Proč Air Bank? Protože internetové bankovnictví

Proč Air Bank? Protože internetové bankovnictví

Začátkem prosince jsem se rozhodl pro založení účtu u Air Bank. V rozhodování hrálo velkou roli i navnadění z pohledu na screenshoty z jejich internetového bankovnictví. Ačkoli stále mám běžný i spořící účet u mBank, tak jsem se rozhodl o migraci, s ponecháním původních účtů.

Váhal jsem před zakládáním kvůli poplatku 5Kč za odchozí platbu, ale nakonec jsem usoudil, že při stávajících potřebách to není překážkou. Jediná moje pravidelná odchozí platba je inkaso kolejného a těch 5Kč se vrátí na úrocích ze spořícího účtu. Nehledě na to, že všechny poplatky první 3 měsíce Air Bank vrací a údajně i poté, když si člověk požádá. Jestliže to nebudou lidé  hromadně zneužívat, tak by to mohlo i vydržet.

Dnes není problém, při troše přemýšlení, fungovat třeba 2 týdny jen a pouze s kartou a 6Kč v peněžence. 🙂

Zakládání účtů

Založení účtů (běžný i spořící) bylo přes internet opravdu rychlé a jelikož bývám na koleji v Pardubicích, tak podpis smlouvy jsem učinil v pardubickém Afi Paláci, kde mají pobočku (asi 800m od kolejí). Personál pobočky působil opravdu mile a i ten krátkodobý pobyt na pobočce byl příjemný.

I na těch pár minutek jsem byl vyzván abych se posadil a následně stačilo jen oskenovat občanský průkaz, podepsat se na tabletu a bylo hotovo. Paní, co mě měla na starosti, mi zběžně ukazovala prostředí internetového bankovnictví a dokonce jsem se zasmál u dotazů zda mi stačí ony základní předdefinované limity a zda je nechci změnit. 🙂

Účet jsem tak mohl v podstatě hned používat, jen jsem si počkal přibližně týden na kartu k účtu. Poté už nic nebránilo převodu peněz z mBank, informování odesílatelů plateb a nastavení inkasa pro kolejné.

Asi dva týdny po přijetí karty začali nabízet bezkontaktní karty, i když jsem ji ještě nevyužil, ani u mBank, tak jsem si o ní požádal.

Lidský přístup 2 (doplněno)

Kromě milého chování lidí na pobočce jsem si vzpomněl ještě na jeden moment. Bylo to asi týden po podepsání a šlo telefon z Air Bank, kde se nějaká slečna(paní) ptala zda jsem se vším spokojen a zda nepotřebuji s něčím poradit a že jsem ještě něčeho (už nevím čeho) nevyužil.

Tak jsem poděkoval, že nic nepotřebuji. 🙂

Internetové bankovnictví

Myslím, že kromě úroku je právě internetové bankovnictví důvodem přechodu od mBank. Air Bank má prostě líbivé prostředí, vše pěkně na dosah a intuitivní. Když po přihlášení zavítáte na úvodní obrazovku, tak zde naleznete přehled účtů, které vlastníte.

Snímek obrazovky (31)

Pokud by jste měli více běžných účtů, tak pomocí hvězdičky si jeden zvolíte jako hlavní. Pokud se pozorně podíváte, tak u spořícího účtu je více podkategorií. To jde totiž o spořící obálky.

Obálky

Princip těchto obálek je ve své podstatě stejný jako u normálních obálek. Po převedení peněz na spořící účet si je můžete založit právě do obálek. Máte tedy možnost oddělit si peníze, které budete na něco potřebovat od ostatních.

U každé obálky si kromě jejího názvu volíte cílovou částku, kterou chcete našetřit.

Snímek obrazovky (33)


Snímek obrazovky (34)

Kalkulačka

Uvnitř spořícího účtu naleznete třeba i takovou to perfektní kalkulačku pomocí které si spočítáte jak dlouho budete šetřit. Buď zadáte částku, kterou budete ukládat a systém vám dopočítá délku spoření, nebo naopak zadáte počet měsíců do kdy chcete mít naspořeno a vypočítá vám to částku, kterou budete muset pro tento cíl vkládat.

