Jsou mi 2 roky

Jsou mi 2 roky

Ano, dnes tomu jsou již 2 roky co mám tento blog. Co jsem se v rámci blogování za tu dobu naučil, co mi přineslo, v čem mi pomohlo a jestli má blogování smysl? O tom všem bude dnešní příspěvek, spolu s pár čísla z návštěvnosti a složením návštěvníků, ale i něco z neblogerského života.

Přemýšlení nad přínosem blogování

Musím říct, že ač se může zdát, že blogování je jen oddělená součást blogerova života, tak tomu tak vůbec není, alespoň ne u mě. Není tomu tak samozřejmě od začátku a tak pokud člověk není známý, tak to může trvat rok nebo déle než se něco začne měnit.

Když se podívám zpětně na mé první články, jestli se tomu dá tak  říkat, tak nechápu jak jsem to mohl zplodit. 🙂

Ale začátky jsou u všeho většinou těžké, než si člověk najde tu svojí správnou cestu a směr jakým se chce v blogování a v životě vydat.

První „ovoce“ blogování

Jako první úspěch, nebo to co mě potěšilo, se objevilo přibližně po roce blogování a to získání dvou ročních tarifů u dvou cloudových služeb o kterých jsem v té době psal. Byl to první „hmatatelný“ zisk.

Další úspěchy

Dalším, a mnohem znatelnějším úspěchem, bylo oslovení, po dalším půl roce (léto 2012), od AppSatori, jestli pro ně nechci přispívat na blog. A to jsem s velkou radostí přijal, jelikož AppSatori je jen jednou z mála firem, které se snaží zvyšovat povědomí o službách, aplikacích a technologiích od Googlu v ČR. A mimo to se +Přemek Brýl a +Ivan Kutil angažují i v pražském GUGu, takže to nejsou jen nějací „ziskuchtivci“, ale opravdový zapálenci do Googlu a to se mi líbí.

 A dál?

Nepopiratelným faktem je také mnohem lepší dohledatelnost a to nejen díky blogu, ale i sociálním sítím. A musím vyjmenovat zejména LinkedIn, díky kterému mám nyní práci na poloviční úvazek v hradecké pobočce Unicornu jako konfigurační manažer (junior).

Ale zásluhu na získání této práce má i můj blog.

Tak to jsou všechno úspěchy a věci, které mi právě blogování dalo, a neměnil bych.

A nějaké předsevzetí do dalšího roku?

Jedno jsem si dal dal před pár měsíci a to, že do konce roku budu mít celkem 200 vlastních článků zde na blogu, tj. kromě těch, co jsem psal na jiné weby a mám je zde odkázány. Jestli dojde ke splnění se uvidí na konci roku, chybí mi k tomu ještě 41 článků a kdybych neměl práci, tak bych řekl, že to stihnu v pohodě, ale takto si nejsem úplně jist, i když si myslím, že to půjde. 😉

Trocha čísel ohledně posledního roku a porovnání s prvním rokem

Udělám to opět formou odrážek (3.2012 – 32013  vs.  3.2011 – 3.2012):

Návštěvnost:

Počet zobrazení stránek:                     58 610 vs. 16 423   +256%

Návštěvy:                                          28 955 vs. 8 812      +228%

Unikátní návštěvníci:                           20 783 vs. 7 182     +189%

Průměrná doba trvání návštěvy:               1:44 vs. 1:26        +21%

Počet stránek na návštěvu:                       2,02 vs. 1,86        +8%

Míra okamžitého opuštění:                   64,7% vs. 71,2%        -9%

Procento nových návštěv:                    71,2% vs. 81,2%        -12%

Dál bych uvedl i pár čísel ohledně návštěvníku.

Operační systémy

Vedoucím typem OS jsou samozřejmě Windows s 80% na prvním místě a linuxové distribuce na místě druhém s téměř 11%. Dále Mac s 3,5%, Android s 2,6% a iOS s 2,2%.

Prohlížeče

Z obsahu článků na blogu je jasné který prohlížeč vítězí. Ano, Google Chrome se 48%, s rozestupem od Firefoxu s 25%, IE s pouhými 10% a Operou se slušnými 10%.

Rozlišení obrazovky

Neméně zajímavým údajem je procentuální rozložení četnosti jednotlivých rozlišení. Obecně velmi rozšířeným HD-ready (1366x768px) rozlišením disponovalo jen 19% návštěvníků a z druhého konce FullHD (1920×1080) bylo druhé s 15%.

To by z čísel stačilo.

A v čem se kromě práce, školy a blogování angažuji a co dělám o volném čase?

Počítačové tábory

Letos to bude šestý ročník po sobě, co budu učit děti na počítačovém táboře našeho občanského sdružení.

První 2 roky jsem figuroval jako pomocný ajťák, ale již od roku 2010 se starám o kompletní výuky a její obsah. Už na jaře vždy sestavuji výukový plán a tak mám hromadu času se na vše připravit. O způsobu výuky a jejím obsahu si můžete přečíst třeba zde.

A od letoška se jako IT administrátor sdružení starám i o více předtáborových záležitostí a pro letošek tím největším úkolem bylo sehnání nějakého jiného, rychlejšího a především kvalitnějšího způsobu přijímaní internetu. Nakonec se podařilo domluvit satelitní připojení.

Tábory se pro mě už dávno staly neodmyslitelnou součástí celého roku a i když je to někdy o nervy, tak tyto negativní vzpomínky přejdou už na podzim a tak se již po dvou měsících těším na další ročník.

GDG Pardubice

Na podzim se nás dalo pár studentů a učitelů dohromady a vytvořili jsme na naší fakultě elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity GDG skupinu, která je součástí celorepublikového GUGu.

Máme za sebou již několik akcí a mezi letošní největší bude zřejmě patřit pardubický DevFest, který je ve fázi velmi aktivních příprav.

Ingress aneb jak Google vytáhl geeka od počítače ven

Ano, Ingress zasáhla českou geekosféru ve velkém už na podzim, ale až před třemi týdny jsem se rozhodl, zejména kvůli Ingress, o pořízení mobilního internetu a rozhodně toho nelituji.

S přesností plus mínus pár dní, to bude rok co jsem měl nehodu na kole po vběhnutí psa, kdy jsem byl měsíc doma a ještě pár měsíců poté chodil na rehabilitace a ještě půjdu na podzim na operaci zápěstí.

Takže jsem byl prostě rok bez nějakého výraznějšího pohybu a to se celkem výrazně podepsalo na postavě.

Takže až Google se svojí Ingress mě dostal od počítače a Ingress se tak stala, dalo by se říci, mojí drogou. I když nehraji, tak jsem začal chodit pěšky do školy nebo od autobusu do práce.

A jak se zatím vede? Celkem dobře, jelikož od 5.3. mám v nohách skoro 95km, z toho téměř 85km chůzí. Jde tedy v průměru o téměř 4,5km denně.

Výstřižek
  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

36 + = 44