Výsledek průzkumu: Chování a trávení času 330 lidí u počítače

Výsledek průzkumu: Chování a trávení času 330 lidí u počítače

Během posledních tří dnů jsem sbíral data z dotazníku, který jsem zde vystavil, a podařilo se mi, zejména díky Přemkovi Vaculíkovi z Dotekománie, sesbírat rovných 330 odpovědí. Samozřejmě děkuji i ostatním sdílečům.

Mohu říci, že některé výsledky mě mile překvapily i zaskočily a některé z odpovědí i pobavili.

Chování v prohlížeči

Co se týče způsobu využívání internetového prohlížeče, tak jsem se ptal na tři otázky.

Kolik procent času stráveného u počítače trávíte v prohlížeči?

Zde jsem byl překvapen zejména odpovědmi na první otázku, jelikož jsem z nich zjistil, že celých 77% uživatelů tráví víc jak polovinu času u počítače jen v prohlížeči a dokonce 22% lidí tak tráví víc než 85% času. Osobně jsem čekal menší čísla, ale na druhou stranu jsem rád, jelikož je vidět, že většině uživatelů bude během roku či dvou bohatě vyhovovat zařízení s Chrome OS. Pouze 4% zahrnovala odpověď s méně než 25% stráveného času.

Osobně trávím po naprostou většinu roku v prohlížeči rozhodně ví jak 85%. 🙂

c1

Kolik panelů/tabů máte stále otevřeno/připnuto?

Odpovědi, které došli ke zbylým otázkám z této oblasti, jsem předpokládal, a určitě nikoho nepřekvapí, že nejvíce lidí má připnuto mezi jedním a třemi panely (32%) a spolu s těmi co mají čtyři nebo pět připnutých panelů dělají víc jak polovinu dotazovaných (53%). Jediným překvapením bylo, že 12% má připnuto víc jak 15 panelů. Osobně mám neustále připnuto 6 panelů s to Gmail, Google+, Google Reader, administraci blogu, Analytics a Google Drive, takže bych se připojil k 15% podílu uživatelů.

c2

Kolik máte běžně otevřeno panelů/tabů? Klidně i ve více oknech. (Po většinu týdne)

U této otázky získala prvenství opět druhá skupina, která využívá po většinu týdne mezi 6 a 10 panely, se svými 32% a opět spolu s první možností do pěti panelů získává víc jak polovinu s 59%. Tento výsledek byl tedy očekávaný a tak pro zajímavost prozradím, že 14% lidí má běžně otevřeno víc jak 30 panelů.

Osobně se pohybuje někde v oblasti mezi 18-25 panely.

c3

Králem mezi cloudy a penetrací v mobilních telefonech se stává …. Google

Ano, dalších 9 otázek se týkalo používaných cloudů a mobilních systému. Tyto dvě kategorie jsem propojil z důvodu jejich propojenosti. Otázky s vyplněnými políčky se službami nebudu zmiňovat, jelikož jsem pro jejich pozdější hodnocení zvolil špatnou formu.

Koho z velké trojky využíváte nejvíc?

Celkem jednoznačná otázka, pro s mě pozitivním výsledkem, z které vyplynulo, že 91% považuje za svého hlavního poskytovatele cloudu právě Google. Číslo považuji za velmi slušný a i vypovídající výsledek. Pro stručnost se hodí říct i o výsledku ostatních z velké trojky nebo i jiných.

Ekosystém od Microsoftu si zvolilo za svůj 5% lidí, od Applu 4% a 1% (4 lidé) napsali někoho jiného (např. Ubuntu, Maxthon nebo Firefox).

c4

Kolik služeb nebo aplikací od Googlu využíváte?

U této otázky ví jak třetina (36%) dotazovaných odpovědělo, že používá 4 až 7 služeb. Z výsledků mě zaujalo, že nikdo neoznačil jako svojí odpověď 0 služeb a druhého konce, že víc jak 10 služeb používá 28% uživatelů.

c5

Kolik služeb nebo aplikací od Microsoftu využíváte?

Velmi překvapivý výsledek zajistila tato otázka u které celá čtvrtina odpověděla, že žádnou službu či aplikaci nepoužívá. Nadpoloviční část (65%) odpověděla, že používá jednu až tři a pokud porovnáme s Googlem, u kterého 28% jeho uživatelů využívalo více jak 10 služeb či aplikací, tak Microsoft se může se svým 1% stydět. 🙂

c6

Máte dojem, že máte na některém z poskytovatelů jistou závislost a že by pro Vás migrace byla nesnadná?

