Jak ideálně vybírat notebook

Jak ideálně vybírat notebook

Je to asi týden co jsem dostal „za úkol“ najít co nevhodnější notebook pro bratra a jako pomyslná hranice bylo stanoveno 11 tisíc Kč.

Před hledáním onoho našeho ideálu je třeba si uvědomit k čemu bude notebook/počítač sloužit. Jestli půjde o nějakou specifickou činnost nebo klasickou „kancelařinu“. Na tom bude ve výsledku závislý výběr a v případě nějakého specifického požadavku i cenová relace.

To co jsem se za roky výběru PC pro sebe, nebo hledáním pro druhé, naučil je určité pořadí priorit u kterých může během výběru sice docházet ke změnám, upřesněním nebo polevení.

Cena

To považuji jednoznačně za první odrazový můstek při výběru toho správného notebooku. Dle množství prostředků se mohou notebooky dělit dle pár hlavních cenových hranic (ty může mít samozřejmě každý jiné).

Levné notebooky

Osobně za levné notebooky považuji ty s cenou do, dejme tomu, 9 tisíc. Do této ceny se dá sehnat naprostý základ pro začátečníka nebo nenáročného uživatele. V této cenové budou dobrou polovinu notebooků zabírat netbooky, které se hodí hlavně pro studenty jako sekundární a přenositelný počítač. Jejich éra byla hlavně před několika lety, ale je jich v nabídce stále dost. Jejich poznávacím znakem bývají procesory Intel Atom, především jednojádrové a s RAM o velikosti jednoho nebo dvou GB.

Pak se zde nalézají právě větší 14-15,6″ modely, které nabízejí jen o něco málo výkonnější hardware. U nich je tedy devizou velikost jejich obrazovky, i když na dnešní dobu nízkým rozlišením.

Průměrné notebooky

U nich mám cenové rozmezí nastaveno na 9 až 12,5 tisíce korun. Právě v této kategorii jsem hledal a věřte tomu nebo ne, ale hledáním, porovnáváním (v Excelu) a přemýšlením nad nejlepší možností, s poměrem ceny a výkonu, jsem strávil slušných 5-7 hodin čistého času.

Tato cenová kategorie už ukrývá i pár, za tu cenu, slušných kousků, které za to stojí. Stále ale nehledejme nějaké vyšší rozlišení, když nebudu uvažovat pár 17,3″ modelů, tak tu stále máme pouze HD Ready rozlišení (1366x768px).

To co dále doporučuji a dělám to tak, že nehledím jen na čísla jako největší kapacita disku nebo nejrychlejší procesor, protože to může být celkem zavádějící. Dnes máme sice výkonné procesory nebo vysokokapacitní disky, ale k čemu je super rychlý procesor, když mu bude asistovat nízkootáčkový disk. Ale v této cenové se již dá výjimečně kápnout na notebook s rychlejším diskem se 7200RPM (rotation per minute == otáčky za minutu).

Pevný disk je dnes největší brzdou počítačů, pokud se tedy nejedná o SSD.

Slušné notebooky

Do této kategorie, s rozmezím od 12,5 do 20 tisíc, bych asi zahrnul i svůj Asus K72Jr-TY131 vylepšený o dvojnásobek RAM a SSD, i když jak se to vezme. Sice mě před rokem a půl stále necelých 18 tisíc, ale dalších několik tisíc jsem do něj vrazil.

V tomto cenovém rozmezí se již dají najít slušné kousky s rychlými disky, novějšími a výkonnějšími procesory, ale i lepší konfigurace hlavně 17,3″ ,ale i 13,3″ strojů a tak tuto kategorii považuji za svojí.

Ale hlavně se zde dá najít i pár 15,6″ modelů s HD+ (1600×900) nebo i FullHD (1920×1080 nebo 1920×1200) rozlišeními což považuji za za jeden z klíčových parametrů mezi které řadím, pro sebe, numerickou část klávesnice.

