HP Elitebook 850 – První dojmy

HP Elitebook 850 – První dojmy

HP EliteBook 850 a cesta k němu

Poslední týdny jsem trávil celkem dost času i hledáním nástupce za můj Asus K72Jr, který mám již 3 roky. Hledal jsem dlouho a dalo by se říct, že co den, to nový kandidát. Musel jsem dělat různé ústupky při výběru, jelikož ideální notebook by mě vyšel na víc jak 40 tisíc korun. Když už to vypadalo, že je kandidát finální, tak se našel jiný nebo jsem zjistil nějaké problémy v recenzích a pod. Až před dvěma dny jsem přišel na HP EliteBook 850, který již mám pár hodin v ruce a tady jsou mé první dojmy a poznatky. U něj jsem udělal jediný ústupek ohledně chybějící numerické klávesnice.

850G1NB_side_400

Hmotnost a zpracování vnějšku

Notebook je oproti starému Asusu K72Jr-TY131 opravdu lehký (1,88kg vs. 3,5kg). A ani nikde nijak výrazně neprohýbá. Víko displeje po vytvoření vyššího tlaku sice do displeje trochu opírá a vytváří kruhy, ale jen jemné. Základna notebooku je na svojí výšku opravdu pevná a stejně jako vnější část víka, tak i spodní vana základny je z plechu.

Způsob otevírání dvířek pro výměnu HW

Hned před prvním spuštění jsem do notebooku vložil přikoupený 8GB modul RAM a jaké pro mě bylo překvapení. Na spodní straně je posuvníkový zámek, kdy pak stačí spodními dvířky (zabírají skoro celý spodek) posunout stejně jako u starších telefonů a hned vidíme vnitřnosti notebooku.

RAM a „nekompatibilní modul“

V základu byl obsazen jeden slot, čímž jsem se, prozatím, dostal na 12 GB paměti. Problém prozatím (ještě jsem ho nestihl řešit) je ten, že po každém startu zůstane start viset na informaci, že byl přidán nepodporovaný modul, ale stačí dát Enter a jede se dál.

Volné možnosti pro upgrade

V otevřeném těle ultrabooku jsem si dále všiml dvou volných antének a místa pro WWAN kartu. Viděl jsem i nový formát SSD disků, zde v podání „jen“ flash paměti pro urychlení o velikosti 32GB. Pod kryt se u tohoto ultrabooku vkládá i jeho 50Wh baterie, u které jsem zvědav na reálnou výdrž, když udávají až 12 hodin.

Takže co se týče vnějšku a dvířek je to asi vše. Když to tedy shrnu, tak uživatel si může měnit RAM paměti, disk, klasicky použitelné SSD v novém slotu NGFF M.2 slotu místo flash paměti (na trhu se mají objevovat toto čtvrtletí), baterii a přidat WWAN kartu. Tolik možností po pouhém sundání „dvířek“ se jen tak nevidí a sám jsem to ještě neviděl.

Displej

Na předchozím notebooku jsme měl osazen 17,3″ TN panel s HD+ rozlišením, takže si nyní trochu zvykám na FullHD na 15,6″, ale beru to jako ideální rozlišení pro tuto velikost notebooků. Přecijen s vyšším rozlišením by byl asi problém s velikostí prvků na obrazovce, jelikož aplikace nejsou na vysoká DPI v naprosté většině připraveny.
Displej se mi líbí mnohem víc i co se barev týče a pozorovací úhly jsou taktéž lepší, jde o WVA panel.

Jediný problém byl, i přes správné ovladače, že v některých programech a oknech byl text a prvky GUI rozmazané a jakoby v nižším rozlišení než okolí. Po chvíli hledání jsem našel řešení, ale to je problém systému Windows 8.1.

Řešení tohoto problému je jednoduché a popisuje ho tento jednoduchý návod.

Klávesnice

Tu tedy musím opravdu pochválit, na tišší klávesnici jsem v životě nepsal. Klávesy jsou klasické chicklet kontrukce a kromě velkých kláves jsou velmi tiché. Klávesnice je krom toho podsvícená s volbou mezi dvěma stupni podsvícením a vypnutím. Podsvícení je povedené a dobře rozložené, nikde není více zářivá oblast ani tmavší místo. Jen by tolik nemusel svit pronikat okolím kláves, ale to je spíš detail.

