Hledání vhodného notebooku? Těžké

Hledání vhodného notebooku? Těžké

Když jsem loni na podzim hledal notebook pro bratra, tak jsem k tomu sepsal takový menší návod, ale zjišťuji, že já sám bych využil jiný model hledání.

Se svým stávajícím notebookem (Asus K72Jr – proveden upgrade na 8GB RAM a doplněn druhým diskem na celkový 1TB) si ještě stále, po většinou bez problémů, výkonově vystačím. Ale poslední půlrok se začínají vyskytovat menší závady a problémy. Za ten nejvýraznější považuji odcházející akumulátor a lesklý displej, který mi vadí čím dál víc. Ale i tak na koupi nového prozatím nemám, ale to nebrání tomu hledat si náhradu.

Mám sice stále několik možností upgradu notebooku jako akumulátor, displej, podsvícenou klávesnici nebo i procesor. Ale má to cenu? Možná tak akumulátor, který bych potřeboval.

Požadavky

Zpátky ale k zamýšlenému tématu s výběrem. Myslel jsem si, že požadavky nemám nikterak velké, ale to co bych opravdu chtěl, tak není nebo to je nad mé finanční možnosti, kterými budu během dvou let disponovat.

 1. Velikost 13,3″ s minimálně HD+ až 15,6″ s Full HD
 2. Matný nebo antireflexní displej
 3. Procesor Core i5 nebo i7
 4. 8GB RAM s možností upgradu na 12 a více GB
 5. Výdrž minimálně 6 hodin
 6. Pevný disk se 7200RPM nebo hybridní
 7. Kapacita pevného disku 1TB a víc
 8. Podsvícená klávesnice
 9. Numerická klávesnice
 10. Hmotnost do 1,8kg u menších a 2,8kg u 15,6″
 11. Čtečka otisků prstu

To jsou všechny mé požadavky, které by měl můj příští notebook splňovat. Ne všechny jsou úplně nutné, důležité a ve správném pořadí, ale jsou mým ideálem, který by měl být ohraničen 27 000 Kč. Každý z požadavků trochu rozvedu, aby bylo jasné co mě k němu vedlo.

Velikost notebooku

Aktuálních 17,3″ je moc. Jde o moc velký, ale hlavně těžký notebook, se svými 3,3kg. V úvahu pro mě tedy přichází 13″ až 14″ modely, ale i 15,6″ modely, které jsou lehčí. HD-ready (1366×768) považuji za nedostatečné, i když na 13,3″ to není tak strašné, ale i tak požaduji minimálně HD+ (1600×900) u menších modelů do 14″ a Full HD u 15,6″ notebooků.

Povrchová úprava displeje

Na mnoha diskuzních fórech a poradnách se setkáváme s dotazy na doporučení typu úpravy. Za sebe mohu s klidem říct, že lesklý displej bych si již nepořídil. Nutnost za slunných dní zatahovat závěsy, sklápět displej a podobné skopičiny mě už zkrátka nebaví.

Jednoznačně bych tedy šel do matné, případně antireflexní úpravy povrchu displeje, v které bych nemusel vidět odraz jako z webkamery.

Procesor

Zůstal bych určitě u inteláckých procesorů. Jelikož chci alespoň rozumný výkon, tak se určitě vyhnu nevýkonným Atomům nebo ořezaným Celeronům. A aby byl znatelný krok kupředu z nynější Core i3, tak bych volil i5 nebo i7, která mi poskytne víc výkonu, i když v mém případě není výkon procesoru tak podstatný, ale polepšit si chci.

Operační paměť

Už dávno jsou pryč doby, kdy jsme si museli hlídat spotřebovávané systémové prostředky, hledat nenažrané programy nebo je rovnou za běhu zabíjet ve správci procesů. Živě si na tuto dobu pamatuji.

Ale dnes se o to starat v podstatě nemusíme. U dnešních počítačů je standardem mít 4GB RAM a rychle se to přesouvá již k 8GB. Mnoho dnes prodávaných notebooků s osmi GB paměti, ale nemá možnost navýšit ji o další.

A jelikož mám nyní 8GB RAM, tak hledám notebook s alespoň osmi GB paměti, ale s možností upgradu minimálně na 12 nebo lépe na 16GB.

Výdrž na baterku

Jeden z důležitých parametrů, díky kterému by člověk nemusel vláčet adaptér nebo chodit moc včas, aby si sedl k zásuvce. Doba pokročila a tak za minimální hodnotu považuji výdrž rovnou šesti a více hodinám.

Líbilo by se mi nestarat se moc o to, jestli si mohu dovolit mít notebook zapnutý i přes chvíle nic nedělaní.

Úložné zařízení

Nebudu skrývat, že bych ocenil velké SSD o velikosti alespoň 256GB, ale musím být nohama na zemi. Jelikož je pevný disk (HDD) největší brzdou systému, pokud je dostatečně výkonný procesor, tak považuji za nutnost aby se disk otáčel rychlostí 7200 otáček za minutu. Druhou možností je alespoň hybridní disk s 16GB SSD částí a 5400RPM.

Velikost disku by měla být alespoň 1TB.

Podsvícená klávesnice

Tak ta by byla u výběru jako bonus. Mnohokrát by se mi při horším osvětlení hodila, ale její potřeba je z části potlačena díky F.Luxu.

