Google Glass v Pardubicích

Google Glass v Pardubicích

O tomto víkendu již druhou, a lepší :-), technologickou akcí v Pardubicích bylo První neoficiální představení Google Glass v České Republice, kdy přiletěl až z Anglie +Radek Šimko se svými Google Glass. Akci pořádalo naše místní uskupení +GDG Pardubice.

Oficiálně neoficiální část

Akce započala v 9:30, kdy již přicházeli první návštěvníci a „testeři“, kteří již byli na Glass natěšeni. Program samotný nastartoval sám Radek svojí přednáškou o tom, co vlastně Google Glass umí či neumí a zabrousil i do problematiky soukromí a bezpečnosti. Co se spousta lidí obává toho, že by byli foceni aniž by to věděli, tak Radek tyto obavy  v podstatě vyvrátil. Vysvětlil, že pokud chce někdo fotit, tak musí vyslovit „OK, glass … take a picture“ nebo jezdit po touchpadu umístěném na boku, takže dotyční musí poznat, že bude vyfocen. Co se týká bezpečnosti brýlí, tak Radek používá aplikaci, která po něm chce nějaká gesta přes touchpad, takže se nestane aby někdo prohlížel Vaše fotky, zprávy či maily.

DSC_0933
Ještě stále přicházející návštěvníci před začátkem akce

Při otázce na výdrž jsme se dočkali korektní odpovědi. Radek sdělil, že brýle používá přes celý den a vydrží mu. Nejde ale o nonstop používání, ale třeba čtení zpráv,mailů či notifikací a podobné rychlé aktivity. Zmínil, že třeba při včerejší obdobné akci v Praze, kdy si lidé brýle zkoušeli, šlo o dvouhodinovou výdrž.

Zkoušení Google Glass návštěvníky

Po Radkově přednášce následovalo testování, kdy byli návštěvníci rozděleni do tří skupin již při vstupu dle čísel na lístečcích. Každý návštěvník si brýle zkoušel přibližně dvě až tři minuty v guest módu, který může každý vlastník brýlí aktivovat. Nejčastěji zkoušené bylo focení, googlení nebo natáčení vídeí. Co jsem tak sledoval, tak Glass hlasovým příkazům rozuměl celkem dobře, i když občas se našla nějaká perla. Poté, co se více jak 50 lidí vystřídalo u brýlí, byla akce oficiálně ukončena.

A nešlo jen o geekovskou záležitost, přišly i geek girls s logem Chromu v uchu ;-)
A nešlo jen o geekovskou záležitost, přišly i geek girls s logem Chromu v uchu 😉

After-event party

Po skončení akce jsme se odebrali na oběd a také aby i my jsem si brýle zkusili. Po jídle dal Radek brýle kolovat a každý jsem si je chvíli zkoušeli. V tomto komorním uskupení bylo mnohem zábavnější aktuálního „testera“ pozorovat. Glass akorát vydržely do konce putovního kolečka a pak jsme se šli „unplugged“ fotit do parku.

 

I klasické brýle jdou svým způsobem v kombinaci s Glass používat. ;-)
I klasické brýle jdou svým způsobem v kombinaci s Glass používat. 😉

Mé dojmy a názor na Google Glass

Ačkoliv se během těch pár minut nedá názor příliš ucelit, tak nějaký jsem si udělal. Co se týče používání, tak nějakou nerovnováhu jsem při zkoušení vůbec nepocítil. Brýle mi přišli celkem dobře vyváženy, když jsou na hlavě. Obraz byl i za slunečného počasí celkem dobře čitelný. Menší problém nastává v příliš členitém a kontrastním pozadí jako jsou koruny stromů.

Poloha zobrazení se jeví ve vzdálenosti asi jednoho až dvou metrů a nejedná se o velký, ani rušivý, element jak jsem si myslel před otestováním. Čekal jsem ale velikost promítaného obrazu o něco větší. Otázkou při větším obraze by ale byla míra rušení.

Co se týče samotného prostředí, tak to hodnotím relativně kladně. Vítám, že jsou tu dvě možnosti ovládání a to buď hlasem nebo touchpadem. Princip ovládání se zaryje pod kůži opravdu rychle

A jak vidím budoucnost Glass? Koncept je to bezva, prostě Glass by neměly mít nějaké těžkopádné aplikace, které by se jak špatně ovládali, tak by se ani nehodili. Glass by měly být pro čtení krátkých zpráv, mailů nebo třeba tweetování. Prostě a jednoduše, vše co se dá zvládnout během několika málo vteřin. Žádné čtení románů, sledování filmů či brouzdání na internetu (což není ani v podstatě možné).

Takže konceptu zařízení jako jsou Google Glass dávám palec nahoru a už se těším na první sériově vyráběné modely. Osobně bych byl později ochoten za Glass zaplatit tam do osmi či desíti tisíc, dle počtů a užitečnosti aplikací pro ně. Zkrátka jde o pěknou ukázku technologického dema, které si oblíbila značná část geeků a early adopterů.

A tentokrát jsem připravil i názor někoho jiného. Poprosil jsem o vyjádření jednoho z kolegů z GDG Pardubice, +Jirku Čadka,kterého můžete možná znát díky jeho webu ZdrojovyKod.cz, který v blízké budoucnosti plánuje po letech oživit a prvním oživením bude rozhovor s Radkem.

Jirkovy postřehy a názor

Jako jeden z GUG organizátorů nedělní „Hand on Glass“ akce v Pardubicích jsem měl o malou chvíli delší, a poněkud klidnější, přidělený čas zkoušení brýlí než ostatní návštěvníci. Mohl jsem tedy poměrně objektivně posoudit, zda se jedná o zařízení, které v zájmu zachování své geekovské pověsti k životu potřebuji, či nikoliv. Finálním verdiktem si však nejsem naprosto jistý.

Na brýlích mě zaujal celý jejich mechanický koncept, zejména ergonomie a váha. Pohodlností nošení bych celé zařízení přirovnal ke klasickým brýlím, pokud ty vám nepřekážejí, budete s Google Glass vycházet dobře. O poznání větším zklamáním pro mě byl obraz, očekával jsem krásnou průhlednou obrazovku s velkým písmem, místo toho jsem měl před očima poměrně malý obdélníček s narůžovělým pozadím, na který mi zpočátku nešlo ani moc dobře zaostřit. Nicméně věřím, že z tohoto hlediska se jedná pouze o zvyk.  Vzhledem k tomu, že se stále jedná o prototyp určený pouze pro vybrané vývojáře, nechci hodnotit Google Glass nějakým verdiktem, který by mohl ovlivnit pohled na finální produkt. Proto se vyřčení verdiktu raději vyhnu a budu netrpělivě očekávat příležitost otestovat brýle při jejich oficiálním uveřejnění.

 

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

84 + = 87