Tip na Metro aplikaci: kuchařka iCookBook

Tip na Metro aplikaci: kuchařka iCookBook

V tomto třetím tipu se zaměřím na perfektní kuchařku pro Windows 8 ve formě Metro aplikace. Jako student si sice na koleji občas vařím, ale to jde jen o uvaření těstovin a k tomu ohřátí/uvaření nějaké omáčky nebo „omáčkoidní“ polévky (rajská,…) jako substitutu omáčky. To je vše. 🙂

Ale tato kuchařka je opravdu vcelku povedená, jak mohu okem kuchařského laika soudit.

Nabídka kategorií v aplikaci

Na úvodní obrazovce je vidět primární rozdělení kuchařky, kdy (zleva doprava) nalezneme níže uvedené kategorie receptů, kterých je víc jak 2000.

Úvodní obrazovka aplikace s pokračováním doprava

Tipy a posledně zhlédnuté recepty

V tipech aplikace zobrazuje doporučované recepty a v posledně zhlédnutých uvidíte jen názvy několika málo posledních receptů. V záhlaví si můžeme poslední recepty rozkliknout a vidět již všechny prohlédnuté včetně obrázků.

Jídla dne

Tato kategorie je již rozsáhlejší a všechny recepty rozděluje na jednotlivá denní jídla a chody.

Rozdělení na jednotlivé chody a jídla během dne
Seznam receptů k hlavnímu chodu

Ingredience

Jedná se také o povedené rozdělení, jelikož si zde můžeme vybírat pěkně podle chuti. Je zde 12 podkategorií jako třeba čokoládové, vaječné, rýžové nebo zeleninové recepty.

Rozdělení receptů na jídla dle hlavních použitých surovin

Recepty rozdělené dle způsobu přípravy

V tomto rozdělení nalezneme méně receptů, ale rozdělené na podkategorie dle způsobu přípravy. Nachází se zde rozdělení třeba jako „6 a méně surovin“ (pro kolejní vaření celkem zajímavá kategorie :-)), „30ti minutové“  nebo dětské recepty.

 

Světové kuchyně

Jedna z mého pohledu podstatnějších kategorií, která nám jídla rozděluje i dle kuchyně odkud pocházejí. Nalézt zde můžeme přes 600 receptů v podkategoriích jako evropské, mexické nebo asijské kuchyně.

Slavnostní, sváteční a dle období

Nevíte jaké jídlo vybrat k narozeninám, Vánocům nebo třeba k Velikonocům? Tak zde najdete nápovědu. Jsou tu i pro nás, jako čechy, netradiční svátky Halloween, Den svatého Patrika nebo i Den díkůvzdání.

Recepty s použitím „značkových“ surovin

Tipuji, že díky této kategorii je aplikace zdarma, jelikož je opravdu rozsáhlá a jinak než reklamou na suroviny některých firem by si na svojí bezplatnost nevydělala.

Oblíbené

K této kategorii netřeba nic psát, jelikož název je vypovídající.

Filtrace

V každé z výše zmíněných kategorií můžete jídla filtrovat pomocí několika možných filtrů, které v podstatě odpovídají jednotlivým kategoriím, ale výběr dokáží ještě více zúžit.

Filtrace je dostupná přes „metráckou kontextovou nabídku“ pomocí pravého tlačítka s nabídkou šesti typů filtrů.

Takže jako příklad budu chtít jídlo z těstovin kde se mi nabízí víc jak 180 receptů.

Recepty s použitím těstovin,...

Já ale budu chtít rychlou 30ti minutovou přípravu (už jen 40 receptů) a ještě z evropské kuchyně.

... ale budu li chtít rychlou přípravu, tak zvolím další filtr ...

Těmto parametrům již odpovídá pouze jedno jídlo.

... a v poslední řadě výběr na evropská jídla vuala, z víc jak 180 receptů je již jen jeden

Takže filtrace je také povedená a pomůže s co nejlepším výběrem receptu na požadované jídlo.

Jednotlivé recepty

Informace u jednotlivých receptů jsou celkem rozsáhlé. Sliny se Vám začnou sbíhat už jen při pohledu na velkou fotografii vedle které nalezneme základní informace o pokrmu jako čas k přípravě (většinou i s rozpisem časů jako příprava nebo pečení), počet porcí na ono množství surovin, obtížnost, hodnocení (do ktrého se můžete zapojit) a případně kategorii.

Pohled na fotografii jídla, základní informace a soupis surovin

Dále se tu nachází seznam ingrediencí (s přepínačem na možnost psaní poznámek) a jejich množství, příprava surovin a následně již v několika krocích samotný postup přípravy jídla.

Ingredience při procházení postupu sále na očích a pokyny k přípravě a postup

Tak jako kategorie mají svojí kontextovou nabídku i samotné recepty nabízející možnost uložení do oblíbených receptů a seznam možných náhražek surovin.

Některé suroviny můžeme nahradit jinými

Třetí položkou kontextové nabídky je převodník jednotek, který nepřevádí jen hmotnost, rozměry a objem, ale i velikosti hrnců a pánví nebo teplot v troubě (°F a °C).

Převodník několika typů kuchařských jednotek 🙂

Shrnutí

Pokud se na aplikaci podívám zpětně po nějakém čase procházením, tak pokud přihlédnu k faktu, že jde o bezplatnou aplikaci, tak nabízí opravdu hodně. Je velmi dobře zpracovaná a logicky rozdělena. Nikde se nevyskytují rušící elementy jako reklama.

Nabídka receptů je opravdu rozsáhlá a velmi dobře logicky členěna. A díky faktu, že jde o Metro aplikaci, tak v ní jako ve všech můžeme hledat přes hledání samotného Metra a najít si svoje požadované jídlo nebo druhy jídla.

Aplikaci tak dávám velké plus, i když ji zřejmě příliš nevyužiji.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

5 thoughts on “Tip na Metro aplikaci: kuchařka iCookBook

  1. Hezká aplikace. Uvažuji o instalaci osmiček už delší dobu ale když vidím, jaké všechny aplikace na to jsou, tak to vypadá že se na to vrhnu co nejdřív:-) Tahle kuchařka se mi opravdu líbí. Mohla by ale být i v češtině.

    Hezký článek 🙂

  2. mně osobně méně rychlých mimoevropských receptů nevadí, rád zkouším nové věci. Plánuji koupit surface, tak pak určitě vyzkouším. Díky za tip

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 59 = 64