Drahé notebooky

Co k této kategorii říci. 🙂 Prostě to co je nad 20 tisíc je pro mě jakožto studenta opravdu drahé. Zde se objevují už opravdu špičkové stroje a kdybych si měl dnes vybírat nástupce mého notebooku, tak bych v této kategorii musel skončit chtě nechtě.

Disk

U něj nepovažuji vůbec za důležitou jeho kapacitu, ale právě rychlost. I když jsou nízkootáčkové plotnové disky používání hlavně kvůli úspoře akumulátoru, tak osobně to nepovažuji za tak důležité jako právě jeho rychlost.

Dříve se do notebooků dávali disky s 4200RPM, což bylo dost málo. Dnes je u levnějších notebooků úplně normální mít disky s 5400RPM, ale i tak je jejich pomalost/rychlost (nehodící se škrtněte) značná oproti rychlým diskům s 7200RPM, které najdeme jen u několika málo levných notebooků nebo u těch dražších. Nemluvím tu o rychlostech SSD, protože to už je úplně o něčem jiném, kdo si jednou okusí rychlost SSD, tak už se k plotnovému asi nebude chtít vracet. Až po odfiltrování pomalých disků může přicházet na řadu jeho velikost. Za takové rozumné optimum považuji 500GB disky a k tomu 32/64GB SSD na systém.

Další parametry

A dále záleží již hodně na preferencích budoucího majitele, ale za další důležité parametry považuji procesor, typ grafické karty (integrovaná vs. dedikovaná), velikost a rozlišení displeje a výdrž baterie.

Výsledek mého výběru notebooku pro bratra

Ale zpátky již k výběru, jak jsem psal má jít o stroj do 11 tisíc. Původně bylo cílem najít 15,6″ notebook a takovým byl i téměř konečný závěr s jedním modelem od HP s vyčnívající parametry, konkrétně HP Probook 4540s.

Nakonec jsem ale zabrousil do vod 13,3″ modelů notebooků abych vybral ThinkPad Edge E335 od Lenova s opravdu slušnými parametry za svou cenu ~10500Kč, kdy má i vysokootáčkový disk.

Závěrečná rada

Takže na závěr doporučuji si opravdu vyhradit dostatek času  na hledání a pokud není Váš stávající notebook úplně morálně a technicky zestárlý, tj. starý tak do dvou nebo tří let, tak se možná vyplatí i nad zauvažováním o pouhém upgradu, který může být občas i velmi rozsáhlý.

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

26 thoughts on “Jak ideálně vybírat notebook

 1. Já jsem vybíral notebooky jinak.

  1) Nesmí mít lesklý displej.

  2) Chování výrobce při záruce nebo závadě. (Což vylučuje třeba Acer.)

  3) Normální klávesnice, na které je možné psát.

  4) Vyhodit nobotebooky s evidentně chatrnou konstrukcí, na které se špatně podíváte a evidentně nevydrží.

  Teprve až poté se začnu zabývat tím, co chci technicky. Vzhledem k tomu, že moc modelů nezbyde, je výběr poměrně jednoduchý, rychlý a přímočarý.

  5) Vyhodit notebooky s evidentně špatně zvolenými komponentami – třeba nadupadná high tech grafika s nejslabším existujícím procesorem.

  Dále záleží, co na nich chcete dělat. Pro řadu použití pomalejší, ale spolehlivější disk s vyšší životností může být bonus. Stejně tak jako není nutné se hnát za nejvyšším rozlišením displeje.

  Důležité je, aby počítač měl rozumně rychlý procesor, rozumnou minimální velikost RAM (to pak nenaženete ani diskem se 100000 ot./min.). Když je pak Windows/Linux rozumně naprogramován, tak na disk v řadě případů a použití nemusí téměř sahat. Záleží co kdo potřebuje.

  Notebooky obecně šly kvalitou do kelu a rok od roku se to zhoršuje. Lituji toho, kdo si notebooky pro větší práci pořídí jako hlavní počítač.

