Paymo – jak na produktivitu čili jak se „soutěživě donutit“ k učení (a asi nejen k němu)

Paymo – jak na produktivitu čili jak se „soutěživě donutit“ k učení (a asi nejen k němu)

Nedávno jsem si již musel říct, že s tou mojí prokrastinací musím něco udělat. A jelikož jsem věděl, že jen tak v hlavě s tím nic neudělám, tak jsem se jal hledat nějaký nástroj nebo službu, která by mi s tím mohla pomoci. Zároveň jsem se budu snažit co nejdéle si nedobít účet na Hellspy a v případě nouze, po záloze doma, smazat z disku filmy.

Nejprve jsem se dal cestou hledání pod heslem „time management“, ale to po několika hodinách nevypadalo moc nadějně. A díky jednomu z webů, který mi proběhl rukama jsem si všiml pojmu „time tracking“. To už znělo lépe a vyhledávalo to relevantnější výsledky. Tak jsem to přibarvil oblíbeným slovíčkem BEST.

A to už jsem se dostával k požadovanému cíli, i když byl ještě pár hodin daleko, protože tyto systémy nejsou tak úplně vhodné pro studenty.

Nakonec jsem se ale usadil na službě Paymo.biz. Musíme si jí svým způsobem trochu přihnout k našemu účelu, ale použít se dá a je celkem rozsáhlá.

Po registraci

V prvé řadě doporučuji si u služby nastavit náš místní formát data a času, včetně časového pásma, pracovních dní nebo i pracovní doby, která pro naše účely není podstatná jako fakturace a podobně. 🙂 Pak už není v nastavení pro studijní účely nic podstatného, kromě možnosti nastavení do češtiny.

Plnění projekty, skupinami úkolů, milníky….

Pak přichází na řadu zmíněné ohýbání služby pro naše účely. Musíme vytvořit alespoň jednoho klienta, kterého jsem osobně nazval „Studium“ a pak nám již nebrání nic ve vytváření projektů, respektive našich plánovaných studijních plánů.

Zakládání projektu s klientem Studium 🙂

Projekt

Projekt je v našem případě základní stavební prvek do kterého budeme vše v rámci jednoho předmětu vkládat. Samotný by nám byl však k ničemu a tak v něm potřebujeme vytvořit úkoly. Ale pokud bychom chtěli jedním projektem pojmout třeba dva předměty, tak potřebujeme vytvořit skupiny úkolů, kterým budeme jednotlivé podúkoly rozdělovat.

Takto pěkně to bude vypadat po naplnění úkoly, v tomto případě ještě jsou ještě rozděleny do skupin

Úkol

Takže každý jednotlivý úkol teprve nabízí širší možnosti jeho nastavení. Jako datum splatnosti si vybereme třeba datum do kdy se danou problematiku chceme naučit. Pak si můžeme přidat k úkolu soubor nebo si nastavit hodinovou sazbu. Pro nás je ale nejdůležitější časový rozpočet, tedy náš odhad kolik času nad čím chceme strávit.

Přidávání úkolu do seznamu úkolů a jeho možná nastavení, hlavně hodinová dotace

Milník

K projektu se nám vážou ještě milníky, které datem splatnosti nastavíme na datum do kdy chceme mít hotovy jednotlivé seznamy úkolů jako celku a v přehledu vidíme jejich stupeň dokončení (procentuálně dle počtu úkolů).

Vytváření milníku s přidáním seznamu(ů) úkolů
Již přidané milníky zahrnující jednotlivé seznamy úkolů a jejich průběh

Pak se zde již, pro nás, nic důležitého nenachází.

Časomíra

Jakmile jsme si již dostatečně přidali množství projektů se skupinami a jednotlivými úkoly, tak si již můžeme vesele užívat služby a začít se učit. 🙂 V horním menu nalezneme záložku s časomírou, což je menší vyskakovací okno v kterém si nastavíme na kterém projektu a kterém úkolu (případně z jaké skupiny) chceme zrovna dělat spustíme časomíru. Od této doby se nám již počítá čas kdy kdy na daném úkolu pracujeme.