Postřehy ohledně Windows 8.1

Kromě výše zmíněného problému s rozmazaností, jsem se s žádným problémem nesetkal. Jen je třeba nainstalovat několik ovladačů (Smart Card čtečka, čtečka karet, tlačítko pro vypnutí Wifi, čtečka otisků,….).
To, co mě trochu zamrzelo, je absence Windows Experience Indexu, pomocí kterého jsem chtěl porovnat hodnoty s Asusem. Je to sice drobnost, ale tato vlastnost se mi líbila.

Další poznatky a zkušenosti přinesu asi až během pár týdnů, zejména co se výdrže týče a jak se HP EliteBook 850 ověří. Vím, že jsem dlouho, nějaké 2 měsíce, nepsal, ale brzy to snad napravím. Před pár dny jsem si sepsal hodně námětů „do šuplíku“.

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

21 thoughts on “HP Elitebook 850 – První dojmy

 1. Ahoj, díky za článek. Tento podzim chci koupit nový notebook a při hledání jsem narazil taky na tento. Vypadá skvěle a na svou velikost má nízkou váhu. Nicméně na netu jsem nenašel žádné recenze, takže by se mi dost hodila nějaká od tebe. Dík 🙂

  1. Ahoj,
   nechávám tomu čas. Nejdříve si na něj musím pořádně zvyknout a zprovoznit vše co chci. 🙂
   Tipuji, že recenze by mohla tak na přelomu listopadu a prosince. Jinak recenzí je pár v EN, pokud to není překážkou. 🙂

   1. no je mi to jasné
    fakt? právě jsem žádnou nenašel, můžeš hodit odkaz?

   2. tak doufám že na nový rok to bude :). ještě stejně pojedu nějaký čas na starém pc.

   3. právě, tam jsou jenom obecné kecy 🙂
    ale nic moc nepotřebuju, jen vlastně: jak je hlasitý větrák? jaká je výdrž na baterku?

   4. Větrák se roztočí jednou naplno při spuštění/probuzení asi na vteřinu, pak je celkem v klidu. Pokud jde o běžné zatížení, tak není v podstatě slyšet, je to takové lehké šumění. Prostě žádné hlasité točení nebo hvízdání. Na aku už vůbec ne, tam totiž jede CPU v průměru kolem 10% zatížení při frekvenci 750 MHz.

    Výdrž jsme ještě neměl možnost řádně otestovat, jelikož jsem si blbě koupil druhý modul DDR3 místo DDR3L, takže díky tomu mám vyšší spotřebu.

    Ale když jsem to zkoušel takto na začátku, po přeinstalaci systému a bez všech ovladačů, tak jsem se dostal na 4,5 hodiny (dle BatteryBaru, ten se časem učí spotřebou -> po delší době přesnější výsledky). Ale jsem si jist, že se správným modulem poté dostanu alespoň na těch 7-8 hodin (snížený jas, airplane mód,….).

    S pomocí BatteryBaru (doporučuji si pořídit Pro verzi) jsem sledoval spotřebu při sníženém jasu, vypnutém podsvícení klávesnice a airplane módu a ta vycházela na nějakých 8,1W, což je nádherná hodnota oproti první generaci i3 co jsem měl před tímhle se skoro 16W. 🙂

    Myslím, že bude sloužit dobře a v této cenové kategorii se asi lepší kus nesežene.

    Až se objeví v prodeji SSD do toho nového slotu NGFF, tak osadím tak 128GB model a k tomu budu mít v něm ten disk na data.

    Další úspora energie by mohla s přidáním řádného SSD být v osazení pomalejšího disku.

    Myslím, že ve stávající HW sestavě se asi nedostanu nad těch 7-8 hodin. Těch špičkových 12 hodin co je uváděných po webu se dosáhne asi s úspornějším diskem v kombinaci s SSD řádně použitým pro systém.

    Ale upřímně, když bude i těch 6 hodin reálných, tak mi to bude dostačovat. Stejně delší dobu mimo možnost napájení jsem velmi zřídka. 🙂

    Tak snad takhle zatím stačí, další se asi dozvíš až v delší recenzi. 😉

   5. tak dlouhou odpověď jsem teda nečekal, to jsi nemusel :). každopádně dík, ještě popřemýšlím, ale asi ho koupím.
    pořád totiž čekám na haswell modely všech značek, ale kdo ví kdy přijdou. takové lenovo T440 vypadá dobře, ale zase má menší displej a hlavně se ještě neprodává.

