Jak začínám „bojovat“ s prokrastinací a (snad) vyhrávat

Jak začínám „bojovat“ s prokrastinací a (snad) vyhrávat

Ne, už se to nedalo dále odkládat. Půlka semestru v háji a člověk toho moc neudělal. Pořád si říkal, že zítra už začnu a 2 týdny takto uplynou jako voda bez větších snah. Možná to někteří z Vás znají nebo znali. 🙂

Dobrá, bojovat se snažím teprve druhým dne, ale bojem bych tak doslova nenazýval. Proč?

Protože mě ten boj doslova baví a prozatím vítězím. I přes volno od nějaké 15. hodiny se necítím provinile jako bych nic nedělal.

Okamžik zlomu

Rozhodnutí k činům jsem získal již cca týden nebo dva předtím, ale řádněji mě nabudila až přednáška Jirky Pénzeše na 3rd sesssion Geek Group, jejíž organizační jádro tvoří tým studentů (Jirka Pénzeš, Petr Kozlík, Jirka Čadek a Jan Hřídel), s tématem Time Managementu. Kde jsem se dozvěděl o ZTD, které se mi zdá minimálně pro začátek jednodušší než GTD o kterém jsem četl již dříve.

V týdnu jsem se dal tedy do sběru informací ohledně time managementu, ZTD, produktivitě a podobně. V podstatě to dělám od středy každý den, ale včera a dnes až po hotových úkolech, a pár dní možná ještě budu.

Příprava a sběr informací

Počátky mých snah, ale vedou dál do minulosti. Pokud si pamatujete, tak jsem tu psal o Paymo. Ano, vydrželo mi to asi tři nebo čtyři dny a pak na 14 dní zase nic a pak asi 2 dny a opět dlouho nic. To bylo k ničemu.

Dalším mezičlánkem, který pociťuji zejména posledních asi 5 dní je kvalitnější spánek. Je to 23 dní co jsem začal používat aplikaci Sleep as Android a jsem s ní nadmíru spokojen a spokojenost po týdnu přerostla v koupi jak aplikace, tak i pokročilých statistik.

Díky tomu vstanu a cítím se příjemně. Mám i vypozorováno (nejen statistikami a doporučení ze Sleep as Android), kdy je nejlepší jít spát pro co nejkvalitnější spánek a že pokud je hlubokého spánku pod 40%, tak bych spal už odpoledne a když pod 20%, tak už v 10 dopoledne. 🙂

Ale o chytrých budících v mobilu to až tak není, i když je to další z dílků do skládačky.

Dále jsem si pořídil v Globusu ten nejlevnější (139Kč) týdenní diář co měli a naštěstí začíná již zítřkem, a tak mám od pátku naplánován celý příští týden. Dalším, zřejmě velkým, dílkem do skládačky je Pomodoro technika u které jsem si nechal klasické časové jednotky jako 25 minut práce a 5 minut pauza, takto 4x po sobě (4*25 + 3*5) s následnou 15-30 minutovou velkou přestávkou.

Pro rekapitulaci tedy co používám:

 • týdenní diář (jen na úkoly)
 • Tomatoi.st jako Pomodoro minutku (hledám lepší)
 • Paymo.biz (pro zaznamenávání časů nad jednotlivými předměty (projekty))

Jak hodnotím aktuální systém?

Papírová forma

Od pátku jsem si papírovou formu plánování určitým způsobem navrhl ale i tak ji budu nejspíš časem ještě párkrát ladit nebo měnit. Celkem překvapivě mě doposud papírová forma vyhovuje víc než elektronická.

Výše zmiňovaný diář se mi celkem líbí (A5, černý, něčím vyplněné desky s koženkovým potahem). Výběr na týdenní padl, jelikož denní měl pro mé účely příliš mnoho prostoru a mám raději, když celý týden uvidím najednou než po dnech.

Můj nový pomocník z Globusu

Plánuji ho používat tak, že si o víkendu  k němu zasednu a rozvrhnu si další týden úkoly podle volného času v daný den. Tomu přizpůsobím i úkoly dle jejich přibližné doby plnění v Pomodoro jednotkách. Na každý den si dávám maximálně 3 úkoly v celkové době pěti až deseti Pomodoro jednotek.

Pro příští týden mám jen na pondělí a sobotu tři úkoly, jinak pouze 2 jako rezervu pro zpožděné úkoly z minulých dní/týdne.

