Motivace, jak se s ní sblížit a co nám může dodat

Motivace, jak se s ní sblížit a co nám může dodat

Téma ohledně motivace mě napadlo zcela spontánně během prvních pěti sekund písničky Thunderstruck od AC/CD a tak jsem vzal rychle sešit, propisku a zkusil si načrtnout myšlenkovou mapu na toto téma, která by k článku byla jakousi osnovou a jeho základem a do konce písničky se to povedlo, a čím častěji myšlenkové mapy používám, i když to jsou mnohdy třeba hybridi mezi myšlenkovými mapami a vývojovými diagramy, tak jsou velmi užitečné.

IMG_20130127_211619
Moje první rychlo-myšlenková mapa

Ale to jsem odbočil od tématu.

Základní dělení motivace

Obecně známým dělením motivace, je dělení na vnitřní a vnější. Kdy ta vnitřní nám přináší naplňující hodnoty oproti vnější, která přináší zejména materiální nebo finanční zadostiučinění.

Důležitost motivace

Osobně jsem donedávna nebyl příliš motivovaný k čemukoliv, kromě podstaty blogování samotné nebo účasti na letních počítačových táborech. Je to asi čtvrt roku co jsem na sobě začal více dělat, víc nad vším přemýšlet, více a pravidelněji se učit, hledat možnosti kde mohu projevit nějakou aktivitu a pod.

Jakmile se nad těmito věcmi více zamyslí, tak dospěje k otázce, která motivace a užitky té které z nich jsou důležitější, prospěšnější a užitečnější.

Pro tento účel uvědomění si je důležité se nejen v hlavě zamyslet, ale tyto myšlenky přenést do určité formy i na papír, kde ji můžeme detailněji prozkoumat a analyzovat.

Po vypsání si všeho co jednotlivé motivace přináší je vhodné si sestavit jistou tabulku priorit a z ní důležitosti odvodit.

Vnější motivace

Z mých výsledků není tato strana motivace pro mě tolik zajímavá, jelikož jsem nepřišel na víc než dvě formy vnější motivace, přičemž jedna úzce souvisí s druhou, ne-li téměř splývají.

Jedná se o peněžní formu, která je zastupována třeba výplatou nebo odměnou. Ano, pro mnoho lidí, zejména, kteří se musí sami živit je to velmi důležitá motivace, ale duševně člověka nemůže naplňovat. K vyšší spokojenosti u této formy motivace můžeme dosáhnout třeba vzděláním, zkušenostmi a praxí a nebo stát se méně náročným.

Druhou formou vnější motivace je jistě materiální, jak jsem psal, tak souvisí s peněžní. Může jít třeba o nějakou službu zdarma za protislužbu jako třeba reklama nebo dar. Mně se dostalo například ročních tarifů u dvou cloudových služeb zdarma poté co jsem napsal o nich článek a ono velké porovnání služeb za což jsem byl rád a motivovalo mě to k dalšímu psaní (šlo o tarify v celkové hodnotě 100$).

Vnitřní motivace

Tak a dostal jsem se k té, pro mě, důležitější straně motivace, která nás vnitřně naplňuje a nabíjí.

Vnitřní motivace je vlastně hrozně důležitá a na ni obtížnější odpovídat, ale hodně pomůžou obyčejné otázky.

Co?

Proč?

K čemu?

Jak na to?

Co z toho?

Za pomoci těchto otázek si ideálně vytvořit myšlenkovou mapu a zakreslovat pro sebe důležité faktory a  motivace.

Pokud bych si modelově na tyto otázky odpověděl, tak to dopadne následovně a vše co mě napadne budu psát v pořadí v jakém to přijde.