  Já jsem po mnoha letech s notebooky, když jsem viděl tu tragédii a hrůzu na trhu, a ten sešup dolů s kvalitou i modely notebooků, raději postavil stolní počítač. Za těch 15 tisíc jsem získal nadupaný výkon téměr nejvýkonnějšího výpočetního stroje co šel postavit (ano lžu, lze si také koupit serverou 8mi procesorovou desku a osadit je nejdražšími procesory, ale to nemám na mysli). Za 11 tisíc to pak musí být totální dělo.

  1. Tak to je pravda, že těch aspektů při výběru může být víc. Řekl bych, že je to hodně individuální.

   1) Matný displej je určitě výhoda, ale ve specifikované cenové relaci jich tolik není a to Lenovo co jsem vybral ho i má.
   2) Chování výrobce není dle mého podstatné, spíše prodejce. A s reklamací mám zkušenost (viz blog).
   3) Klávesnice klasické konstrukce se snad ani nevyskytuje a vždy je třeba nějaký ústupek, menší či větší. A u menších úhlopříček nelze třeba numeriku očekávat.
   4) To z webu nezjistíte, pak leda po koupi do 14 dnů vrátit.
   5) S tím souhlasím, ale osobně se v prvé řadě zaměřuji na rychlost disku. Ostatní až v další fázi, protože to není takovými brzdami. U RAM je dnes standard 4GB, takže to je dostatečné a rozlišení se opravdu hodí, protože na 15,6″ je to HD Ready strašné.

   PC sestava by byla výhodnější, ale v této situaci bylo třeba vybrat něco přenosného kvůli přesunu domov/intr/škola.

   1. Ad 1) Lesklý displej je tak obrovská nevýhoda, že – kromě příležitostného použití 5 minut denně – nemá takový smysl vůbec kupovat.

    Ad 2) Chování výrobce je podstatné, protože to bude on, kdo sdělí prodejci zda reklamace byla oprávněná či nikoli a kdo zařídí přímo či nepřímo jeho opravu.

    Ad 3) Nemluvil jsme o klávesnici klasické konstrukce. Mluvil jsem pouze o použitelné klávesnici na psaní.

    Ad 4) Částečně ano. A také z recenzí a detailních obrázků lze leccos vyvodit.

    Já Vás nerozporoval, já jenom napsal jak jsem postupoval já. Jednou jsem, kdysi dávno, přišel za místním prodejcem, že bych přes něj notebook. On se mě zeptal, kolik mám cenu a pak začal chrlit – a já tiše s díky odešel.

    Pokud někdo chce „nějaký notebook“, pak výběr cena/disk je adekvátní. Pak bych postupoval naprosto stejně jako jste postupoval Vy. Tedy souhlasím s Vámi i s celým článkem a každé písmeno bych podepsal.

    Pokud někdo chce notebook, protože ho SKUTEČNĚ potřebuje, a ví na co ho potřebuje, pak výběr cena/disk neuznávám a beru ho jako nejhorší možný.

    Protože vím, proč a na co věci chci – pak kdo začne cenou, řeknu mu děkuji, nashledanou. Cena je strop, do kterého je třeba se vejít, nikoli základ výběru.

    Třeba u notebooku do školy mě zajímalo, jestli dostatečně dlouho vydrží na baterky – tedy alespoň 6–8 hodin při běžném lehkém psaní. Jestli se na jeho klávesnici dá psát bez pocitu masochismu. Jestli je dostatečně odolný aby vydržel běžné a časté přenášení. Zda nepraskne osa při častém otvírání a zavírání displeje. Rychlost disku mi byla jedno. Rozlišení obrazovky také, pokud se příliš nepřehánělo směrem dolů.