Snímek obrazovky (35)

Sledování vývoje peněz

Z účtu můžete také sledovat vývoj Vašeho celkového zůstatku spořícího účtu nebo si jednotlivou obálku.
Snímek obrazovky (37)

To, co je také na jejich bankovnictví půvabné, jsou převody mezi účty. Jen přetáhnete účet, odkud chcete peníze převést,  na ten kam peníze převádíte. Pak jen vyplníte částku a hotovo.

Snímek obrazovky (40)

Závěr

Air Bank se mi líbí, především tedy jejich internetové bankovnictví. Obálky jsou, hned po kartě,  nejpoužívanější. Jediné co se mi příliš nelíbilo bylo snížení úroku na spořícím účtu z 2,4% na 2,1%. Ano, sice jsou v TOP3, ale jsou právě třetí. Mohou být přeci první nebo druzí. 🙂

A co vy? Máte taky účet u Air Bank nebo se k tomu chystáte?

A kdyby se Vám zdálo, že poslední dny chrlím nějak moc článků, tak je to z důvodu končícího zkouškového a několika témat „ze šuplíku“ a další s úbytkem časové tísně sami přicházejí. 🙂

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

11 thoughts on “Proč Air Bank? Protože internetové bankovnictví

 1. Ja svuj „zakladni“ ucet mam stale u CSOB kde mam studentske konto. K tomu mam ZUNO, ktere ma luxusni app do telefonu, IB taky na hodne vysoke urovni a 0 poplatku za vse. Nema pobocky ale to me netrapi. CSOB jsem chtel rusit, ale nabidli mi ted nedavno bezplatny prechod na bezkontaktni kartu coz me tento krok donutilo oddalit, nebot kartu pouzivam hodne a bezkontaktni varianta je naprosto super, navic ZUNO je navic dava pouze jako kreditni karty nikoliv debetni takze pro me nezajimave. Uroky u ZUNO byly dalsim rozhodovacim faktorem, taky ted snizovali, ale snazi se drzet taky na vrcholu, je ale jasne, ze to je spis marketing bank 🙂

  1. Tak ono bezkontaktní dávají snad všude zdarma, ne? 🙂

   Já měl jak u mBank (platná víc jak půl roku ještě) i u AirBank (na té ještě „zasychala barva“) výměnu zdarma.

   A kde bezkontaktní kartu používáš? Já vím v Pardubicích jen o Bille, která je z ruky, nebo o Intersparu, kam nechodím. 🙂
   Tesco ani Globus nic, pokud vím.

   1. V PCE platím hlavně v Kauflandu kam chodím hodně, pak v Bille neboť ji mám kousek od domu. V Tescu jsem nebyl ještě, ale Albert ji bere taky a v Albertovi je vinotéka se stáčenými víny tak tam se da taky bezkontaktně platit. To dělá poslední dobou většinu mých nákupu, ale včera jsem platil v AFI v Yves Rocher starym zpusobem.

   2. Tak to chodíš do správných obchodů. 🙂 Ale jelikož v Tescu využívám samooblužných pokladen, tak mi zadávání PINu nevadí. 🙂

 2. Ahoj, jsem student a nikdy jsem neměl žádný účet. Myslíš, že Air Bank je dobrá volba pro založení úplně prvního účtu? Díky

  1. Ahoj,
   to záleží na tom jak bys účet využíval. Pokud by jsi neprováděl časté odchozí platby (nepočítají se nákupy v obchodech a na internetu při platně kartou), tak můžu doporučit.

   1. A jak je to s platbami přes internet? Tzv. paypal, atd? To jsou ty odchozí platby?

   2. Ne, odchozí platby jsou jen tebou zadané příkazy nebo inkasa. Jak jsem psal, tak platby kartou ať už na internetu (PayPal, Google Play,…) nebo fyzicky (v obchodě) se na to nevztahují. 🙂

  2. Já měl studentský účet u mbank a bylo to ok. Doporučil bych ale spíš Airbank především kvůli platbám do zahraničí atd. Záleží jestli využíváš např PayPal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 10 = 14