Xubuntu – jak na úpravu vzhledu

Xubuntu – jak na úpravu vzhledu

V Xubuntu jsou 4 nejvýraznější možná nastavení vzhledu a to témata, ikony, správce oken a fonty.

Některá témata lze dohledat v základních repozitářích v Synapticu po zadání theme a druhou možností jsou stažená témata.

Tato uživatelsky přidaná témata hledám nejčastěji na Xfce-look.org nebo na Deviantartu v příslušných složkách (Xfce-look, Deviantart) a ikony taktéž (Xfce-look, Deviantart)

Pokud jste v Xubuntu doposud nepřidávali žádná témata nebo ikony, tak je třeba nejdříve vytvořit v domovské složce ~/ dvě složky .icons a .themes. Tečky před názvy musíte ponechat, jelikož se jedná o skryté složky.

Jakmile tedy máte vybraná témata a ikony, které by jste rádi použili, tak je stáhněte do příslušné složky. Balíky s tématy či ikonami bývají zpravidla v nějakém archivu (.zip, .rar, .tar.gz), který ve složce rozbalte a původní archiv klidně smažte.
Dejte ale pozor, protože některá témata mají více variant a po prvním rozbalíte sice získáte složku, ale v ní mohou být další témata, proto doporučuji kouknout do té složky a pokud tam nebudou nějaké další archivy, tak je vše v pořádku.
Pokud ne, tak archivy opět rozbalte, ale nezapomeňte je přesunout o úroveň výše, tj. ~/.themes respektive ~/.icons.

Poté co jste jedno či vice témat nebo balíků ikon dostali na správná místa, tak můžete jít do nastavení (Aplikace -> Nastavení -> Správce nastavení) a zde přejít na Vzhled.

Základní vzhled systému před změnou, kromě tapety 🙂

Jako první záložku vidíme styl ve kterém si vybereme naše vybrané téma, takže pokud ho vidíte, tak jste postupovali zcela správně a hned po kliknutí na něj by se měl vzhled systému změnit.

Zatím změněno pouze téma, ikony i záhlaví okna zůstává

Pokračuje o záložku doprava na ikony, kde si opět vybereme našeho adepta a po zvolení proběhne okamžitá změna.

Nyní změněny i ikony, ještě zbývá záhlaví

Když už jsme v nastavení vzhledu, tak přejdeme ještě vedle na nastavení písma. V Xubuntu není defaultně nastaven Ubuntu font a za sebe ho mohu doporučit v regular stylu a ve velikosti 9. Ale je zde několik desítek fontů, takže si svůj ideální rozhodně vyberete.

A poslední z významných možností změny vzhledu je Správce oken, v kterém si určujete jak budou vypadat okraje oken a především systémová lišta s tlačítky. Takže přejdeme v nastavení zpět a klikneme na Správce oken, pozor ne Vyladění správce oken.

Zde je pr nás důležitou záložkou hned první, kde v levé části zvolíme námi dodaný motiv pro okraje oken, případně pokud Vám nevyhovuje i rozmístění prvků v systémovém okraji okna, tak lze také upravit včetně fontu.

Tak změna vzhledu dle mého vkusu hotova

Tohle jsou ty nejdůležitější položky pro nastavení vlastního vzhledu v různých kombinacích.

Pokud se někomu zalíbila moje volba vzhledu, tak zde je soupis:
Téma: základní Xfce-dusk
Ikony: Faenza-Darkest
Motiv správce oken: Atol-squared
Font: systém Ubuntu Regular 9 a záhlaví Ubuntu Bold 9

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + 2 =