   2. ad 1) Někdy se s ním dělá hůř, ale jinak nepociťuji s ním nějaký problém. Mám ho skoro 2 roky a v pohodě. Tohle je hodně subjektivní téma.
    ad 2) Podstatné ano, ale když řešíte problém, tak ho řešíte s prodejcem s kterým máte nějaký vztah. Přečtěte si moji zkušenost s Alzou a Packard Bellem, resp. Acerem (1.díl, 2. díl). Z toho jsem se poučil a pramení z toho můj názor, že to co je mezi prodejcem a výrobcem není vůbec můj problém. Ale opět můžeme mít každý jiné zkušenosti a názory a já ten Váš uznávám, jen se zmiňuji o svém. 🙂
    ad 3) Z dlouhodobějšího hlediska mám zkušenost pouze s jednou klávesnici na mém současném 17,3″ notebooku.
    ad 4) Pravda, já recenze moc nečtu.

    Jsem to možná špatně napsal nebo jste mě trochu špatně pochopil. Mě nejde o cena/disk, ale o cena/výkon a úměrně k tomu značce. Proto jsem i skončil na tom Thinkpadu, který má matný displej, slušný výkon, rychlý disk, výdrž až 7 hodin a HD Ready na 13,3″. Myslím, že jsem vybral za tu cenu snad to nejlepší co šlo najít. 🙂

    O využití zde popisovaného notebooku moc nevím, ani bratr ne, ale nic než „kancelařina“ a nějaké základy programování to nebudou. 🙂

 2. Petře, mohl bys odtajnit v podobné cenové kategorii jako vybraný ThinkPad i nějaký kousek s operačním systémem? Nebo to nebylo vůbec jako kritérium? Díky

  1. Tak operační systém zprvu kritériem byl, ale vzhledem k parametrům a z toho vycházející výhodnosti je bez. Chtěl jsem aby tam měl brácha svůj OS, ale asi mu tam hodím W8 z mého MSDNAA, sice to není košér, ale stejně ten NTB budu spravovat já. Co jsem vypozoroval, tak některé kousky co se prodávají s i bez, tak rozdíl mezi nimi je ~1500Kč.
   Najít bych ti ho mohl, klidně. Ale vhodnější bych to viděl si na Heurece zvolit parametry, které člověk sám chce a dle toho hledat nebo napiš víc k čemu by měl být, proto tebe důležité parametry a max. cenu.
   Mě to hledání trvalo kvůli zkoušení a vybírání mnoha možností, když člověk půjde rovnou cíleně, tak to je otázka pár minut. 🙂

   1. Já to právě taky neberu úplně jen tak, je to pro kamarádku spíš do školy, ale dívala se i na netbooky a na tom se nedá prakticky pracovat. A těch 11 tisíc je taky shodou okolností její strop. Takže se dívám po nějaké 12,5 – 13,3 úhlopříčce.. A systém aby to teda mělo..
    Něco vyberu, spíš mě jen zajímalo, jestli tam nebyl podobný pěkný kousek, protože ThinkPad je rozhodně dobrá volba – mám rád trackpoint a i konstrukce a značka už trochu dávají jakous takous záruku kvality..

   2. No Thinkpad s OS jsem našel jen tento, ale je to 11,6″. Hledání menších notebooků s OS do této ceny je problematické.
    Jestli kámoška nepotřebuje nějakou Windows-only aplikaci, tak bych se jí pokusil, samozřejmě nenásilně :-), umluvit na nějakou linuxovou distribuci, když nebude problém s HW a koupil bych asi ten 13,3″ Thinkpad co jsem našel.
    Nebo nemá doma nějakou jinou licenci Windows? Sice to opět není košér, ale i OEM se dají párkrát použít.

