Upgrade notebooku? Jde nejen RAM a disk, ale jen někdy!

Upgrade notebooku? Jde nejen RAM a disk, ale jen někdy!

Ještě před několika lety jsem zastával ten známý názor, že notebook se krom RAMek a disku upgradovat nedá. Poslední měsíce ale názor rychle otáčím a říkám, že záleží na výrobci, velikosti a provedení stroje.

Jako zářný příklad možnosti upgradu vezmu svůj téměř 2 roky starý 17,3″ notebook Asus K72Jr (model 2010). Notebook pohání nejvyšší model Core i3 (370M) první generace s taktovací frekvencí 2,4GHz, kterému původně sekundovaly 4GB RAM DDR3 na frekvenci 1066MHz a o uskladnění systému a dat se staral 500GB pevný disky se 7200RPM. Jako další je dobré zmínit dedikovanou grafiku Ati Mobility Radeon 5470HD s 1GB VRAM DDR3.

Produktová fotka (zdroj: Asus.com)

První upgrade a jeho důvody

Trvalo to přibližně rok než jsem přistoupil k prvnímu upgradu, který se týkal RAMek. I přes to, že před notebookem jsem sestavované malé PC s pouhými 2GB RAM, tak mi v některých situacích i ty 4GB přestaly dostačovat.

Šlo o nutnost se krotit s rozšířeními v Chromu, ale zejména v dobách uvolňování nových verzí linuxových distribucí paměť chyběla pro virtualizaci. Protože když něco přes 1GB paměti seberou Windows a nějaké 2GB Chrome, tak už jí moc nezbývalo. Rozhodně ne pro řádné zkoušení ve virtuálu.

Nejprve jsem zjišťoval v jaké formě původní 4GB v notebooku byly. Úplně jednoduše se tato informace nehledala a nakonec jsem pro ujištění poslal dotaz do Okcomputers v Pardubicích, kde jsem ,po peripetiích s Alzou a reklamací u nich s výsledným vrácením peněz,  notebook zakoupil.
Už tak velmi spokojen s tímto obchodem jsem se dočkal rychlé odpovědi za necelé 2 hodiny s tím, že je notebook osazen dvěma 2GB moduly. Škoda, že nešlo o jeden 4GB modul, ale při dnešních cenám RAM to není taková katastrofa.

Tak jsem tedy pořídil 8GB kit od Patriotu za ~850Kč a běžně využívám kolem 35-55%.

Druhý upgrade

Po dalších přibližně 7 měsících jsem se rozhodoval nad koupí SSD. Původně jsem plánoval z notebooku vyhodit optickou mechaniku a nahradit ji rámečkem s HDD místo kterého by bylo SSD.
O tomto způsoby přechodu z HDD na SSD jsem uvažoval již několik měsíců.

Když jsem ale pátral podrobněji, tak jsem si na produktových stránkách Asusu všiml zmínky „Dual HDD up to 1TB“ a tak jsem pátral dál.
Hledal jsem tak informace o základní desce a dle fotografie na jednom z dodavatelských eshopů jsem si všiml dvou SATA portů.
Opět jsem pro ujištění poslal dotaz do Okcomputers ohledně přítomnosti dvou šachet pro disky a  odkud jsem opět během pár hodin dostal odpověď. Naštěstí pozitivní.

Naneštěstí druhá šachta nebyla jednoduše přístupná jako první disk a RAM, ale bylo třeba oddělat horní část šasi těla notebooku, včetně klávesnice pod kterou je pár šroubů, a až následně byla druhá šachta přístupná. Celému tomu procesu „bránilo“ asi 26 šroubů a když už jsem notebook takto rozdělal, tak jsem myslel, že rovnou přemístím HDD do jinak nepřístupné šachty.
Bohužel tato šachta nemá v šasi žádné závity což je škoda a tak jsem HDD nechal na své pozici dokud nepřijde SSD, které jsem v ten samý den objednával. Šlo o Crucial V4 o velikosti 64GB (necelých 1900Kč) a koupený, asi tušíte kde. 🙂

