Aktualizováno: 12 hodin s 13,3″ Lenovo ThinkPad Edge E335

Aktualizováno: 12 hodin s 13,3″ Lenovo ThinkPad Edge E335

Přidány informace o kvalitě zvukové reprodukce.

O hledání notebooku pro bratra jsem se zmiňoval v článku týkajícího se výběru notebooku. Výběr tedy padl na ThinkPad E335 od Lenova. Během těch několika hodin během posledních tří dnů jsem si na tento segment notebooků udělal celkem dobrý pohled.

Tento text je psán přímo na onom notebooku, po cca 12ti hodinách používání a hlavně po prvotním nadšení. 🙂

Thinpad v krabici bez "ucha"

Vybalení a první dojem

Po vybalení notebooku z krabice (bez úchytu! -> i 1,5 km od Alzy na kolej dalo celkem zabrat) jsem si všiml několika věcí. Jako první jsem  jsem si uvědomil, že těch 13,3″ není tak malých jak jsem si myslel a považuji to za dobře použitelný rozměr notebooku.

Další co upoutalo mojí pozornost byl adaptér a jeho konektor. Vzhledem ke spotřebě notebooku jsem čekal malý adaptér, ale jeho přibližně třetinová velikost oproti tomu pro mého 17,3″ Asuse mě i tak překvapila. Ale co mě ještě více udivilo byla velikost koncovky adaptéru zapadajícího do notebooku, který je naopak asi 2x větší než ten u mého Asusu (skoro jako starý „pětikolík“).

Akumulátor, adaptér a jeho konektor pro porovnání jejich velikostí

Zpracování, tělo a displej

Matné plasty se mi na první pohled líbilo, ale po čase se začali objevovat otisky prstů, ale rozhodně to není tak strašné jako u super lesklých těl jiných notebooků. Z konstrukčního hlediska vidím jako nedostatek ostré přední hrany odkládacích ploch. Už po chvíli psaní celkem řežou.

Co se týče pevnosti konstrukce notebooku, tak s tou to je také horší. Na to, že by mělo jít o dobře přenosný notebook, tak je konstrukce opravdu měkká a pokud notebook z boků chytnete, tak se s ním dá celkem výrazně kroutit což rozhodně nemůže být dlouhodobě pro hardware dobře. V zavřeném stavu může být problémem i to, že když notebook chytnete uprostřed, tak zároveň displejem budete mačkat touchpad.

Ohledně displeje mám tu samou výtku jako o odstavec výše a disponuje horšími pozorovacími úhly, kdy se příliš mění barvy a písmo se opticky pixeluje.  Je tedy také extrémně ohebný, ale oceňuji u něj jeho matný povrch a HD-ready rozlišení, které je pro tento rozměr notebooků ideální a k 15,6″ bych pro změnu přiřadil HD+ rozlišení.

Klávesnice

To mohu opravdu pochválit, protože i přes velikost notebooku má dostatečně velké klávesy, které jsou lehce prohnuté. Oceňuji také zamyšlení nad významem funkčních kláves, které nahradili multimediální a „vypínací“ klávesy. Ale nebojte, funkční klávesy jsou dostupné pomocí Fn klávesy.

Chytře "skryté" funkční klávesy

Ale ani klávesnici neujdou menší výtky, i když zde jde hlavně o zvyk, protože téměř každá klávesnice je trochu jiná. Moje výtky budou směřovány k vyšší hlučnosti kláves co se týče poměrů u notebooků (oproti  mému Asusu určitě), záměny levého Controlu a Fn klávesy a malých směrových kláves v přílišné blízkosti Page Up a Page Down kláves.

Sice se funkce Controlu a Fn dá v Biosu nastavit/prohodit, ale běžný uživatel to dělat nebude a bude se nějaký čas nad tím rozčilovat.

Trackpoint a touchpad

I když jsem se s ním ještě tak dokonale neztotožnil, tak mohu říct, že Trackpoint mi přijde jako zajímavé řešení. Po nějaké době cviku se s ním musí dělat jistě báječně, ale mě těch několik hodin nestačilo a tak pro mě Trackpoint nemá význam.

Kromě citlivosti a tím pádem rychlejšího trefení se na správné místo jsem se neztotožnil s jeho používáním spolu se jeho tlačítky nad touchpadem.

Touchpad se dal začít dobře používat až po instalaci lenováckého, ehm synapticsáckého, ovladače, jelikož do té doby měl hrozně nízkou citlivosti bez možnosti její změny v nastavení systému.

Touchpad je zajímavý svojí konstrukcí, která je „klikací“. To znamená absenci tlačítek pod touchapedem a máte tři možnosti. Buď využít klasického dotykového klikání, tlačítek pro trackpoint nebo doslova klikat touchpadem, jelikož je sám o sobě klikací. Levá polovina jako levé tlačítko a pravá jako pravé.

Výkon

Notebook poskytuje i celkem solidní a průměrný výkon. Pokud srovnám výsledky mého Asusu a Thinkpadu z hodnocení indexu „uživatelských zkušenosti s Windows“, tak kromě procesoru je hodnocení docela podobné. Na obou strojích nově nainstalovaná Windows 8, u kterých byla maximální hodnota indexu posunuta na 9,9.