Numerická klávesnice

Je mi jasné, že u menších notebooků bych ji musel oželet, ale možná i to by byl důvod jít opravdu do 15,6″ modelů. Na numeriku jsem si hodně navykl a bez ní se mi dělá hůř. Patří tak doprostřed mezi nutné a bonusové parametry.

Hmotnost

Ta je celkem zásadní a pokud by šlo o stroj do velikosti 14″, tak by váha neměla překročit 1,8kg a u notebooků do 15,6″ neměla být vyšší jak, dejme tomu, 2,8kg. Nedělalo by mi samozřejmě obětovat o něco vyšší hmotnost za delší výdrž.

Čtečka otisku prstů

Párkrát jsem její používání viděl a tak by se jednalo opět za vhodný doplněk i jako stupeň zabezpečení.

Dá se něco takového najít?

Ne, bohužel (asi ne). Ať hledám s nepříliš dobrými filtry obecně na Heuréce nebo s lepšími na CZC nebo Alze, tak nic. Vždy něco menšího či většího chybí. Dají se najít i zajímavé kousky jako Dell Vostro 3560 za 23 tisíc, ale na to, že je to patnáctka, nemá numerickou klávesnici.

Pokud slevím z požadavku na rychlý disk, který by se dal relativně levně dokoupit nebo pořídit SSD, tak se mi do výběru dostane pěkný Asus N56VZ, který na první pohled vypadá perfektně, ale pohled na výdrž na baterii s pouhými třemi hodinami mě vrací do doby dvou až tří let zpět.

A tak by se dalo pokračovat dál.

Bohužel mám asi na cenovou relaci příliš vysoké požadavky.

Vybral bych něco?

Jedinou možností je zvýšit cenovou hladinu o pouhou tisícovku a jedinou možností by bylo SonyVaio S15. Tento notebook vypadá zajímavě a jeho zhodnocení bych shrnul do těchto bodů.

Klady:

 • IPS Full HD antireflexní displej na 15,5″
 • maximální velikost RAM 12GB (4GB na desce)
 • přepínatelná grafika
 • rychlý disk (sice jen 640GB, ale disky mám)
 • 3G modem (možná by se dal někdy využít)
 • pouze 2kg
 • materiál šasi (hliník a hořčík)
 • Win8
 • podsvětlená klávesnice s numerikou
 • čtečka otisků prstu

Zápory:

 • konektorová výbava převážně vpravo, kde překáží myši (hlavně RJ-45)
 • spousta bloatwaru (nevyžádaného SW) -> potřeba reinstalace

Nabízel by tedy dostatek výkonu, nízkou hmotnost, slušnou výdrž, perfektní displej a klávesnici s dobrým rozložením.

A jaké jsou Vaše požadavky na další notebook? Nebo máte vybraného na nejbližší dobu konkrétního kandidáta? Podělte se o své tipy.

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

3 thoughts on “Hledání vhodného notebooku? Těžké

 1. Petře, v podstatě opět hledáš notebook jako já 🙂

  Mám maličko odlišnější požadavky, ale v řadě z nich se shodneme:
  – stačí mi v nákupu 4GB RAM, lze jednoduše vyměnit, 8GB je ok
  – preferuji SSD disk, nejde mi o kapacitu, ale o rychlost, nechci hybrid
  – velikost maximálně 14“, minimálně HD+ rozlišení
  – výdrž alespoň 6 hodin, nižší hmotnost
  – podsvětlená klávesnice, trackpoint, čtečka, numerická klávesnice jsou příjemné bonusy, stejně jako dokovací konektor
  – grafiku neřeším, nehraji hry
  – cena do 30tis bez DPH

  Vyšly mi tyto zajímavé kousky:
  http://www.alza.cz/asus-zenbook-ux32vd-r4010p-d347699.htm
  http://www.alza.cz/dell-xps-duo-12-cerny-d379763.htm
  http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-yoga-13-silver-d388052.htm

  Zatím kupovat nemusím, ale během měsíce se budu muset rozhodnout.

  1. Tak v tvé cenové relaci je SSD už v podstatě samozřejmostí. Já kupovat nemusím, i když nevím co se stane, ale hlavně ani zeovna nemůžu. 🙂

   Vybral jsi opravdu pěkné kousky, jen co je pravda. 🙂
   Taky bych spíš uvažoval o velikosti kolem 13-14″, ale spíš bych numeriku, kterou mají snad až od 15,6″. 🙂

 2. Já jednoznačně matný full hd IPS a žádné plasty. Nepotřebuji matlací displej, i s antireflexní úpravou je to pořád lesklé. Jednoznačně u mně vítězí ten Sony S15, ale u nás jej ztáhli z prodeje, přestože se stále vyrábí. Holt jsme takové smetiště světa. Proč k nám posílat slušné notebooky, když je potřeba vyprázdnit sklady plné plastových TN verglů.
  Ten bloatware by aspoň mě netrápil, stejně bych si tam natáhl svůj OS. Celkem mně mrzí, že Sony a vůbec všichni výrobci, nenabízejí lepší notebooky bez SW a uživatel musí zaplatit za něco co nebude používat.

  Konektory vpravo bych tak tragicky neviděl, nepřipadá mi to omezující.
  K SSD moc důvěru nemám, raději 7200 ot. HDD.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

74 + = 79