Kde vzít volné místo na disku ve Windows? – I. díl

Kde vzít volné místo na disku ve Windows? – I. díl

Jednou za čas se ujímám úklidu na disku, a nejen na systémovém „Céčku“. Dnes chci ale popsat pár postupů a tipů, jak volné místo na disku nalézt, v některých případech bez mazání. Nemusí ani jít o důvod s nedostatkem místa, ale budete si chtít třeba udělat co nejmenší zálohu systému nebo bitovou kopii.

Předem upozorňuji, že vše děláte na vlastní riziko a některé, zejména pokročilé, postupy mohou fungovat jen na Windows 8 a 8.1!

Tipy a postupy jak získat volné místo na disku (pro běžné uživatele)

Následující tipy jsou vesměs všeobecně známé a nebude je třeba příliš představovat. Nemusí se jich tedy bát ani běžní uživatelé.

Vysypání koše

To je první úkon, který by měl udělat úplně každý, který touží po více prostoru pro data. Provedeme to otevřením Koše z plochy a kliknutím pravým tlačítkem a volbou Vysypat koš.

Vyčištění disku

Při prvním vyčištění tímto krokem můžeme získat velké množství místa, ale při opakovaném spuštění již tolik ne. K tomuto nástroji se dostaneme buď přes Tento počítač, kliknutím pravým na disk C:, vlastnosti a zde je Vyčištění disku nebo stisknutím Win+R a zadáním následujícího příkazu.

cleanmgr.exe
Při spuštění pomocí Win+R dostanete na výběr disk
Při spuštění pomocí Win+R dostanete na výběr disk
Nějakou chvíli bude systém procházet disk a hledat soubory vhodné ke smazání
Nějakou chvíli bude systém procházet disk a hledat soubory vhodné ke smazání
Následně v několika skupinách souborů vidíte, kde ztrácíte místo. Můžete celkem s klidem označit všechna políčka a dát OK
Následně v několika skupinách souborů vidíte, kde ztrácíte místo. Můžete celkem s klidem označit všechna políčka a dát OK

Odinstalace starých a nepoužívaných programů

Taktéž velmi známá možnost jak uvolnit místo na disku, která je dle mých zkušeností asi nejvíce zanedbávaná. Přitom to je někdy jen na několik kliknutí. Osobně na odinstalaci programů používám IObit Uninstaller, který se mi dobře osvědčil. Vy si totiž vyberete určitou množinu programů k odinstalaci a automaticky odinstaluje všechny programy, které jste měli ve výběru s výrazně menší režií z vaší strany a nakonec se podívá po zbytkových souborech a po registrech a nabídne jejich případné smazání.

Prostředí programu IObit Uninstaller
Prostředí programu IObit Uninstaller

Přesun „nepotřebných“ souborů

Osobně se snažím, co nejstriktněji, dodržovat, že textové soubory nebo třeba fotky mám na jiném disku či oddílu a myslím, že je to dobrý zvyk, který může, zejména při použití jiného disku, pomoci se záchranou dat nebo systému.

Přesun uživatelských složek

Ač to zní podobně jako bod předchozí, tak tomu tak není. Zde jsou myšleny složky v uživatelském profilu jako Dokumenty nebo Obrázky. Jejich přesun si obstará sám operační systém poté, co mu zadáme nové umístění.

Klikneme pravým na Dokumenty a ve vlastnostech je karta Umístění, zde klikneme na Přesunout a vybereme nové umístě. Poté dáme Použít a po dotazu s potvrzením se začnou data "sypat" jinam.
Klikneme pravým na Dokumenty a ve vlastnostech je karta Umístění, zde klikneme na Přesunout a vybereme nové umístě. Poté dáme Použít a po dotazu s potvrzením se začnou data „sypat“ jinam.

To by bylo pro tentokrát, a hlavně pro běžné uživatele, vše. Příště popíšu více možností přímo pro pokročilejší uživatele jak získat ještě nějaké to místo na disku.

 • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

2 thoughts on “Kde vzít volné místo na disku ve Windows? – I. díl

 1. „Přesun uživatelských složek“
  ačkoli je to poslední bod, měl být hned jako první.
  na systémovém (ze zálohy obnovitelném) oddílu nemají uživatelská data co dělat, na to jsou datové disky d:, e:, f:, …

  „Vysypání koše, Vyčištění disku“ = hlouposti. u stolního pc se zamyslet nad zbytečnou hibernací (c:\hiberfile.sys)
  dynamický swapák je nevyužívaná zrůdnost, která jen zhoršuje fragmentaci: nastavit pevnou malou velikost (třeba 512mb) a zapomenout na něj.

  „Tipy a postupy jak získat volné místo na disku“ – pokud dochází místo, zakázat zbytečné body obnovení. normální uživatel to nepotřebuje. potřebují to jen retardi, kteří neví co a proč instalují a jak to odinstalovat.

  1. Začínal jsem schválně od těch známých a jednoduchých postupů. U vyčištění disku nesouhlasím, že je to hloupost, jen v tomto díle jsem neukázal pokročilejších vyčištění pod správcem, tam se dají ušetřit gigabajty. Hibernaci a další zajímavé věci mám schované na další díl(y). 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

57 + = 66