Windows 8 RTM – první dojmy, poznatky a změny

Windows 8 RTM – první dojmy, poznatky a změny

O testování Windows 8 jsem příliš nepřemýšlel a nebýt problém na Windows 7 kvůli SSD, tak jsem se do této akce neodhodlal.
Pustil jsem se tedy do instalace Win8 a čekal jak to dopadne. Naštěstí to nakonec dopadlo dobře a můžu tak popsat moje první postřehy z testování Win8 na „reálném železe“ místo Virtualboxu jako dříve.

Průběh instalace

V počátcích instalačního procesu na mě zapůsobila špatným dojmem jen jedna věc a tou byla barevná varianta okna a jeho pozadí. Taková divná modrá, ale je to jen subjektivní detail.
Dále už to byli snad samé pozitivní dojmy. 🙂
Překvapila mě rychlost instalace, sice z DVD, která trvala asi 1/2 času co u Windows 7. Během instalace proběhnou klasicky 2 restarty, i když rozdělení jejich kroků je oproti W7 jiné.

Po restartu zbývá uživatelské nastavení, které už vypadá opravdu dobře a následuje chvilka čekání s přípravou kde Vám je promítnut takový menší tutoriál.

Rozhodující obrazovka v uživatelském nastavení mezi instantní volbou a uživatelským nastavením (starší screenshot)

Po ní mě čekalo překvapení ke kterému bylo nápovědou vysoké rozlišení. Pro jistoru jsem zkontroloval nastavení rozlišení.
Dále kdo by čekal, že bude muset instalovat kdejaké ovladače pro grafickou kartu (mám Ati Mobility Radeon HD 5470) bude potěšen. Dokonce i proprietární ovladače pro grafiku a ovladač pro gigabitovou síťovku byli přítomny.
Takže žádné starosti s ovladači a jejich případnou nekompatibilitou s novými W8. To tedy bylo první velké plus pro Microsoft.

Detail vlastností ovladače grafické karty (název MS v názvu)

První kroky v „Metru“ a Storu

I když se už Metro nejmenuje Metro, tak já mu budu říkat prostě Metro. 🙂 Jakmile jsem se v něm objevil tak mi přišlo subjektivně o něco jiné a lepší než loni na podzim.
Problém Metra je ale stále stejný, a bude jím ještě nějaký čas trpět, a to absence aplikací. Je jich strašně málo a těch známějších je vážně málo.
To co je ve Storu matoucí a zbytečné jsou desktopové apliakace, protože po kliknutí na ně jste odkázáni na stránky developera.

Příklad desktopové aplikace jen s odkazem

To je prostě nesmysl a uměle to navyšuje počty aplikací, když třeba v kategorii Fotografování je 10 aplikací a z toho právě 3 desktopové.

Ve Storu se pletoucí desktopové aplikace s pouhým odkazem na developera

Třeba ale kategorie „Vladní“ (?, anglicky Government) je úplně prázná. 🙂

I prázdná kategorie je kategorie 🙂

To co zaslouží pochvalu jsou aktualizace aplikací nainstalovaných ze Storu, ještě přidat i ty desktopové a bude to super. Pro desktopové aplikace si můžeme vystačit třeba s AllMyApps.

Aplikace s dostupnými aktualizacemi

Které Metro aplikace (widgety) se mi líbí?
Hlavně Desktop, ne dělám si srandu. Ve Storu jsem nenalezl skoro žádnou aplikaci, která by se mi hodila a měl důvod kvůli ní více využívat Metro. Místo si nalezla pouze jediná a to Super Calculator. Nedisponuje sice kdovíjakými funkcemi a pochybuji, že ji použiji často, ale musel jsem zkusit alespoň jednu nainstalovat.

V Metru připnuty dva widgety s defaultním počasím. Dva kvůli tomu, že se přesouvám mezi domovem a kolejí v Pardubicích.
Jako jediný nedostatek považuji nemožnost změnit název widgetu u defaultně přidané Počasí. Název obce tam sice je, ale plete se mezi meteorologickými údaji oproti uživatelsky přidanému. Řešení je sice jednoduché, protože si mohu přidat další widget a ten defaultním vyhodit, ale proč by nešel název měnit? Na tom nemůže být snad nic těžkého.

Dále zde mám widget se sledovanými akciovými tituly, které mám jen pro zajímavost (Facebook, Google, Apple a Amazon).

Poslední proměnným widgetem je Cestování, ale s odkazem rovnou na Budapešť. To souvisí s mým objevem CouchSourfingu, kdy bych se napoprvé jel podívat někam blíž a Budapešť mě láká. 🙂

A co Aero?

Kvůli zmíněnému nedostatku Metro aplikací ho budu využívat naprosto minimálně. Z toho vychází potřeba využívání starého dobrého Aera.
To se nám trochu změnilo. Zmizela průhlednost okrajů oken, které se zabarvují na základě použité tapety a rohy nejsou zaoblené ale ostré. To je ale v podstatě vše, naštěstí.

Pozměnění průzkumník – ostré rohy, neprůhledné okraje a skrytý Ribbon

Změny v systémových nástrojích

Správce úloh (Taks Manager)
Ten dostál kompletní přestavby a je z něj již dobře použitelný a konfigurovatelný nástroj. Po prvním spuštění se zobrazí jen malé jednoduché okénko se spuštěnými programy, včetně těch uspaných z Metra, a nic víc.

