Rozhovor: Michal Vojtíšek (autor aplikace Free SMS Sender)

Rozhovor: Michal Vojtíšek (autor aplikace Free SMS Sender)

Tak slibovaný rozhovor je tu a tentokrát jsem se zeptal na pár otázek +Michala Vojtíška, který je autorem známé aplikace pro posílání SMS zdarma Free SMS Sender. Michala jsem poznal na posledním androidím srazu v Pardubicích a na jedné GeekGroup session a tak není divu, že jsem požádal, po Přemkovi ,právě jeho.

Michal Vojtíšek
Michal Vojtíšek

1) Jaká byla a kdy započala tvá cesta k programování?

Začal jsem v podstatě už na základní škole, když jsem v MS Front Page začal tvořit weby pro známé v mém okolí, abych si vydělal nějakou tu kačku na blbosti, které teenagery zajímají. Volba střední školy byla jasná – Střední Škola Aplikované Kybernetiky v Hradci Králové. Tam jsem se naučil PHP, Assembler a Delphi. Po maturitě jsem nastoupil jako Delphi vývojář, a později jako PHP vývojář, což dělám doteď. K Androidu jsem se dostal se svou G1, pro kterou jsem napsal Free SMS Sender. Nápad jsem dotáhl do konce a díky pilné práci mi v podstatě „bouchnul“ pod rukama. Výsledek je vidět: přes 500 tisíc stažení a víc jak 10 tisíc hodnocení na Google Play.
Cesta tak byla snadná. Dělám věci, které mě baví a sám je používám, takže jde spíš o zábavu než práci.

2) Jaké byli tvé programovací začátky? Bavilo tě programovat hned od začátku nebo jsi měl jiný okruh zájmu?

Začátky i pokroky byly a jsou hodně těžké, nemám moc vlohy na programování. Složitější algoritmy mi dodnes dělají problémy. Zájmů bylo více, ale postupně šly stranou a počítače vyhráli na plné čáře.

3) Co bylo tvým primárním impulsem k vytvoření Free SMS Sender?

Impuls byl jednoduchý. Chtěl jsem takovou aplikaci používat a nenašel jsem nic podobného, co by umělo víc než jen odeslat SMSku. Chtěl jsem nahradit SMS aplikaci včetně správy konverzací atd. Jediným myslitelným konkurentem byl Oskárek a ten zůstal dodnes, každý ale odesílání řešíme jinak a to je podle mě výhoda Free SMS Senderu.

4) Baví tě stále stejně programovat? Nebo to již nepovažuješ za jeden ze svých koníčků.

Vývoj aplikací mě stále baví, jinak bych šel dělat něco jiného. Spíše než na programování se ale zaměřuji na architekturu aplikací, kde se snažím uplatnit svoje letité zkušenosti s vývojem i komunikací s klienty. Snažím se také veřejně vystupovat(přednášet) a tak předat svoje zkušenosti mladším, protože oni jsou naše budoucnost.

5) A když jsem naťukl koníčky, tak jaká je tvoje stáj koníčků a zájmů?

Mým koníčkem je moje práce. Baví mě taky příroda a ten klid, který nabízí. V létě rád beru stan a vyrazím po krásách naší země lovit kešky. V zimě se věnuji snowboardingu v Alpách. Na léto se chci vrátit ke skejtu,jelikož ten mě vždycky hodně bavil. Snad už na to moje kosti nebudou staré. Baví mě výzvy, ať už jde o sport, práci nebo holky.

6) Máš nějaké životní cíle nebo sny co by jsi chtěl dělat třeba za 5 let?

Chci zrealizovat aplikaci, která udělá svět lepším. V nejbližší době, kterou popisuješ, se chci zaměřit na prohloubení mých znalostí. Nechci usnout na vavřínech, takže pravidelně sleduji dění okolo IT a v poslední době hlavně okolo mobilních technologií. Mám obyčejný americký sen jako dům na pláži, hodnou a hezkou ženu, pár dětí a pod.

7) Jaké máš doporučení pro začínající programátory či kodéry, aby je to bavilo?

Nedělejte věci, které vás nebaví a programujte tak, abyste výsledek chtěli sami používat. Máte-li nápad na web/aplikaci/službu, udělejte ji. Nápad Vám je k ničemu a realizací se naučíte spoustu věcí, a možná na tom i něco vyděláte. Pokud něco nevíte, na internetu najdete odpověď snad na vše. Snažte se problémy řešit sami (nebo v týmu) a zbytečně nepruďte svoje zkušenější kamarády, jejich trpělivost není nekonečná.
Na tuhle otázku by se dala udělat krásná přednáška, pár vět mi na to nestačí.

8) Co by jsi o sobě nebo svých projektech ještě napsal?

Jsem hodný idealista, co má rád lidi a snaží se jim pomáhat. Věřím v komunismus, ale vím, že ve více lidech fungovat nemůže. Občas je to hodně těžké, kéž by takoví byli všichni.
Mých projektů zase tolik není, snažím se naplno věnovat práci a poslední dobou také svému životu. Není nic horšího, než se probudit ve 30 a zjistit, že vlastně žádný život nemáte. Moje rada je jednoduchá. Dělejte věci co vás baví a dělejte je naplno!

Tímto ještě jednou děkuji Michalovi za zodpovězení otázek a přeji mu hodně úspěchů v životě a alespoň další půl milion stažení Free SMS Senderu. 🙂

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

4 thoughts on “Rozhovor: Michal Vojtíšek (autor aplikace Free SMS Sender)

  1. Pěkný rozhovor! Jen tak dál, Petře 🙂 S Michalem se znám osobně, je to fajn chlap a stojí to za to se s ním seznámit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 46 = 56