší, tak je to zajímavý doplněk nebo alternativa k hromadné komunikaci.
Vývoj budu občas sledovat a pokud se něco rapidněji zlepší, tak dám vědět.

 

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + = 16