Proč blogovat

Proč blogovat

Po nějaké době jsem opět narazil na web Kecy k věci a na článek s úvahou „Proč, jak a co z toho vlastně?„. Tenhle článek mi přišel hodně zajímavý, zejména pro začínající, a o blogování přemýšlející, jedince, kterým může rozhodně pomoci s uchopením toho jak vlastně blogovat.

Po přečtení mě napadlo udělat svoji „cover verzi“ k článku s podobně složenými otázkami.

Proč si vlastně zakládat vlastní blog?

Jedná se určitě o stěžejní otázku kterou by si měl každý položit. Budu psát pro sebe, rodinu, spolužáky, okolí nebo pro všechny? Mám vůbec o čem psát? Rozumím něčemu na nějaké rozumné úrovni nebo půjde o „blogísek“? Chci vyjadřovat své vlastní myšlenky nebo spíš objektivněji laděné úvahy a texty?

To jsou některé z podružných otázek, které se také hodí. Pokud si nejste jisti svojí potřebou subjektivity či objektivity, tak možná nejdříve zkuste psát pro nějaký server zaměřený na Vaše zájmy. To Vám celkem hodně pomůže v rozhodování a pokud z toho něco chcete hned mít, tak je to jasná volba.

Držení deadlinů nebo témat ale není pro každého. Je to jistě věc zvyku, ale mě osobně to moc nevyhovuje. Rád si píšu kdy chci, co chci a jak často chci. Nikdo nade mnou nedrží ruku ani klacek. A to jsem nějaký čas pro magazín psal, i když nešlo o držení termínů co mi vadilo, ale spíše o nutnost být co nejobjektivnější.

A pokud už budete psát blog veřejně, tak ho píšete vlastně i pro sebe. Nejednou se mi stalo, že jsem se podíval sám na svůj blog kvůli nějakému tipu či návodu. Kromě toho, že můžete pomoci ostatním, tak i sobě. Pokud třeba studujete a napíšete návod na něco co dělá některým spolužákům problém, tak uděláte někomu určitě radost, že díky Vám něco napsal a pod. Mimo to Vás třeba někdo jen tak na chodbě zastaví a pozná Vás.

Začátky blogování

Když už tedy víte, že máte na to blogovat, tak se musíte rozhodnout zda půjdete bezplatnou cestou a nebo jestli jste ochotni za blog pár stovek za rok zaplatit. Stejně jako Aleš Náprstek (majitel Kecy k Věci) doporučuji minimálně pořízení domény. Jde většinou o 150Kč za rok.

Díky doméně bude Vaše snaha vypadat přeci jen trochu profesionálněji a může se svým způsobem stát Vaší osobní značkou na internetu.

Pokud jste zvolili placenou cestu pouze doménou, tak potřebujete nějaký free hosting nebo blogovací platformu. Za sebe mohu jednoznačně doporučit Bloggera od Googlu, ten se může pyšnit minimem výpadků za rok v porovnání s konkurencí, nabízí 10GB pro Váš blog zdarma a umožňuje právě využít Vaší doménu a spoustu dalších věcí, které by byli na další článek (a hned další inspirace), a to vše zdarma. To je moje doporučení a osobně jsem na Bloggerovi s tímto blogem fungoval přibližně rok a půl.

Tak dobře, vím o čem, vím jak a co dál?

Další krok je čistě na Vás. Pod doporučení psát o tom o čem něco víte se mohu nastokrát podepsat a bude to málo, je to výstižné a pochopitelné. Tak tedy piště nejlépe o tom co Vás baví, co znáte, čemu rozumíte nebo se učíte, ale něco již umíte.

Je třeba vydržet a nevzdat to po nějakém měsíci či dvou a alespoň během prvních několika měsíců psát co nejpravidelněji, interval nechám na Vás. Mě se osvědčilo psát 2~3x za týden.

Osobně jsem začal detekovat zvýšenou návštěvnost po cca 14 měsících a z Googlu pravidelné návštěvy po 110 článcích (~1,5 roku). Takže vytrvalost je na místě.

A přinese mi to blogování něco?

Záleží na Vašem očekávání a pohledu. Osobně jsem celkem proti mít na blogu nějakou rušivou a blikající reklamu. Textová by nebyla tak hrozná, ale i tak. Podle mě na blog moc reklamy nepatří. Jde o Váš osobní prostor, Vaší vizitku a jistým způsobem Vaší webovou identitu.

Na ulici taky nechodíte s neonovou reklamou na zádech.

Za slušný způsob reklamy považuji podčlánkovou textovou reklamu od Jana Palušky, která funguje na principu nákupu odkazů zájemci o ně.

Pokud s blogováním vytrváte, tak Vám to něco přinést může. Pokud budete psát o něčem čemu rozumíte, baví Vás nebo jste na to odborník, tak se můžete dočkat nabídky práce či spolupráce s nějakou firmou. Nebo třeba obdržíte bezplatně placené tarify nějakých služeb, jako já od dvou poskytovatelů cloudu.

Sečteno, podtrženo

Pokud máte co, tak pište.

Buďte vytrvalý a nepolevte, účinek se dostaví časem sám. 🙂

A jak mluví Vaše blogerské zkušenosti?

A pokud byste se v komentářích podělili o Vaše blogy a blogy, které máte ve čtečce či záložkách, tak budu rád. 🙂

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

4 thoughts on “Proč blogovat

  1. Pěkný a výstižný článek.
    Až budu velký, pořídím si blog. 😀
    Začnu ale počítačem – a právě v tom mi váš blog už pomohl, takže díky.
    Hodně sil a potěšení v další práci!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

32 + = 34