Windows 8 RTM – postřehy,tipy a triky

Windows 8 RTM – postřehy,tipy a triky

Tak po pár dnech používání se podělím o nějaké postřehy, následně tipy na některé klávesové zkratky a taky triky s Metrem a Aerem.

Mimo jiné mě i napadlo, proč vlastně potřebuje po pár letech nový OS. V úvahu přichází zejména 2 aspekty.
Prvním je „zastaralost“ zohledněná i ovladači (viz můj problém s SSD ve W7) a druhým, minimálně stejně podstatným, faktem je bobtnání systému jeho stářím.
Ano, Win7 je relativně novým OS, ale ačkoliv se to nezdá jsou to již dlouhé tři roky. Pokud měl člověk W7 s prvním service packem a poctivě aktualizoval, tak se mohl dostat spolu s několika základními aplikacemi až na víc jak 35GB.
Nyní jsem s W8 na ~35GB, ale dohromady s uživatelskými složkami (~5GB) a instalací Visual Studia 2012 (~ 8GB) a MS Office (~ 2,8GB). Takže čistý systém se základními aplikacemi určitě pod 20GB.

A to je to o čem jsem mluvil. Nový systém je jednou za čas třeba právě kvůli tomu, že časem neuvěřitelně narůstá a pro někoho kdo má 64GB (reálně 59Gb) to je víc znatelné.

Postřehy

Za těch pár dní mohu s klidem říct, že když do Metra zrovna jít nechci, tak moc nemusím. Sice je třeba si z počátku pár věcí nastavit, ale to je otázka chvilky.

Trochu poupravené a poskládané Metro do kategorií 🙂

Stejně jako ve Windows7 si lze připnout několik programů na desktopový panel a spouštět je odtud.

Můj desktop s připnutými některými aplikacemi

Dále jsem si všiml v rámci Task Manageru, že Win8 zřejmě lépe pracují s více vlákny a je to krásně vidět na grafech.
S tím i souvisí opravdu plynulé taktování po malých krocích dle potřeby.

Task Manager s celkem vyváženým zatěžováním všech vláken a taktování dle potřeby ( aktuálně třeba 1,99GHz)

Jelikož při opuštění aplikace v Metru dojde k jejímu uspání, tak to může dělat celkem paseku v orientaci nabídky spuštěných aplikací po použití Win+Tab.

Druhou nedokonalostí je lockscreen. Když jsme systém uzamykali, tak jsme byli zvyklí začít heslo rovnou psát. Tady musíme nejdříve buď myší „odhodit“ tapetu nahoru nebo stisknout nějakou klávesu a až poté psát.
Proč by to nemohlo fungovat tak, že se započetím psaní by se heslo rovnou vyplňovalo.

Tipy a triky

Mezi celkem příjemnou novinku, pro někoho kdo často dělá screenshoty, je zkratka Win+PrintScreen., která nejen že umí udělat screenshot, ale umí ho i uložit do složky Screenhots v Obrázcích.

Složka s automaticky ukládanými screenshoty

Skryté menu naleznete v levém spodním rohu po kliknutí pravým tlačítkem nebo za pomoci zkratky Win+X.

Skrytá nabídka se zkratkami na používaná systémová nastavení a pod.

Když už jsme u zkratek, tak pro hledání aplikací slouží Win+Q.

Hledání mezi aplikacemi buď myší nebo můžeme rovnou psát

I když dosud není příliš aplikací ve Storu, tak jednou z nových funkcí je možnost si rozdělit obrazovku v poměru ~1:4 (Metro:Desktop) nebo opačně.
Zapnutí tohoto režimu provedete tak, že v Metro aplikací kterou by jste chtěli vidět najedete na horní okraj okna, kdy se změní kurzor myši, a přetáhnete aplikaci na jednu nebo druhou stranu.
Pro vlastníky širokoúhlých displejů to může být užitečná vlastnost. Osobně jsem pro ni našel využití pro zobrazování počasí. 🙂

Připnuté Metro počasí

Zkratky pro tuto funkci jsou také a jedná se o Win+. (tečka) pro připnutí Metro aplikace vpravo a Win+Shift+. pro připnutí vlevo.
V případě potřeby místa na displeji stačí posuvník mezi Desktopem a Metrem hodit do strany. Nedokonalostí je absence funkce, kdy když myší najedete buď na připnutou Metro app nebo desktopovou,   že se myš nestane automaticky aktivní. Musí se klikat nebo použít zkratka Win+J.

Když jsem výše zmiňoval bordel v nabídce aplikací při stisknutí Alt+Tab, tak řešení je také jednoduché. Aplikace se ukončují podobně jako při rozdělování, jen s tím rozdílem že se stáhnou ke spodní hraně displeje a ukončí se tak.

S Win7 přišla také možnost vypalování ISO souborů přímo ze systému a tak Win8 přinesla další novinku a to přimountování ISO souborů. Tím odpadá potřeba aplikací třetích stran jako Deamon Tools a pod.

