Co je co u Jolicloudu a o čem je Jolicloud Me

Co je co u Jolicloudu a o čem je Jolicloud Me

K tomuto, po dlouhé době, blogpostu mě přivedl článek na AndroidMarketu (zde), který se původně jmenoval Jolicloud: Linuxová distribuce pro Android? a jelikož dění kolem Jolicloudu (firmy) sleduji od jejich počátků, tak mi nedalo upozornit na totálně chybný článek jak v komentářích. Poté došlo k mírné změně v článku, ale i po této změně je článek stále špatně, i když s více odpovídajícím nadpisem
Jolicloud: Jen další sociální agregátor?.


Pokračování pod screeny

První chybná verze článku – míchání Joli OS a Jolicloud Me do jednoho pytle, ehm článku s chybnými a matoucími informacemi a špatným sreenshotem.

Druhá verze –  lehce upraveno, ale i stále špatně (zmínka o Joli OS), informace i screen.

Třetí verze – stále špatné pochopení smyslu služby a screen

Čtvrtá (zatím poslední – 14:28) verze – konečně opraven screen, ale smysl služby stále špatněTak aby bylo už konečně jasno co je co a k čemu v portfoliu Jolicloudu sepíšu naprosto základní informace o všech čtyřech, jelikož o hlavních dvou aktérech jsem se již zmiňoval.
Joli OS (původně Jolicloud)
Někdy v listopadu roku 2009 (měsíc založení mého účtu) jsem se dostal k informacím o této celkem  jedinečné distribuci. Troufám si tvrdit, že v této skupině distribucí figuruje jen Joli OS a Peppermint OS, kdy oba tyto systémy jsou cloudově orientovány.
Joli OS je lehkou linuxovou distribucí se svým vlastním vzhledem v HTML5 (na pozadí běží Gnome 2.3x) a ve své aktuální verzi 1.2 již téměř 2 roky starý, založen na Ubuntu 10.04. Tento systém je nejvhodnější pro netbooky a podobná zařízení, i když ho není problém protozovat i na desktopu. Ale i přes fakt, že vývojáři se nyní primárně zaměřují na Jolicloud Me, tak stále dodávají nové a aktualizují stávající aplikace.

Screen ze staršího blogpostu – základní obrazovka Joli OS při možnostech výběru tapety, narozdíl od webové verze je vidět i horní lišta

Další info ve starších blogpostech: 

Jolicloud Me
S touto službou jsem měl čest se seznámit někdy na podzim loňského roku. U Me mi trvalo o něco déle získat pozvánku do tehdy uzavřené bety, ale po kontaktování hlavních vývojářů jsem asi po týdnu jsem ji obdržel.

Úvodní strana Jolicloud Me před přihlášením

Nyní již samotné myšlence Jolicloud Me.

Jolicloud Me nemá být nějaký obyčejný agregátor jak to vyplývá z článku na AndroidMarketu, ale Vám umožnit vytvořit svůj vlastní utříděný cloud.
Po připojení dostupných služeb (aktuálně jich je 6) je Vám umožněno si Váš obsah (tweety, fotky,…) z těchto sítí a služeb uspořádat do tzv. kolekcí. Do těchto kolekcí můžete agregovat obsah z několika služeb, ale i jeden a tentýž tweet či fotku vložit do více kolekcí najednou.
Nedochází tam tedy k agregaci obsahu od cizích lidí, ale od pouze Vašeho. Tyto kolekce můžete dále nasdílet ostatním.
Příklad kolekce vztahující se k Win8 CP s mými tweety a screeny z Picasy a vlevo jsou vidět i ostatní kolekce

Mezi další funkce služby patří filtrování Vašeho obsahu dle jeho typu (fotky, dokumenty, odkazy,…) a dle potřeby lze tuto filtraci zúžit i na nějaké časové období.

Vertikální filtrování obsahu na videa z roku 2011, něco z Twitteru a Picasy
Další info ve starším blogpostu:
Dále tu jsou další dva produkty, které nejsou tak často zmiňovány, ale především si je moc lidí s ničím neplete. Jedním je HW záležitost a druhým je webová verze Joli OS.

I když název může být mírně matoucí, tak se nejedná přímo o desktopovou aplikaci, ale o webovou verzi operačního systému Joli OS.
Můžete přes něj dělat spoustu činností, tak jako v pravém Joli OS. Apliakace, které skrze webovou verzi spustíte jsou zvýrazněny a jedná se výhradně o odkazy především na služby.
Je možné si přeskládat aplikace na plochách i změnit tapety plochy a až přijdete domů k desktopu nebo jinam, tak na všech instalacích budete mít to samé nastavení.
Když si rýpnu, tak Microsoft s tímto přichází 2 roky po Jolicloudu a jeho Joli Os. 🙂
V době kdy byl Joli OS relativně novinkou, tak Jolicloud vypustil do světa limitovanou edici tzv. Jolibooků, to jest netbooků s předinstalovaným Joli OS a vlastním skinem na víku displeje.
Myslím, že to jako jednoduché rozdělení dostačuje a snad se autoři článků do budoucna budou snažit více testovat, zkoušet a hledat informace, než něco chybného, jako AndroidMarket, vypustí do světa, protože i když to opraví, tak čtenáře zpět nepřivedou.
  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 3 = 9