Linksys EA4500 – domácí Cisco router

Linksys EA4500 – domácí Cisco router

Na Google Plus jsem avizoval, že jsem v soutěži na SmartManii vyhrál router Linksys EA3500. Ale bylo to trochu problematické, jelikož agentura, která měla na starosti expedici výher, udělala chybu a tak prvnímu výherci zaslala jak první, tak mojí druhou cenu.
Naštěstí se vše zdárně vyřešilo a jako omluva mi byl zaslán vyšší model EA4500, který mi dnes po 14 dnech od vyhlášení dorazil.
Ale teď už k samotnému routeru.

Router po vybalení z černé fólie

Krátce o routeru

Jde o nejvyšší model z nové řady EA, který oproti nižšímu modelu nabízí vyšší rychlost Wifi (450 + 450 Mbit/s), která je dvoupásmová (2,4GHz a 5GHz) a samozřejmě s podporou a/b/g/n standardů a dále také přináší multimediální DLNA server.
To co mě osobně hodně překvapilo jsou HW parametry routeru. Narazil jsem na informaci, že v routeru je 1.2GHz CPU od Marvellu, 128MB RAM a 128MB flash.
Více informací o routeru zde.

První dojmy

Popravdě řečeno se mi z obrázků zdál větší a celkově mé očekávání byla spíše nadhodnocená, hlavně během prvních pár dní čekání na balík.. 🙂 Ale i tak je asi tak 2,5x větší než dosavadní malý SMC router.

Pohled na designově krásný router 🙂

Zadní strana a konektorová výbava

Router je vybaven celkem klasickou sestavou čtyř gigabitových LAN portů, jeden WAN port a nepříliš častý USB port, který je bohužel jen 2.0. Z ostatních prvků tu jsou 2 tlačítka (WPS a Reset) a klasický kolébkový vypínač (mimo záběr).

Celkem normální konektorová výbava až na USB (jen 2.0)

Naše domácí topologie

Naším ISP je O2 od kterého máme VDSL 16/1Mbit (nově 20/2Mbit), takže je samozřejmá přítomnost VDSL routeru v přízemí.
Do tohoto routeru jsou zapojeny dva kabely z nichž jedním je VoIP telefon a druhým se oknem nahoru přivádí připojení do nového Cisco routeru a přes VDSL routerem vysílanou Wifi se připojuje jeden notebook.
Cisco router fyzicky rozvádí připojení do PC, mého notebooku a starého SMC routeru. To SMC je připojeno z důvodu stávkování jednoho z PC, který využívá USB Wifi adaptér od SMC a nějak se nemá s Linksysem rád. 🙂
Naše domácí topologie (jen načtnuta), která bude chtít v budoucnu upravit

První zapnutí, updatování a upgrade

Nejprve jsem „instinktivně“ router zapojil do zmiňovaného SMC routeru a připojil se na Wifi. Pak jsem teprve vložil CD od routeru a dle pokynů se připojil přímo do Linksysu dodaným kabelem. 
Následně nainstaloval obslužný program Cisco Connect z CD a spustil základní konfiguraci nastavení Wifi sítě a updatoval.
Následně jsem vlezl na produktovou stránku routeru a stáhl utilitku pro upgrade firmwaru pro provoz Cisco Cloud Connectu.

Prostředí administrace Cisco Cloud Connect

Pohled na domovskou stránku administrace s přehledy
Seznam připojených zařízení   (lze měnit ikonky dle typu zařízení a jejich názvy)
Možnost volby upřednostňování některého z připojených zařízení, aplikace (Skype, WMP, Netflix, atd. nebo uživatelsky přidané) nebo her (WoW, LineAge 2,… nebo přidané)
Měření rychlosti připojení skrze samotnou administraci (dnešní výsledky hlavně downloadu jsou špatné, zřejmě souvisí se zrychlováním VDSL :-), ale u uploadu to vidět je)
A jedno z nejdůležitějších možností nastavení týkající se připojení (updaty, časové pásmo , změna SSID  a hesel nebo zapnutí/vypnutí signalizace portů)
Dále se zde také nalézá nastavení IPv4/IPv6 a způsobu připojení (přidělování adres), kde….

… můžeme volit mezi několika typy (statika, DHCP,…)
Dále se dostáváme do možností nastavení místní sítě LAN pro konfiguraci DHCP serveru (počet hostů, rozsah IP adres,…) a název a IP routeru
Ve vedlejší kartě umožnuje vypnutí/zapnutí NATu a zadání statických  cest (static route)
Zde se již nacházejí pouze volby týkající se zabezpečení (např. HTTPS) a přístupu k administraci (vypnutí vzdáleného přístupu)
Nastavení bezdrátových sítí je jistě také velmi důležitou částí administrace, kde se nám na úvod zobrazují informace ohledně Wifi sítí v obou pásmech
Nechybí ani filtrování podle MAC adres nebo WPS
A v neposlední řadě nesmí chybět ani zabezepečení (Firewall, DMZ, filtry,…)

Dojmy z prozatímního používání

Za tu chvíli co router mám jsem si toho kromě administrace moc nezkusil, ale co mohu říci je, že došlo ke znatelnému nárůstu výkonnosti naší sítě.
V rámci LAN se přenos dat (měřeno u multimediálního obsahu) zrychlil z asi 9MB/s na služných ~74MB/s.
V rámci WLAN došlo k nárůstu z ~0,8MB/s na ~6MB/s (což není zas tak moc).

Ukázka rychlosti přenosu přes LAN (PC <-> Router <-> PC)

To je zatím asi tak vše. Příště budou na řadě třeba obsluhující aplikace pro Android.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Linksys EA4500 – domácí Cisco router

  1. Pěkná hračka. Jen dotaz, z obrázku odhaduju, že zařízení nelze postavit vertikálně? Já totiž moc nemusím, když mi někde leží krabička a zabírá místo. Můj router má takové pacičky, které umožňují jej postavit na bok. Ale to není nic proti zařízení, jen čistě vizuální věc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 2 =