Asus K72Jr-Ty131 s SSD a 8GB RAM versus originální ThinkPad E335

 • Procesor: 6,7 vs. 3,9
 • RAM: 6,7 vs. 5,9
 • Grafika: 4,7 vs. 4,3
 • Herní grafika: 6,2 vs. 5,9
 • Pevný disk: 6,8 vs. 5,9 (pomalé SSD vs HDD se 7200RPM)
Screen z "měření" výkonu ve Windows 8 kde je CPU nejslabším článkem řetězce

Jak vidno, tak i přes to, že můj notebook stál před rokem a půl skoro 18 tisíc a další 3 tisíce jsem do něj formou RAM a SSD vrazil, tak jeho výkon je až na pomalejší procesor celkem podobný levnému a malému notebooku za 10,5 tisíce.

Proto si myslím, že výkonově je to celkem obstojný stroj a leckterému i pokročilejšímu uživateli udělá dobrou službu.

Support portál Lenova – bída a utrpení

To z čeho jsem opravdu málem zešedivěl byl server s ovladači. Ten je tak neskutečně pomalý, že to není snad možné. Čekal jsem několik desítek vteřin než se načetl daná stránka s ovladačem. A než se jich načetlo více, tak si člověk mohl dát i svačinu.

Kromě neskutečné lenosti vidím negativně pojmenování jednotlivých ovladačů, protože pokud si jich člověk stahoval několik, tak pak nemůže pomocí kombinací písmen a čísel absolutně tušit o jaký ovladač a k čemu může jít.

Lenovácké utility ThinkVantage

To zase mohu pochválit, protože mohou být opravdu užitečné. Active protection například sleduje pomocí gyroskupu náklonění notebooku a zastavuje na základě sledování polohy disky pro snížení rizika poškození disku. Nebo celkem detailní Power Manager.

Ukázka reálného snímání polohy

Zvuk

Ač člověk nemůže chtít po takto malém notebooku nějaké super podání zvuku, tak reprodukce tohoto ThinkPadu je, s ohledem na jeho velikost, slušná. Pokud tedy nejste velkým milovníkem metalu. 🙂 Písničky, které jsou hodně basové neznějí od 60% hlasitosti moc dobře.

Ale ostatní žánry, kde se hraje především na výšky a slabší basy, podávají lepší výkon a zvuk je slušný i na 100% hlasitosti.

Hlasitost není tak vysoká, ale je plně dostatečná.

Závěreční zhodnocení

Až se může jevit, že jsem napsal více negativního než pozitivního, tak i přesto mě tento drobek příjemně překvapil. S odstupem času jsem si vědom, že jsem asi kvůli názvu Thinkpad čekal něco víc, co jsem za cenu něco přes deset tisíc nemohl čekat.

Překvapil mě jak použitelnou velikostí, tak i výkonem (kromě výpočetního), který je téměř totožný s mým, téměř, „desktop-replacement“ notebookem.

A jestli bych notebook doporučil? Záleželo by komu, ale s velkou pravděpodobností ano.

Pokud dám ve zkratce do kupy klady i zápory tohoto stroje, tak by to vypadalo následovně.

Plusy:

 • prostorná klávesnice
 • matný displej s adekvátním rozlišením
 • výkon (krom výpočetního)
 • výdrž (s Wifi odhadem 4,5~5,5 hodiny)
 • 2x USB 3.0 a napájený USB 2.0
 • Funkční klávesy dostupné sekundárně přes Fn
 • ThinkVantage
 • poměr cena/výkon
 • slušný zvuk

Mínusy:

 • zpracování (ohebné tělo i displej, mačkání touchpadu víkem)
 • ostré přední hrany
 • podání barev a pozorovací úhly při náklonu displeje
 • Prohozený CTRL a Fn klávesy (lze změnit v BIOSu)
 • pomalejší procesor
 • portál podpory Lenova
 • subjektivní pocit vyšší hmotnosti (která vysoká není)

 

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

4 thoughts on “Aktualizováno: 12 hodin s 13,3″ Lenovo ThinkPad Edge E335

 1. „Funkční klávesy dostupné sekundárně přes Fn“ – pro mě jako programátora je to těžký fail, denně ve vývojářském nástroji funkční klávesy používám, například v debuggeru atd.

  1. Tak samozřejmě, že záleží na tom co člověk dělá, ale osobně kromě ukládání konfigurace Biosu přes F10 a občasný fullscreen s F11 funkční klávesy snad ani nepoužívám.

 2. Ahoj, četla jsem teď tvůj příspěvek. Vybírám NTB do škoyl na přednášky a právě jeden ze dvou vybraných NTB je Lenovo TP Edge 335. Chtěla jsem se zeptat na bratrovi zkušenosti po delším používání + jestli bych mohla požádat o radu s 2. vybraným.
  Pokud budeš mít čas a chuť, prosím, ozvi se mi na mail předem díky moc 😉 (132nadezda132@gmail.com)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

76 + = 84