HDD ilustrativně osazený ve skryté šachtě bez možnosti uchycení

Když dorazil, tak mě čekalo opět to množství šroubků než jsem mohl SSD usadit. Problém s uchycením jsem vyřešil tak, že tuhou pěnu z krabičky po SSD jsem místo po stranách řádně utěsnil a bylo to. Tento způsob „uložení“ jsem zvolil hlavně z důvodů, že SSD nevadí vibrace a ,vzhledem k velikosti, notebook skoro nikam nepřenáším.
V počátcích s SSD byl problémv rychlosti jak na Xubuntu, které jsem téměř rok používal ke spokojenosti, tak ani ve Windows7 u kterého jsem si myslel, že problém bude vyřešen. O tom jsem už ale psal v příspěvku o Windows8 na které jsem byl „nucen“ přejít a naštěstí na nich spokojeně funguji, i přes jejich odlišnosti a potřeby se naučit nové věci.

Výsledné skóre ve W8 RTM

Lze ještě něco vylepšit/upgradovat?

Tuhle otázku jsem si před pár týdny položil a od té doby našel pár dalších možností co na notebooku vylepšit. I když se v některých situacích konzumní způsob hodí, tak ne vždy. Jako student neoplývám dalšími 15~20 tisíci na nový stroj každé 2 roky a tak se dle toho postupně zařizuji.

V rámci hledání jsem tak přišel na několik možností mezi které se řadí displej, akumulátor, klávesnice a CPU.

Displej

Nyní sice mám celkem slušné rozlišení 1600×900, ale pro dvou okenní práci to moc není. Nehledě na možnost si připnout ke straně Metro aplikaci a mít tak na šířku o ~1/5 pixelů méně.
Naštěstí existuje „spásný“ eshop LaptopScreens.com na kterém se pro můj notebook nalézají v nabídce hned 3 různá rozlišení v matném i lesklém provedení (= 6 kombinací) včetně FullHD matného displeje, který vychází na 70$ (s poštovným 90$) což není tak moc (~1800Kč) oproti českým ~3000Kč za stejný displej, který již mám.
S výkonem by neměl být problém díky dedikované grafice a faktu, že hry nehraji (krom jednou ročně na táboře Trackmanii).

Akumulátor

Tak na tomto upgradu není nic extra zvláštního, jde o běžnou spotřebku. Nyní mám v notebooku základní akumulátor s kapacitou 4400mAh a opotřebením ~17%.
Po koupi byla výdrž kolem 2,5 hodiny, úsporným používáním i ke třem hodinám.
Na webu jsem našel několik kapacitně rozdílných akumulátorů s šesti nebo devíti články. Jejich kapacity se pohybovali od základních 4400mAh až do 7800mAh.

Ceny a kapacity:

Klávesnice

Pokud si říkáte co by šlo dělat s notebookovou klávesnicí, tak u ní jsem taky nalezl možnost. U nynější klávesnice je absence podsvícení, které se vyskytuje u novějších vyšších modelů, ale podařilo se mi najít i klávesnici pro můj model a s podsvícením (~40$).
Díky tomu bych se mohl obejít bez té externí s podsvícením, kvůli kterému jsem si ji k posledním Vánocům koupil „pod stromeček“.

Procesor

Ten je na seznamu jako poslední možnost z důvodu, že by se jednalo asi o nejdražší upgrade a hlavně přínos by nemusel být příliš vysoký. Procesor není připájen na desce, takže výměna je možná. Prozatím se mi nestalo, že by nynější i3 něčemu nestačila a tak důvod k tomuto upgradu možná nikdy nenastane.
A pokud ano, tak i zde mám pár možností. Mé znalosti v této oblasti nejsou velké, tak pokud si něco neuvědomuji nebo to zbytečně zohledňuji, tak mě na to prosím v komentářích upozorněte. Takže pokud se nemýlím, tak při výběru kompatibilního procesoru musím dbát hlavně třech věcí. Mezi které patří zejména stejná patice, kompatibilita s chipsetem a BIOSem a TDP.
Pokud se tedy nemýlím tak mám mezi procesory s nejvyšším výkonem na výběr mezi těmito.

