SyncToy: Zálohování flashdisku na jedno kliknutí, i s pomocí PowerShellu

SyncToy: Zálohování flashdisku na jedno kliknutí, i s pomocí PowerShellu

Nadpis je myšlen tedy mírně s nadsázkou, ale jakmile provedete prvotní konfiguraci programu, tak tomu tak bude. SyncToy je aplikace vyvinutá přímo Microsoftem a umožňuje vytvoření profilů pro zálohování jedné složky do druhé.

Režimy zálohování

V SyncToy máme připraveny 3 režimy jak mají být složky zálohovány/synchronizovány.

v5

Synchronize

V tomto režimu SyncToy všechny nové či změněné soubory jsou synchronizovány oběma směry, to i v případě přejmenování nebo smazání. To znamená, že ať už vytvoříte nebo smažete soubor na flashdisku nebo v nastavené složce pro zálohu, tak po synchronizaci se provede změna v druhém umístění. Tuto variantu jsem sám začal používat, protože se mi jeví jako nejlepší.

Echo

Tento režim je víceméně podobný prvnímu, ale změny provedené v místě zálohy se nepropíšou na flashku, opačně ano.

Contribution

Opět trochu okleštěnější verze předchozího, tentokrát SyncToy do zálohy nepropisuje smazané soubory, ale jen přejmenované.

Podrobnější nastavení jednotlivých profilů

Pro každý profil lze nastavit pár zajímavých funkcí.

v

Zahrnutí a vyjmutí souborů ze zálohy

Můžete třeba definovat jaké soubory či složky se mají zálohovat nebo případně opačně, ty které mají být vyjmuty.

Vyjmutí souborů je ještě vylepšeno zaškrtávacími políčky pro vyjmutí systémových a skrytých souborů nebo souborů určených jen pro čtení. A pro vyjmutí složek slouží odkaz na okno se stromovou strukturou flashky a složek na ní.

v2

Kontrola souborů

Vhodné je zaškrtnout i kontrolu obsahu souborů, čímž dojde ke zjištění jména souboru, data vytvoření a jeho velikosti a na základě toho zjištění identických souborů nebo i změn.

Záloha na jedno poklepání

Sice nedisponuje automatickou zálohou po připojení, ale to mi už tak nevadí, jelikož když to je aplikace od Microsoftu, tak umí dobře spolupracovat s PowerShellem, díky čemuž aplikaci nemusíme ani otevírat.

V podstatě by nám jen stačily 2 řádky kódu, ale aby byl kód univerzálnější, tak přidáme parametr se jménem plánu k zálohování a volitelně si můžeme přidat i výpis logu do souboru.

$plan="Pretec backup"
$app = "C:\Program Files\SyncToy 2.1\SyncToyCmd.exe"
& $app -R $plan

Toto si uložíme do PS1 souboru pomocí PowerShell ISE, které je ve Windows integrované od Vist. A necháme si ho třeba na ploše pro snadný přístup.

Zhodnocení

Stále jsem zálohování flashky odkládal, ale vzhledem k tomu, že na ní mám soubory, které na PC nemám (projekty do školy), tak by mě jejich ztráta vážně mrzela. Proto jsem se asi měsíc po poslední záloze toho důležitého odhodlal k hledání nějakého nástroje a hned druhý odkaz na Googlu mě zavedl právě k SyncToy.

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 2 =