Úkoly si značím na spodní strany sloupce každého dne se systémem, že kolečko s tečkou značí důležitý úkol, který je třeba udělat a prázdné kolečko značí úkol, který je potřeba, ale nehoří.

Týdenní plán …. schválně jak se vydaří

Dále tu mám systém barevných lepících papírků.

 • zelený – později přidaný (zaplánovaný) úkol
 • žlutý – přesunutý úkol z minulého dne (dnů) nebo týdne
 • červený – úkol, u kterého se velmi blíží deadline (nebo důvod proč je málo úkolů)

Pro běžné poznámky tu mám také („vyblitě“) žluté obyčejné lístečky. Jelikož se barevné ani obyčejné papírky v jejich koupených velikostech balení do diáře nevejdou, tak jsem to vyřešil nalepením několika z každé barvy a obyčejných na přední nepoužívané a prázdné strany.

Zásoby barevných lístečků pro případ potřeby, i s legendou abych se nespletl a udržel systém.

Mám tak tedy zásobu pro případ, že jejich celé balení nebudu mít po ruce, když by byly potřeba.

A pár obyčejných a větších lístečků hned u desek

Zhodnocení

Takže když to shrnu, tak s papírovou verzí jsem spokojen. Pravděpodobně dojde k nějaké formě rozšíření, ale k zásadní snad ne.

Elektronická forma

V této oblasti, ač jsem ajťák, tápu. Všude je doporučován Evernote, který i když znám velmi dlouho, tak mi nějak „nepřirostl k srdci“. Proč nevím, ale nesedí mi.

Než jsem začal využívat Pomodoro techniky, tak mi recenzované Paymo.biz celkem vyhovovalo, krom staršího vzhledu, ale nyní již tak nevyhovuje, protože si musím z Pomodoro jednotek čas přepočítávat a dávám jen přibližný čas doby kdy jsem se danému úkolu věnoval.

To není moc dobrý způsob a tak hledám systém, který bude takovou evidencí hotových úkolů a přinese mi nějakou formu zpětné vazby formou grafů, počtu Pomodoro jednotek za měsíc, atd.

Nejlépe, kdyby sám bral P-jednotky jako svou veličinu. Přímo v tomto systému bych odpočty spouštěl,  zaznamenával mi je a dělal statistiky, byl online a pokud by umožnil zpětné přidání, tak by to bylo super.

Proto pokud máte nějaký tip na takovým systém, tak budu opravdu rád pokud mi o něm dáte do komentářů vědět. 🙂

Co bude dál? 🙂

Sám nevím, ale budu pevně doufat, že se tohoto způsobu udržím, protože díky krátkosti Pomodoro jednotek mě to i baví a člověk se takřka těší až začne další úkoly, i když to je nenáviděný předmět.

Včera jsem strávil 7 a dnes 8 Pomodoro jednotek učením.

Byl bych rád, pokud bych došel do takové fáze jako v lednu o zkouškovém, způsobené učením se na CCNA1 6 hodin denně celý týden v kuse a kdy po jeho skončení jsem se ve volném čase doslova nudil a rád bych se učil. 🙂

Za týden si udělám revizi tohoto týdne, a pak i po 4 týdnech, a se závěry se podělím.

A jaké máte vy zkušenosti s prokrastinací, bojem proti ní, time managementem, GTD, ZTD a těmi různými dalšími zkratkami?

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

4 thoughts on “Jak začínám „bojovat“ s prokrastinací a (snad) vyhrávat

 1. iPad + OmniFocus + Pomodoro Plus. Žádné plýtvání papírem a nutnost používat pofidérní webové aplikace.

  1. No iPad nemám a pořizovat si ho v nejbližších pár letech nehodlám. 🙂

   A online řešení hledám z důvodu nezávislosti na daném stroji z mnoha důvodů jako reklamace, rozbití a nemožnost instalace na jiný a pod. Webové (cloudové) aplikace mám rád a ještě mě žádná (snad) nezradila. 🙂

 2. Mě to naučil Moleskine. Záleží co komu vyhovuje, mně třeba elektronická podoba vůbec – měl jsem EPIM. Ale co je nejdůležitější, tak si to prvně uvědomit v hlavě – že s tím chceš něco dělat 🙂

  1. Tak Moleskine by se mi líbil, ale je drahej. 🙂 Možná si ho na další rok nadělím za odměnu, když podle něj stávajícího pojedu. 🙂

   O hlavě to sice je, ale ta by mě přemlouvala. Když si ten úkol předem napíšu, tak to beru jako jakýsi závazek. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 44 = 52