Základní zobrazení

Ale po kliknutí na „více detailů“ se v očích zajiskří nejednomu geekovi. 🙂 Rozprostře se před ním velké množství informací. Než člověk projde všechny možnosti a skryté nabídky, tak to chvíli potrvá.

Začneme-li nejdříve zleva Procesy, tak ty byli vytvořeny nově a zobrazují v základu čtyři základní ukazatele (využití procesoru a paměti, ale i zatížení diskovými operacemi a sítí) podle kterých lze procesy řadit.

Prohled na podrobnější informace o procesech a jak zatěžují HW

Zažili jste někdy potřebu vyhledat si informaci ohledně určitého procesu? Pokud ano, tak využijete novou funkci „Vyhledej online“, která zadá jméno a popis procesu do vyhledávače ve Vašem defaultním prohlížeči.

Když budeme pokračovat na Kartu „Výkon“, tak se nám zobrazí další z přepracovaných částí. V levé části nám dominují grafy základních ukazatelů (CPU, RAM, vytížení jednotlivých fyzických disků a síťových rozhraní).

Perfektní a jasný přehled o vytížení HW

Na této kartě se nachází snad nejvíce novinek a celkem skrytých „kouzel“. Chceme-li znát jen zatížení jednotlivých ukazatelů z malých grafů bez přidaných informací, tak lze skrýt vše až na ony menší grafy.

Samotné grafy mohou leckomu také stačit

Další podobnou možností je zobrazení pouze hlavního, aktuálně vybraného, grafu.

Nebo je libo jen určitý graf?

Ale pokud Vás zajímají velké grafy a ty malé vidět nepotřebuje, tak je můžete skrýt. Tuto funkci příliš nechápu, protože se nic kromě nahrazení grafů kolečky nezmění, jasně to je vidět z obrázku.

Části týkající se CPU a síťových rozhraní pak obsahují vlastní funkce. Třeba pokud máte vícejádrová CPU, a třeba s Hyperthreadingem, tak by Vás možná zajímalo zatížení jednotlivých jader/vláken a i tato možnost je skryta pod kontextovou nabídkou.

Každé jádro/vlákno s vlastním grafem, ale bez číselného vyjádření

U síťových rozhraní to bude pro leckteré také zajímavé, jelikož se zobrazí podrobné statistické informace pro dané rozhraní s více jak 20ti druhy informací.

Plno zajímavých informací

A zcela jistě ve spodní části nesmí chybět odkaz na Sledování prostředků.

Opustíme již kartu Výkonu a přejdeme na vedlejší „Historii aplikací“. Tak nám říká jak dlouho využíváme nainstalované aplikace od spuštění. Zde se dle zobrazených informací domnívám, že zde jsou zobrazeny všechny Metro aplikace a asi defaultní prohlížeč (zde Chrome). U Metro aplikací se čas načítá pouze po dobu jejich zobrazení, jakmile přejdeme na domovskou Metro obrazovku nebo do jiné aplikace, tak se zmrazí.
Ale u zmíněného Chrome se čas nenačítá, otázkou je proč tam tedy je.

Historie spouštění Metro aplikací (a možná i jiných 🙂 ) 

Zde se nachází jen jedna funkce skrytá pod kontextovou nabídkou a to „Switch to“ díky které se do požadované aplikace rovnou přepnete.

Dostáváme se do nabídky Po spuštění. A můžeme zde jásat. Pokud některou z aplikací po spuštění zakážete a vypnete Task Manager, tak již není požadován restart systému.
Dále je možné si rozkliknout tu aplikaci, která pro start využívá více obslužných programů a jako u procesů si aplikaci vyhledat online. Dále zde není nic zajímavého.

Aplikace po spuštění a detail podprogramů a obslužných prográmků

Na kartě Users se dozvíme více zajímavých informací pouze v případě, že je počítač využíván více uživateli a některý z nich je zároveň přihlášen. Jinak je zde zobrazeno to co v několika předchozích kartách.

Vytížení jednotlivými uživateli 

V předposlední kartě na nás čeká konečně něco známého. Tak jak jsme byli na kartu s procesy zvyklý z několika posledních verzí Windows, tak zde ji máme opět, jen přejmenovánu na Detaily a na konci již jen spuštěné (běžící/zastavené) služby. To je k Task Manageru vše.

Panel nástrojů
V něm se toho příliš nezměnilo krom nových funkcí jako Storage Spaces (o čemž napíšu někdy v budoucnu) a pár změněných ikonek.
K další změně také došlo v „Hodnocení výkonu“, kde byla opět změněna stupnice od 1.0 až do 9.9. To je od Win Vista (1.0 ~ 5.9) a W7 (1.0 ~ 7.9) druhá změna.
Na mém dva roky starém , i když upgradovaném, notebooku jsem dopadl samozřejmě hůře než na Win7, ale to je pochopitelné. Hodnoty se příliš nezměnily, ale rozsah ano.

Můj výsledek z Hodnocení výkonu, zas tak špatné to snad není.

Zkratky
Poslední částí dnešního dlouhého příspěvku jsou zkratky, respektive, takto na poprvé zejména jedna. Je jí Win+I (klávesa s lohem MS a velké i, ne [el], které slouží k uzamčení), kterou si rychle zobrazíte pár základních možností nastavení, ale hlavně možnost vypnutí počítače.

Během té krátké doby jsem nenarazil na nic dalšího, co by mi přišlo nějak zajímavé co by se dalo považovat za novinku, takže to by mohlo být vše.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Windows 8 RTM – první dojmy, poznatky a změny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 1 =