Srovnání mobilních aplikací Dotekománie a Světa Androida

Srovnání mobilních aplikací Dotekománie a Světa Androida

K napsání tohoto článku jsem se inspiroval pohledem do My Data Manageru v telefonu. Mohou to být přibližně 3 týdny, co jsem si stáhl na vyzkoušení aplikaci Dotekománie a opravdu mě překvapila svojí celkem slušnou rychlostí na low-end telefonu. Po cca dvou týdnech jsem zauvažoval nad porovnáním aplikací dvou rivalů na poli mobilních serverů a jejich aplikací.

Jde o zmiňovanou Dotekománii a Světa Androida. Obě aplikace nabízejí na první pohled stejné možnosti, ale ve skutečnosti naprosto rozdílné svými vlastnostmi  a parametry. Přitom aplikace Dotekománie byla vyvíjena pouze měsíc oproti roku u Světa Androida. Nejprve budu popisovat jednotlivé aplikace a poté dojde k porovnání jejich datové náročnosti a výsledek bude stát za to, stay tuned! 🙂

Aplikace Dotekománie

S dotekománijní aplikací mám sice o něco delší zkušenost, ale aplikace si jsou podobné, takže to nehraje roli. Již pohled na základní obrazovku s výpisem posledních článků ve mě vyvolává příjemný dojem, čistotu a sjednocenost designu. Scrollování aplikací je plynulé, pokud jste na příjmu rozumně rychlého připojení. Po dojetí do spodní části se načítají další a další články, pokaždé 10 článků.

2013-05-06_21.07.53

Aplikace Dotekománie mimo to zobrazuje obrázky a fotky interně, přímo v aplikaci bez použití webového prohlížeče narozdíl od konkurence v podobě Světa Androida.

Kromě subjektivně lepší kvality článků a jejich obsahu, rychlosti a vzhledu tu jsou ale i další věci. Pokud chcete být na nové články upozorňováni, tak aplikace nabízí push notifikace, tedy notifikace na principu, že pokud dojde k vydání nového článku, jste hned upozorněni.

Kromě rychlosti doručení čerstvého obsahu jsou tyto notifikace užitečnější tím, že nespotřebovávají zbytečně mobilní data a svým podáním. Tím myslím, že pokud byl vydán jeden článek, tj. kontrolujete je pravidelně, tak vám zobrazí i jeho název. Pokud jen občas, tak máte v notifikacích i jejich počet.

Celkem unikátnost leží v možnosti předplatného za cenu 25Kč/měsíc nebo 250Kč/rok, kdy se vám po předplacení zpřístupní funkce jako možnost označování oblíbených či zajímavých článků pro pozdější potřeby nebo stažení článků pro offline provoz bez nutnosti mobilního připojení.

Majitelé tabletů si na ní mohou smlsnout díky přizpůsobenému vzhledu pro jejich zařízení aniž by trpěli mobilním zobrazením.

[appbox googleplay com.brainwashstudio.dotekomanie]

Aplikace Světa Androida

Jejich aplikaci mám v telefonu cca týden a musím říci, že mě v ničem moc nenadchla. Z mé strany jde spíše o zklamání, jediné pozitivum bych viděl snad jen v možnosti uložení článků bez nutnosti předplatného nebo zakoupení aplikace, ale to nehraje, vzhledem k ceně předplatného u Dotekománie, žádnou roli.

Subjektivně mi jejich design připadá celkem nepřehledný a nejednotný a to z důvodu, že název článku a úryvek překrývá úvodní obrázek z článku, kdy další navazuje okamžitě pod ním. Myslím si, že to jednotě a přehlednosti dost ubírá, nehledě na spotřebu dat o které se zmíním níže.

2013-05-06_21.07.36

Tu největší bolest aplikace ale vidím ve způsobu upozorňování na nové články. Notifikace jsou totiž vyřešeny pouhým kontrolováním, zda nevyšel nový článek, v uživatelsky předem určeném intervalu. Pokud ale chci být na novinky upozorňováním co nejrychleji, tak musím zvolit nejkratší možný interval, kterým je 30 minut. Negativem v tomto případě je vyšší spotřeba dat častějšími dotazy na nové články.

Výše jsem zmiňoval i rozdíl v zobrazování obrázků a fotografií, jelikož aplikace Světa Androida je nesmyslně nechává zobrazovat externě ve webovém prohlížeči a chybí jim taktéž podpora GUI pro tablety.

[appbox googleplay eu.inmite.sa.reader]

Porovnání datové náročnosti aplikací

Zde teprve začíná ta pravá jízda. Výsledky měření přes My Data Manager jsou velmi zajímavé i smutné zároveň, pro používání jedné z nich. Našel jsem totiž v rámci pokusu ještě nenažranější aplikaci než je Ingress, o které jsem se domníval, že je ve všem nejžravější.

Nejprve bych chtěl uvést způsoby používání aplikací. Zprvu jsem si myslel, že půjde o testování určitou metodikou, jelikož do restartu telefonu u aplikace Světa Androida nefungovali notifikace, konkrétně čistého startu aplikace, scrollování 20 článků dolů a přečtení čtyř nejnovějších. Naštěstí po restartu telefonu fungovali notifikace už i u Světa Androida, takže jsem s počátkem nového zúčtovacího období začal testovat stylem, že přijde notifikace, tak přečtu (projdu) článek/články a zavřu.

Takže od 4.5. jsem začal sledovat úbytek mého FUPu a výsledkem bylo, že Dotekománie spotřebovala pouze 2MB, ale Svět Androida dokonce 16MB! V mém případě šlo tedy o 4,2%, z celkově spotřebovaných dat (53MB), u Dotekománie, respektive 29,3% u Světa Androida.

2013-05-06_21.40.07

V celkovém porovnání to tedy vychází, že pokud si chcete na telefonu číst Světa Androida, tak Vám základní 150MB FUP stačit asi nebude. 🙂

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

4 thoughts on “Srovnání mobilních aplikací Dotekománie a Světa Androida

  1. Ještě bys mohl dodat, že k předplatnému Dotekománie se vztahuje ještě jeden bonus. A to čtení ještě nevydaných článků ;).

    1. Článků bylo cca stejně, i kdyby jich bylo 2x víc u SA, tak to stále nevyvažuje. Prostě nepracují tak dobře s obrázky jako DT. 🙂
      Já je nečetl, jen jsem je načetl a většinou zavíral. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 2 =