 • Core i5-520M – 2,4GHz, turbo 2,93GHz (oficiálně podporovaný – ~75 liber) 
 • Core i5-580M – 2,66GHz, turbo 3,33GHz (patice,chipset i TDP OK, nevím jak s BIOSem – ~100 liber)
 • Core i7-640M – 2,8GHz, turbo 3,46GHz, 2 jádra (patice,chipset i TDP OK, nevím jak s BIOSem – ~162 liber) 

Závěr

Notebooky se určitě dají i celkem slušně upgradovat a pokud by se používal dohromady alespoň 3-4 roky, tak se investice snad i vyplatí.
Dosud jsem do notebooku „vrazil“ ke kupní ceně navíc přibližně 4500 Kč a nemyslím si, že to byly vyhozené peníze. Pokud nezapočítám uvažované upgrady (bez CPU) tak by šlo o dalších minimálně cca 3500 Kč.
U moderních ultrabooků to již asi tak dobře a jednoduše nejde, ale dokud to jde proč toho nevyužít, když se naše nároky mohou po pár měsících změnit.

A co Vy? Jaké máte zkušenosti s upgrady notebooků? Nebo názor na upgrady?

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

18 thoughts on “Upgrade notebooku? Jde nejen RAM a disk, ale jen někdy!

 1. Netřeba zveřejňovat, ale tuším že v posledním odstavci vy slušelo „nebyly vyhozené peníze“ místo „nebyli“.

  Jinak přínosný článek, děkuji

 2. Upgradoval jsem u 4 roky starého Thinkpadu T400 procesor z C2D 2,4ghz (3MB cache) na C2D 3,06ghz (6MB cache). Za cca 1700kč pěkné zrychlení… 🙂

 3. Zdravím, mohu zeptat kde jste našel podsvícenou klávesnici k danému notebooku tak jak uvádíte v článku. Ať hledám jak hledám nic nenacházím jenom originál díly.
  Díky

  1. K tomu bych potřeboval spíš více info.

   Ale za předpokladu, že jde o notebook mladší alespoň tří let, tak půjde o DDR3 paměti. Ještě záleží na frekvenci, ale o její snížení se postará samotný notebook. Takže když budete používat filtry, pro notebookové DDR3 paměti tak najdete více možností. Pokud jde ale o novější kus, tak je možné, že potřebuje nižší voltáž pamětí (1.35 V místo 1.5 V).

   Třeba tyto podporují obě napětí a ostatní by měli splňovat.
   http://www.alza.cz/crucial-so-dimm-8gb-kit-ddr3-1600mhz-cl11-dual-voltage-d342621.htm

   1. Tak to máte ten samý se kterým jsem to psal. 🙂 Tak jak jsem psal, můžete vzít ty co jsem psal. Jsou pro obě napětí. Na frekvenci tak nezáleží, tu si sníží sám BIOS.

   2. Zdravím,
    také mám notebook K72Jr a chtěl jsem upgradovat RAM z 4GB na 8GB, byl jsem v Alze a vyzkoušel jsem tam asi 3 různé RAMky, ale ani u jedněch nenaběhli Windows (ani Ubuntu). Nakonec mě vyhodili s tím, že se mám podívat jestli není nová verze BIOSu.
    Musel jste BIOS přeinstalovat? A jaký přesně typ RAM jste použil vy? V článku píšete pouze „Tak jsem tedy pořídil 8GB kit od Patriotu za ~850Kč“… pomohlo by mi kdybyste mi mohl napsat např. odkaz na Alzu, nebo tak něco.
    Předem děkuji za odpověď

   3. To už nevím, notebook již skoro rok nevlastním, ale nevidím důvod k tomu, aby nějaké moduly nefungovaly. Nekupoval jste místo DDR3 nějaké DDR3L se sníženým napětím?

    BIOS jsem určitě upgradoval několikrát, ale ne v závislosti na RAM, ale v průběhu používání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

27 + = 37