Jaký by byl ideální a moderní OS

Jaký by byl ideální a moderní OS

Současné operační systémy mě celkem začínají nudit, i když tuto nudu naboural příchod Windows 8, která mi vyhovují více než jejich již tři roky starý předchůdce, tak i nadále se najdou momenty, kdy klasické pojetí desktopového systému bere za své.

Pro příklad nemusím chodit ani daleko do minulosti. Zrovna třeba včera se mi něco stalo s Visual Studiem po instalaci update. Dobrá, tak jsem ho zkusil odinstalovat, ale ouha, tetokrát se VS nepustilo vůbec kvůli chybějícím knihovnám. Tak jsem stáhl jednu, ale opět chybí jiná, takže bylo třeba VS přeinstalovat.

Chápete to? Oba to jsou produkty MS, ale odinstalací updatu skrze odebrání aktualizací se celá instalace VS „rozbije“. Kdyby to byla aplikace třetí strany, tak to tolik neobtěžuje, ale tohle dělal Microsoft sám.

To byl je jeden z několika problémů se kterými jsem se od srpna na W8 setkal.

A jak si to tedy představuji?

Zcela jistě všichni znáte webový prohlížeč Chrome a někteří co čtou můj blog delší dobu, tak i Joli OS a tak možná tuší kam směřuji. Ano, moje představa je taková, že si operační systém, ať jde o produkt Microsoftu nebo nějakou linuxovou distribuci, nainstaluji a přihlásím se přihlašovacími údaji poskytovatele daného operačního systému. Osobně bych byl nejraději za Google, ale bylo by mi jedno kdo by to byl (snad krom Applu) někdo jiný. Prostě Google, Microsoft nebo Amazon, to by bylo jedno.

Po přihlášení a připojení k síti by došlo k synchronizaci nejen uživatelského nastavení  všech údajů, ale i aplikací a jejich dat. Myslím, že ukázkovými příklady jsou třeba Chrome OS, Joli OS nebo i čtyřkový Android. Každý z těchto OS umí něco z mnou chtěných vlastností a tak si myslím, že moje představa nemusí být úplně nereálná a rád bych se ji v nejbližších letech dočkal.

Čeho tím dosáhnu?

Takto „dokonalý“ operační systém by byl teprve pravým služebníkem, protože ať jde o Windows nebo linuxovou distribuci, tak mnohdy musíme svému systému nejdříve sloužit i několik hodin my a když se něco rozbije, tak také a až poté může sloužit nám.

Proč by to tak mělo být?  Ano, sice jsem ajťák, ale dobu, kdy si chci se systémem pohrávat nebo zkoušet jiný a pod., si chci zvolit sám. Nemělo by existovat to, že i po aktualizaci si Windows nutí restart. Proč nemohu restartovat kdy chci já?

A právě tyto a mnohé další problémy by mohl řešit tento můj, prozatím, vysněný systém. Po prvotním přihlášení by sice mohlo chvíli trvat než se vše nainstaluje a stáhne, ale mezitím můžu v poklidu pracovat na něčem jiném a nestarat se o to co se vlastně děje.

Systém by se tam stal téměř bezúdržbovým kusem softwaru

Co s tím prozatím?

Automatizace dat

Nic, tedy skoro nic. Taková polovičatá řešení tu jsou a využívám je. Například již téměř rok při reinstalaci naprosto neřeším data, jelikož ta mám zálohována. Primárně k tomu používám SpiderOak.

Kromě přímé zálohy na SpiderOak zálohuji (opravdu zálohuji, vysvětlím) na Skydrive. Jak jsem psal v posledním článku o verzování dokumentů ve Windows, tak kromě tohoto využívání Knihoven pro přístup k dokumentům z Google Drivu využívám dobrou vlastnost SpiderOaku a to synchronizaci. To znamená, že na GDrive synchronizuji, ale stejná data zálohuji na Skydrive.

To znamená, že mám takto fyzická data zrcadlena na třech cloudech, k tomu občas ještě na dalším jednom nebo dvou.

A co aplikace?

S těmi to je o něco horší, prostě je stejně budete muset nastavovat. Ale pro urychlení jejich instalace mám tip na jednu službu a jednu aplikaci, kdy se v prvotní okamžik jejich schopnosti částečně překrývají.

Primitivnější z nich je webová služba Ninite.com, kterou pro hromadné instalace pár let používám. Její účel spočívá v tom, že na webové stránce si zaškrtáte aplikace, které by jste chtěli, rozdělené do jednotlivých kategorií a po skončení si necháte vygenerovat malý instalátor, který sám všechny aplikace stáhne a nainstaluje, někdy je při tom potřeba odkliknout třeba odsouhlasení podmínek některé aplikace. To je vše co Ninite umí a i když výběr aplikací není nijak rozsáhlý, tak alespoň u mě zabere většinu aplikací, které instaluji.

Druhým a mnohem rozsáhlejším způsobem nám poslouží AllMyApps.com, kde si stáhnete stejnojmenného klienta. Tato aplikace by si sama zasloužila jeden větší samostatný článek a tak je ve zkratce co to vlastně všechno umí.

Dalo by se, téměř, říci, že jde o repozitář pro OS Windows. Sice je to trochu s nadsázkou, ale je to tak. Aplikace disponuje obrovským seznamem aplikací, i těch webových, které můžete jedním klikem začít instalovat.

To by ale nebyl „repozitář“ kdyby neuměl aktualizovat nainstalované aplikace. Pokud se naskytne nějaká aplikace k aktualizaci, tak Vás na to upozorní. Nemusíte se tak již starat u valné většiny aplikací o jejich aktualizace a ušetří Vám to hlavně čas.

Sesumírování

Když to tedy shrnu, tak bych u svého budoucího operačního systému viděl automatickou synchronizaci uživatelského nastavení (jako v Chromu) a aplikací (jako v Joli OS) a jejich nastavení.

To vše by bylo pomocí přihlašování ke cloudu některého z dnešních internetových gigantů jako je Google, Microsoft nebo Amazon.

Ale i bez desktopových aplikací bych si celkem živě dokázal představit používat nový Chromebook od Samsungu jako sekundární stroj.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 1 =