Co? – dostudovat, na rok vyjet, najít si práci co mě bude bavit

Proč? – rozhled, obecné znalosti, možnost výběru specializace, čas na zformování myšlenek, díky penězům možnost klidnějšího života, realizace v mimoškolních aktivitách, poznat cizí zem a kulturu, zlepšit si jazykové dovednosti, získat zahraniční pracovní zkušenosti, praxe, nenudná a naplňující práce, možnost osobního rozvoje a dalšího vzdělávání

K čemu? – mít pestrý život i pracovní praxi, nemít větší problémy s naučením se neznámého, dorozumění s cizinci, získání kontaktů a zkušeností, nemít problémy v komunikaci, neustálé prohlubování a obnova znalostí

Jak na to? – pečlivě a průběžně se připravovat, procvičovat si právě procvičované, naučit se alespoň trochu obstojně jazyk, být aktivní v hledání příležitostí k seznamování s důležitými lidmi a najití pracovní nabídky či spolupráce, sledovat filmy a EN dabingem, shánět možnosti k odbornému vzdělávání

Co z toho? – lepší prospěch, více znalostí, zisk pár set hodin za semestr, méně stresu a nervozity o zkouškovém, více volnosti o zkouškovém, absence pocitu neznalosti a více sebedůvěry při konverzaci, sledování postupného zlepšování, seberealizace, sebereflexe, možná vyšší známosti nebo i uznání

Vidíte, že během pár minut se dát vymyslet celkem dost motivačních faktorů, které mohou ovlivnit úspěšnost a spokojenost z budoucích měsíců a let.

Konkrétní motivace

Pokud se tedy rozepíšu o konkrétních možných ziscích zapříčiněných zvýšenou motivací, tak třeba pro další pokračování v psaní tohoto blogu je viditelný zájem, tj. že mi na blog někdo chodí a setrvá tam nějaký čas, přečte si něco, co mu může pomoci.

Psaní na blog i jinam

K psaní mě také vede možnost seberealizace v tomto proklamovaně umírajícím odvětví internetové historie, s čímž tedy nesouhlasím. Je tu i vidina možnosti získání práce v budoucnu nebo nějaké formy externí spolupráce pro nějakou firmu a pod. Ještě před rokem bych byl v otázce možného nalezení pracovní nabídky nebo spolupráce skeptický, ale jak jsem už někdy psal, tak nabídka se může objevit i sama od sebe.

Po několika letech psaní blogu i na jiná média může člověk později dosáhnout určité známosti ve svém okruhu čtenářů a být pro své názory v komunitě uznáván.

Vedení výuky a předávání znalostí

Další oblastí, která mě motivuje a uspokojuje je právě vedení výuky na počítačovém táboře nebo kroužku. Při této činnosti mě nejvíce uspokojuje ten pocit, když se děti něco naučí, člověka pochválí nebo řeknou, že je to bavilo. To se penězi prostě vyčíslit nedá, dělá mi to radost a hlavně mě to pak i víc baví, i přes občasné nervy.

Škola, praxe, vycestování a práce

Ke studiu na VŠ jsem se rozhodl až v polovině čtvrtého ročníku poté, co jsem si uvědomil, že SŠ mi toho tolik nedala. K dokončení studia jsem kromě možnosti mít po čase vyšší plat zejména možnost zisku práce, která mě bude opravdu bavit a do které budu rád chodit. Studium mi také přináší možnost seznámení se se zajímavými lidmi jak z akademické půdy, tak z praxe. Dává mi určitý obecný rozhled a také základy do těch oblastí v kterých se profilovat nechci, ale mohou se i tak hodit.

Sehnání praxe, která by člověka uspokojila není příliš snadné a tak pro zdlouhavé hledání mi je motivací právě zajímavá práce v oboru na které bych si ověřil své znalosti ze školy a která by mi dodala právě onu kvalitní praxi jako významnou hromádku znaků do životopisu.

Pokud si dokáži během tohoto a příštího roku vylepšit trochu svojí angličtinu, tak jsem motivován vyjetím za hranice, čímž bych si mohl jazyk podstatně zlepšit. Kromě toho bych poznal cizí kulturu, lidi a třeba i získal praxi.

A pro samotnou práce, kterou bych dělal opravdu rád, jsou všechny předchozí kroky a jednotlivé motivace základem.

Závěrem

Motivace je, podle mě, pro člověka, který chce něco změnit nebo něčeho dosáhnout, velmi důležitá a tak je vhodné se nad ní zamyslet a něco s tímto zamyšlením udělat.

Pro mě osobně je, i vzhledem k nalezeným faktorům, mnohem důležitější vnitřní motivace než vnější, která mě může uspokojit jen relativně krátkodobě.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 2 =