Pro někoho tato otázka zněla urážlivě, ale ujišťuji Vás, že byla myšlena tak, že onou závislostí jsem myslel třeba situaci, kdy by jste si museli horko těžko zvykat třeba na jiný email (Gmail vs. Outlook). Takže ve výsledku jste jistým způsobem na Googlu závislý.

Výsledek mě překvapil, i když jsem něco podobného očekával. Více jak polovina tázaných (55%) odpověděla, že určitou závislost u sebe pociťuje a další téměř třetina (29%) si není úplně jista svojí závislostí či nezávislostí a pouze 15% se vyslovilo pro možnost, že nejsou nijak závislý.

c7

Jak pádným argumentem proti migraci by pro Vás byli již zaplacené aplikace, přikoupený prostor a podobně?

Dostáváme se již k oblasti mobilních telefonů a jejich operačním systémům. Tato otázka přinesla teprve pořádnou nesourodost v odpovědích. Lidí, kteří zastávají názor, že již zaplatili za aplikace či prostor dostatečné množství peněz, je 19%. Těch, co by nad přechodem přemýšleli, ale nepřešli, je přibližně třetina (34%). Pouze pro 11% uživatelů by zaplacené aplikace a prostot nebyli překážkou pro přechod na jinou platformu.

U této otázky se objevilo již 8% dotazovaných, kteří odpověděli svými slovy a některé zajímavé odpovědi zde uvedu (zkopírováno).

Neplatím

Hodně by záleželo na dané situaci a kvalitě řešení, na které přejít

nebyl by důvod přecházet

snazim se vyuzivat neplacene sluzby

Za nic neplatím a nemám to do konce studia v plánu.

záleží na kvalitě

Nejdůležitější jsou dostupné alternativy, jejich parametry, pokud vůbec existují

nejde o peníze – není kam jít…

Vynaložené peníze bych případně oželel, ale jsou pro mě nezanedbatelným argumentem pro setrvání u stávající platformy.

c8

Jaký využíváte mobilní operační systém?

Mírným překvapením je, vzhledem k nadvládě Googlu s 91% u hlavního cloudu, že Android používá 75% lidí. S dalším nejvyšším zastoupením jsou lidé s hloupými telefony, následováni jablečným systémem se sedmi procenty a Windows Phonem se 4%.

Dále 5% (15 lidí) zadalo jinou volbu, kde se objevil nejvíce Windows Mobile nebo kombinace více mobilních platforem. Kombinace vždy obsahovali Android a k němu Windows Phone nebo iOS.

c9

Jak probíhal Váš výběr mobilního systému a s tím souvisejícího cloudu?

Odpovědi u této otázky nebyli nikterak překvapující, až na jednu a tou byla velká část uživatelsky vložených odpovědí (24%). Z nabízených odpovědí si 68% lidí vybralo Google.

Opět zde vypíchnu zajímavé odpovědi, které tázaní uvedli.

presiel som vsetkymi mobilnymi OS, Adnroid mi vyhovuje najlepsie kvoli sirokej moznost cusotmizacie

Koupil jsem si pred 5 lety ten nejlepší telefon (smartphone), co jsem do 3k,- sehnal.

Telefon jsem si koupil v době, kdy cloud nebyl tak rozšířen, čili jsem se podle toho nerozhodoval.

Koupil jsem si Android protože se mi zdál nejlepší, ale nakonec jsem přišel na iOS kvůli lepší aplikacím – s cloudem to nemělo nic společného

Android kvůli funkcím, to že je od Googlu bylo jenom +

Preferoval jsem rychlost, funkčnost a stabilitu nad otevřeností a modifikovatelností

Koupil jsem telefon mobilní, který mi vydrží týden na baterku. Ne na kabel k notebooku (:

c99

Závěr

Na konec bych rád znovu poděkoval všem, kteří odpovídali nebo sdíleli a doufám, že pro ně jsou sebraná data alespoň trochu zajímavá. Pro mě osobně jsou a jsem za taková data rád.

Pro příště si jsem vědom několika chyb jako např. nepovinnost u některých otázek nebo místo textových polí nejznámější služby vypsat a jejich volbu udělat zaškrtávacími políčky. Takže příště to bude snad dokonalejší. 🙂

Co Vás nejvíce překvapilo? Vyskytujete se v průměru nebo něčím vyčníváte? Napište do komentářů 🙂

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 46 = 50