Webová podoba časomíry, která je takřka totožná s desktopovou nebo mobilní aplikací

Ale je zbytečné chodit vždy na web protože Paymo nabízí i klienty jak pro mobilní, tak pro desktopové systémy zahrnující Android a iOS, respektive Windows a Mac. Tito klienti se po přihlášení chovají stejně jako webová časomíra ale s možností nastavení po jaké době Vás má  považovat za neaktivního.

Statistiky

Po nějakém čase můžete začít sledovat zajímavé statistiky proudící z Vašeho používaní služby. Proto nám Paymo nabízí několik možností sledování. Buď ve zmiňovaných projektech, na nástěnce nebo v reportech.

Nástěnka

Ta nám nabízí základní informace o čase stráveném v jednotlivé dny prací nebo volnem a poskytuje nám svým způsobem motivující statistiku o čase stráveném tento a minulý týden, respektive měsíc. Sloupový graf nám zase říká kolik času jsme učením trávili jednotlivé dny v měsíci a koláčové grafy zachycující aktivitu/pasivitu.

Dosud příliš nezaplněná nástěnka s pro někoho motivačně soutěžními koláčovými grafy 🙂

Reporty

Ty nám mohou poskytovat více uživatelsky volitelných a graficky vypadajících dat o naší dosavadní snaze. Pokud si takto nějaký uděláte, tak je vhodné kliknout v horním menu na „+“, pojmenujeme ho a je nám kdykoli dostupný.

Příklad využití uživatelského reportu

Závěrem

I když je to mnohem komplexnějším služba, tak si myslím, že je svým způsobem užitečná i studentům. Stačí když se trošku přizpůsobí a může výborně sloužit. I takto po prvním dnu mám pocit, že je to dobrý nástroj a je i celkem možné, že mojí snahu podpoří soutěživost se mnou samým abych dosáhl vyššího času stráveného učením a přípravou než v předchozím týdnu nebo měsíci.

Tak co na Paymo říkáte Vy? Pokud ho vyzkoušíte, tak dejte vědět Váš názor. 🙂

 

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

7 thoughts on “Paymo – jak na produktivitu čili jak se „soutěživě donutit“ k učení (a asi nejen k němu)

 1. Myslím si, že služba za tebe prokrastinaci nevyřeší. Základem je začít u sebe a to hlavně v hlavě si srovnat proč prokrastinuješ a proč s tím chceš něco dělat. Každopádně služba zní zajímavě.

 2. Jít hledat službu, která pomůže s prokrastinací, je přesně příznakem prokrastinace 😀 Ale také bych něco takového potřeboval…jen kdybych se dokopal k tomu to vyzkoušet….

 3. Za sebe můžu jednoznačně doporučit RescueTime – http://rescuetime.com/ref/500596 (ano je to referall na mě, kterej vám nic neudělá a mě pomůže :))
  používám ho už přes měsíc a je to perfektní… běží na pozadí a člověk pak v pěkném přehledu vidí přesně na čem strávil kolik času. Vidíte tak kolik hodin jste strávili v IDE, kolik na Facebooku a kolik při čtení PDF do školy 🙂

  Případně se samozřejmě dají nastavit upozornění třeba po „hodině strávené na FB za celý den“ atd.
  V premium účtu je pak výborné rozšíření „Get Focused“, která vám zablokuje na určitou dobu prokrastinační stránky…Facebook atd. Prostě se na ně nedostanete a učit se musíte 😀

   1. Aha…tak to já se do něčeho pustím celkem v pohodě 🙂 ale pak jsem ve fázi kdy mám otevřený zaráz tři nedokončený projekty a stejně nedělám žádnej z nich 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

42 + = 51