Několik dalších zajímavých klávesových zkratek:

Win + D – zobrazí plochu v Desktop módu
Win + I – zobrazí možnosti nastavení dané aplikace/prostředí vč. možnosti vypnutí PC, obsluhy zvuku …
Win + L – klasické uzamčení sezení
Win + Z – zobrazí kontextovou nabídku v Metro módu
Win + Tab – přepínání mezi Metro aplikacemi
Alt + Tab – přepínaní mezi všemi aplikacemi
Win + šipky – rozdělení aplikací desktopového prostoru na půl jako u Aero Snap (vpravo, vlevo), při připnuté Metro app rozdělí napůl zbývající část obrazovky, a maximalizace a minimalizace (nahoru, dolů)

Tak to je pro tentokrát vše. Snad se někomu něco z toho bude hodit a pomůže mu to třeba v použitelnosti Win8. 🙂

A na co jste přišli Vy? Pochlubte se. 🙂

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

22 thoughts on “Windows 8 RTM – postřehy,tipy a triky

 1. Jak se určuje, zda se po kliku na dlaždici zapne metro nebo nemetro verze? IE mi po instalaci metro Chromu začal fungovat pouze v nemetro režimu. Ne, že by to vadilo, ale je to divné.

  1. Tak s tímhle jsem se nesetkal. Když jde o spouštění v desktopu, tak se spustí desktopová verze. Pokud existuje Metro verze, tak z Metra by měla být spuštěna ona, alespoň tak to chápu já.

   Aplikace se snažím používat zejména desktopové, jelikož ty v Metru se mi myší moc používat nechtějí, i když mají svojí jistou krásu díky čistotě.

  2. Nevím no. K metro verzi IE se nyní nemohu za žádnou cenu dostat. A to rozdělení plochy funguje automaticky? Ať přetahuji, jak přetahuji, počasí se na pravém rohu nechytne.

  3. Webový prohlížeč může být v „metro“ verzi vždy jen jeden a to ten, který je nastaven jako výchozí. Takže pokud je nainstalován Chrome a nastaven jako výchozí, tak se vždy v „metru“ bude spouštět Chrome. Na desktopu je možné si spouštět libovolné prohlížeče pomocí jejich desktopových variant.

  4. Tak u mě absolutně bez šance, sice se to tam přesune, ale nepřichytí, vrátí se metro aplikace zpět do fullscreenu. Jinak také mám grafiku ATI a oproti W7 si to ovladač nenašlo a systém naběhl jen v rozlišení 1024×768. Po instalaci starých ovladačů pro Windows Vista přes troubleshooter naběhlo alespoň rozlišení 1280×800, ale Windows 7 zvládaly fullHD.

  5. to Ondřej:
   Díky za info. 🙂

   to Anonymní:
   Tak to bude určitě rozlišením. Buď to to chce počkat na novější ovladače nebo si najít některou starší verzi ovladaču, i více, a zkoušet.
   Mě se na Win7 dařilo jen s ovladači z CD os Asusu, ty nejnovější způsobovali BSOD. 🙂

  6. Windows 7 si ovladače nějak získal sám z úplně čisté instalace (DreamSpark Premium). Počítač byl původně s Windows Vista. Jiné ovladače ze stránek ATI pro aspoň Windows 7 nebo preview pro Windows 8 nechodily už vůbec ani přes troubleshooter a režim kompatibility.

  7. Tak to i případný problém s ovladači chápu, když je to 5 let starý model. To i svůj 2 roky starý model beru jako starší, ale výkon díky upgradům (4GB RAM -> 8GB RAM a HDD+SSD) neztrácí. 🙂

  8. To ano, a u mě s SSD to jde s W8 mnohem lépe, ale nemysleli takto staré stroje (1GB DDR2 a 128MB GPU je už prostě slabé).
   Osobně bych na to dopručil spíš nějakou novější linuxovou distribuci (Lubuntu). Když se nenarazí na problém s GPU, který by šel nejspíše i vyřešit díky komunnitě, tak to bude oproti Windows lítat. 🙂

  9. Do Linuxu bych nešel ani za nic. Jako výchozí počítač mám MacBook s OS X, tohle je druhý počítač pro matku. 🙂 Jinak tento má 2 GB RAM a GPU je 256 MB.

  10. Já jen nabízím možnost a alternativní řešení.

   I když to má 2GB a trochu silnější grafiku, tak je to slabé i na slušný provoz s Win7.
   Doma tu mám desktop s cca stejnými parametry a je to bída.
   Na základní práci to stačí, ale já bych s tím nevydržel. 🙂

  11. Na naprosto normální práci to stačí (prohlížeč, office, filmy, hudba) a systém běží (W7) velice hezky. Žádné zasekávání, vše startuje téměř ihned. Na hry je Xbox a na náročnější grafický software je Mac vždy lepší. Ono i na výkonnějším Macu 95 % času stejně jen člověk poslouchá hudbu, kouká na seriály a je v prohlížeči.

  12. Na naprostý základ to stačí (browser s pár panely,…), ale že by jel hezky bych neřekl, spíše normálně.
   Hry nehraji, ale myslím si, že je lepší mít vše v jednom než všude něco.

   Já mám celkem dost často v Chrome otevřeno víc jak 25 panelů, občas i přes 40. Takže i samotný browser si bere několik GB a k tomu další SW.

   Osobně mám nějraději otevřený systém, kde si mohu cokoliv upravit dle sebe. To sice s Windows moc nejde, ale kvůli problémům s SSD v Xubuntu i W7 jsem si nahodil W8 a opravdu nelituji.

   Od Applu bych si asi nic jen tak nepořídil. Jak kvůli cenové relaci takovch zařízení, tak hlavně z přesvědčení a preferencí.
   Ale to se dostáváme už trochu mimo a bylo by to na dlouhou diskuzi do které se nechci pouštět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 23 = 25