Přechod z Xubuntu zpět na Windows 7

Přechod z Xubuntu zpět na Windows 7

Někdy v říjnu by to mohl být rok kdy jsem přešel na Xubuntu a vydržel jsem na něm do dnešních dnů. Dříve se u mě střídala období, kdy jsem používal systém od Microsoftu nebo linuxovou distribuci, tak půl na půl.

Do tehdejší doby se ale nestalo, že bych jednu distribuci, i když ve dvou verzích a několika téměř čistých instalacích, používal déle jak 2 měsíce. Nyní to bylo měsíců hned deset.

Minulost
Windows 7 nejsou špatným systémem, a také se pravděpodobně na pár let stanou favoritem mezi uživateli, a  v minulosti jsem je dlouze používal a rád jsem v počátečních fázích vývoje testoval snad každý uniklý build, který jsem řešil reinstalací celého systému. Byl jsem považován téměř za blázna, jelikož jsem měl snad týden co týden nově nainstalovaný systém a to jsem nepoužíval žádný cloud pro zálohování, ale vždy jsem použil flashku.

S novým notebookem a začínajícím studiem na UPCE jsem si ale neustále reinstalace nemohl dovolit, jelikož jsem stroj potřeboval i k práci ve formě přenosného desktopu mezi domovem, kolejí a občas i fakultou (17,3″ notebook Asus K72Jr-Ty131 ve své době za téměř 18 tisíc a do nynějška s příslušenstvím za dalších 8 tisíc). Takže přibližně rok jsem po několika měsících střídal mezi Windows 7 a nějaké linuxové distribuce.

Můj nynější notebook — zdroj Asus 🙂

Loni na podzim jsem se při příležitosti vydání nového Xubuntu 11.10 jal do instalace nového systému, který mi s krátkými (maximálně 14denními) přestávkami vydržel do včerejšího dne (několik dosavadních blogpostů s tématem linuxových dister — 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).
Xubuntu 11.10 bylo také první vydání u kterého konečně fungovala hibernace a uspání do paměti u mého notebooku, sice obě funkce se musí zprovoznit pomocí návodu, ten funguje i na jiné modely nejen od Asusu, ale fungovalo to.

Během používání se objevilo pár problémů kvůli kterým jsem velmi krátkodobě přešel na Windows, ale dařilo se mi větším problémům celkem dobře vyhýbat díky hledání alternativ k programům, které ideálně pracovali na Windowsech.

Současnost
Jak jsem se tedy dostal zpět na Windows7? Z důvodu koupě nového SSD (Crucial V4 64GB). Ten se z, pro mě neznámého důvodu, neměl s Xubuntu rád.
Samozřejmě šlo o novou instalaci, když jsem se asi na desátý pokus po nějakých třech hodinách dostal k funkčnímu systému, tak na mě čekal sice rychle startující systém s rychlým startem i samotných aplikací, ale občas se stalo, že celý systém na několik sekund zatuhl a operace se soubory i instalace SW byli pomalé. I přes úpravy pro správnou funkčnost disku a jeho funkcí.

Proto jsem se včera rozhodl pro instalaci Windows 7. Nadšený jsem z toho nebyl, ale co se dalo dělat. Bylo mi jasné že mě čeká několik hodin než dostanu systém do použitelného stavu.
Včerejší večer zabrala tedy jen instalace systému samotného, ovladačů, aktualizací. Mezi tyto procedury bylo třeba vměstnat také úpravy systému pro použití SSD, takže to všechno si vyžádalo přibližně 15 restartů a 4 hodiny času.
Mezi úpravy pro lepší výkon a menší opotřebovávání SSD jsem vybral některé z těchto zdrojů (Root.cz, ApcMag.com a It.Cestuji.info). Namátkou vypnutí stránkovacího souboru, jelikož paměti RAM mám 8GB.
Po skončení instalace všech ovladačů a úprav jsem si nechal vyhodnotit výkon stroje ve Windows 7 a dopadl jsem takto.

Výsledek testu výkonu se základním skóre 4,8 🙂

Dnes jsem započal s instalací samotných programů třetích stran. V paměti jsem měl web, který mi toto celkem ulehčil, a šlo o známé Ninite.com. Jde o web, kde si zaškrtnete programy z mnoha kategorií a po konečném výběru si necháte vygenerovat několika set kilobajtový instalátor, který se o instalaci všeho softwaru postará sám.
I když nešlo o všechny programy, které jsem chtěl, tak mi to jistě hodinu času ušetřilo, jelikož jsem ho využil alespoň pro dvacítku programů.

Následovala instalace několika dalších programů jako cloudový klienti pro GDrive (1, 2) , Skydrive (1) nebo SpiderOak (1) a antivir MSSE.

Pak stačilo všechny programy, které to potřebovaly, nakonfigurovat přihlašovacími údaji a podobně.

Budoucnost ?
Tak ta je nejistá. Záleží na tom jak budu spokojen nebo nedostatečně nespokojen s Windows 7. Ale myslím, že minimálně do vydání Xubuntu 12.10, bych mohl na Win7 vydržet.
Pokud se tedy odstraní zamrzání na linuxových distribucích, tak návrat k nim je s 99% pravděpodobností jistý. 🙂

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

46 + = 50