   3. Já jsem jí to rozepsal, jaké jsou možnosti, víc to nechám asi na ní.
    Každopádně díky za spolupráci a čas.

   4. Není za co, zas tolik jsem ti neporadil. 🙂
    Já jsem rád za každý konstruktivní komentář na který mohu i reagovat. 🙂

 3. Dobrý den, hledám kvalitní notebook pro svoji práci. Vybrala jsem si HP ProBook 4340s C4Y25EA (cena cca 16.000). Potřebuji lehký, výkonný pc, kde baterie nezemře půl hodiny po odpojení ze sítě. Nejsem zastánce toho aby cena notebooku přesáhla 20 tis. Kč, protože mi jde hlavně o poměr cena-výkon a ne o to, abych platila za nový model, který po půl roce stojí polovinu. Uvedený typ notebooku mi přijde ok, ale nejsem odborník a proto žádám o Váš názor. Přeji pěkný den a děkuji.

  1. Dobrý den,
   Vámi vybraný notebook, je na svojí cenu celkem slušný, ale samozřejmě se i zde šetřilo. Osobně bych měl s notebookem 2 problémy. Tím hlavním by byl pomalý (5400RPM) disk a druhým by bylo, opět pro mě, nízké rozlišení, které je sice na této úhlopříčce koukatelné, ale na plochu se nevejde tolik obsahu jako u vyšších.
   Jinak to je dobrý výběr.

   Osobně bych možná doporučil mírně zvýšit limit a vybrat tento.
   http://www.alza.cz/hp-probook-6470b-d362091.htm

   Jeho hmotnost nebude příliš rozdílní, díky minimálnímu rozdílu ve velikosti. Výkon bude v podstatě stejný, ale díky rychlejšímu disku bude odezva systému rychlejší.
   A především má vyšší rozlišení displeje.

  1. Dobrý den,
   pro naprostou většinu práce na NTB je výkon více než dostačují, ale co se týče her, tak tam si již nejsem úplně jistý a především hry jsem nikdy pořádně nehrál, takže co se herního výkonu, tak to moc neporadím, ale rozhodně za tuto cenu nemůže být řeč o nějakém herním notebooku. Herní notebooky začínají na tak na 2x až 2,5x vyšších cenových relacích.

 4. Dobrý den,
  potřebovala bych poradit s výběrem notebooku na střední školu. Vůbec nemám představu o tom, co by měl takový notebook obsahovat a proto se obracím na Vás. Jak už jsem zmínila, potřebovala bych ho na školu.. Mohl by jste mi, prosím, nějaký „přihodit“ přes odkaz? Cenově by to bylo v rozmezí mezí 12-20 tis.
  Mnohokrát děkuji za Váš čas a případnou odpověď.

  1. Ahoj,
   můžu zkusit poradit, ale potřebuji více informací.
   1) Co je to za školu (obor)?
   2) Velikost notebooku a s tím spjatá i hmotnost.
   3) Co na něm budeš dělat ve volném čase? Myšleno jestli i hrát nebo spíš jen FB, filmy a pod.

 5. 1) obchodní akademie
  2) jelikož ho budu převážet, tak bych ocenila nějaký lehčí a ne moc velký. A baterie aby mi ‚neumřela‘ do půl hodiny od odpojení z nabíječky..
  3) fb, filmy, věci do školy – nic složitého, řekla bych
  Děkuji 🙂

 6. Dobrý den, chtěla bych si pořídit kvalitní notebook pro domácí a zároveň pracovní (jsem učitelka) použití. Budu jej používat k:
  – psaní dokumentů, tvoření prezentací, vyhledávání a ukládání dokumentů z internetu (word, powerpoint, obrázky…)
  – ukládání fotek z digitálního foťáku
  – skype s přáteli
  Cenově hledám notebook v rozmezí 10 000 – 15 000 Kč, v přijatelném poměru výkon/cena, s dobrou výdrží baterie pro případ cestování s notebookem.
  Děkuji za odpověď.

  1. Zdravím,
   omlouvám se za velmi pozdní schválení komentáře a odpověď. Předpokládám, že jste si nějaký notebook již dávno našla. Jinak s vašimi nízkými nároky vám každý notebook s cenou nad 10k Kč poslouží dobře, můžete tedy vybírat z velké škály spíše dle poměru výdrž/velikost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 3 =