   6. Myslím, že pokud chceš 15,6″, tak pořádně jiná volba není. Jinak v mém hledáčku byl nový HP Spectre, ale obával bych se toho až příliš velkého rozlišení. 🙂

    http://www.alza.cz/hp-spectre-13-3000ec-hnedy-d483581.htm

    A hlavně nyní bych ještě výdrž 850 tolik neřešil. Zrovna dnes přišli updaty pár ovladačů na W8.1, takže až za pár měsíců bude jejich výkon ustálen, tak bude výdrž i třeba o něco vyšší.

    Po tom Lenovu jsem taky pokukoval.

   7. ahoj ještě jedna věc – jak bytelný/kvalitní se ti zdá ten LAN konektor? vidím že je vysunovací. doma se budu k routeru připojovat přes kabel, tak aby to ten konektor vydržel. dík

   8. Není vysouvací, jen se spodní část po zasunutí vyklopí. RJ45 normálně zasouváš a ono se to samo vyklopí. Působí celkem dobře.

 2. Ahoj, uvažuji o koupi tohoto modelu, popřípadě jeho menšího brášky 840. Jak píšeš o vyrovnávací paměti flash, ta je součástí hybridního HHD, nebo je v slotu NGFF M.2? Z ni asi bootovat OS nejde co ? Tento model asi msatu nemá, když má ten novej, takže si budem muset na SSD nějakej čas počkat ? Dík za odpověď

  1. Ahoj,
   je ve slotu a bootovat z ní nejde. To si pak musíme pořídit do M2 slotu pořádné SSD. Nedávno jsem viděl na Ebay snad jen jedno 128GB SSD, ale v přepočtu asi za 8000 Kč.
   Msatu nemá, ale má volné mini PCIe, jen nevím jak je na tom HP s podporou SSD do něj.

 3. Ahoj, tak jsem se nechal zlákat a pořídil jsem si taky 850 😀 .. zatím se seznamujeme, ale na první pohled jsem asi neprohloupil. Jediná věc která mi schází je nějaký power manager. U HP bych ho čekal. Hledal jsem na supportu hp a našel jsem HP Peak Power Manager, ale bohužel nejde nainstalovat. Využíváš nějaký, nebo to necháváš na windiws ? Dík

 4. Ahoj, tak jak jsi spokojený s notebookem, slouží dobře? Na notebook.cz vyšla recenze, kde ho chválí. Tedy až na tyto věci:
  1. displej, který je prý nekvalitní (barvy, kontrast apod).
  2. zbytečně hlasité rozjezdy ventilátoru

  3. rezonující reproduktory při hlasitosti nad polovinu
  Můžeš to nějak okomentovat? Hlavně ten displej, jestli se na něj dá dívat. Dík 🙂

  1. Ahoj,
   spokojený celkem jsem. Sorry, že nepíšu tu recenzi, ale vyčkávám a v nejbližší době (do konce týdne) napíšu i proč. Nech se překvapit. 😉

   S displejem problém nemám, jelikož ve večerních a podvečerních hodinách používám F.lux, tak mám obraz stejně do červeného zabarvení a ve dne zase klasicky. Ale nemám takové zkušenosti jako autor. 🙂

   Ty rozjezdy jsou standardně jen po spuštění/probuzení nebo po nějakém čase na pár vteřin.

   Od reproduktorů toho moc čekat nelze v tak malém těle. 🙂 Hudbu na nich tedy nepouštím, to raději sluchátka nebo repráky (doma) a na filmy mi vyhovují.

   Pokud tedy nespěcháš s koupí, tak počkej do konce týdne, ale pokud máš v okolí pobočku Českého Servisu, tak čekat nemusíš. 🙂 Nemyslím to zle a nelekej se dopředu. 🙂

   1. díky moc. aha, asi se něco zase pokazilo. s koupí nespěchám, týden počkám :).

   2. Ale tak prozradím. 😉

    Pokud jsi četl o problému s dvířky a reklamaci, tak se po pár dnech problém vrátil, ale díky perfektnímu přístupu ze strany servisu mi to bylo jedno. Nyní došlo nejen k výměně dvířek (nebo spíše „dveří“ :-)), ale i spodního dílu chassi (výměna na počkání). Od včera to mám měněné, tak chci pár dní až týden počkat, jestli se to opětovně projeví (minule se to projevilo po 3 dnech znovu). Ale víc neřeknu, počkej si. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

39 + = 47