Jaký byl rok 2013

Jaký byl rok 2013

Rok 2013 byl jak v mém osobním, tak i profesním, životě docela důležitý, jelikož si mě „našla“ moje první práce v oboru, která celý rok, a nejspíš i další roky, výrazně ovlivnila. A to jak pozitivně, tak i negativně.

Nabídka první práce v oboru

Bylo to koncem února, když si mě na Linkedinu našla personalistka z Unicornu s nabídkou pozice Konfiguračního manažera na juniorské pozici. Po dvou pohovorech došlo k podepsání smlouvy a od 1. března jsem začal dělat na poloviční úvazek při studiu v hradecké pobočce.

Byl jsem přijat takřka bez praktických znalostí a jen s obecným přehledem, zejména z oblasti Linuxu a sítí. Ale co mě potěšilo, že rozhodnutí o přijetí i částečně ovlivnil můj blog, kde byl pro obor vidět můj zápal.

Škola vs práce

Ale jako student VŠ jsem měl trochu problém s časovým skloubením práce a školy, ale raději jsem dával více energie do pracovních, něž školních povinností a tak to i během zkouškového nedopadalo moc dobře, nehledě i na vstávání kolem 4. hodiny ranní abych se ještě učil. 🙂

Konec v Unicornu

Bohužel po necelých pěti měsících jsem v Unicornu musel skončit, jelikož s chýlícím se koncem projektu mé znalosti nestačili na tempo, které bych musel mít. Ztráta mé první opravdové práce v oboru mě celkem mrzela.

Tábor a satelitní internet

To jsem skončil tedy těsně před odjezdem na tábor, kterého jsem se již sedmým rokem účastnil jako IT instruktor a čtvrtým rokem jako hlavní IT instruktor zodpovědný za výuku a záležitosti kolem. Jedním z úkolů pro letošek bylo nalezení alternativního připojení než přes hrozně pomalé CDMA a naštěstí se podařilo a užívali jsme satelitního internetu s rychlostí kolem 20 MBit/s v lese 20 km od většího města. 🙂

Hledání a nalezení nové práce a konec studia VŠ

Hned po příjezdu z tábora jsem začal hledat novou práci a už po dvou týdnech jsem jel na první pohovor, týden na to na druhé kolo a v první polovině září jsem věděl, že mám novou práci v Multidata Bohemia. Přibližně v tu samou dobu jsem také skončil se studiem na FEI UPCE, po třech letech a ve druháku. Poté co jsem přičichl k praxi jsem zjistil jaký je diametrální rozdíl mezi školou a praxí, že mi to pokračování, i přes mnohé neúspěchy, ve studiu celkem znechutilo. Neviděl jsem další přínos, ale úplně jsem to nezabalil.

VOŠ a nová práce

Začal jsem tedy v září studovat na pardubické VOŠ obor Výpočetní technika a i když to je na 3 roky (nyní tedy 2,5 roku), tak mi to nevadí, jelikož některé předměty si nechám postupně uznávat ze studia na FEI a některé si udělám v předtermínech na začátku každého semestru a k tomu mám opět práci na poloviční úvazek, která se ale s VOŠ zvládá mnohem jednodušeji. Nehledě na to, že práci mám sotva kilometr od školy a po škole (snad) budu mít 3,5 roku relevantní praxe. 🙂

Něco k blogování

Nedávno jsem díky blogpostu získal bezplatnou licenci na PowerShell Studio, což se mi celkem hodí jak k práci, tak i k sebevzdělávání v tvorbě skriptů a GUI aplikací v PowerShellu. Blogování samotné letos trochu ustrnulo a v průměru mám během roku nějakých 2500 až 3000 UIP měsíčně. Ale čísla ohledně blogování si nechám až na březen, kdy budu slavit 3 roky blogování.

Zhodnocení roku 2013

Když to vezmu z celkového pohledu, tak beru rok 2013 jako úspěšný, i přes seknutí s VŠ a ztrátu první práce. Ta práce mi dala hodně a hlavně mi to hodně otevřelo oči. Můžu se na to sice dívat jako na ztrátu tří let, ale kdybych vzal v potaz, že na střední škole jsem se v podstatě nic nenaučil, tak ty 3 roky mi dali hodně a zjistil jsem to i po nástupu na VOŠ, že mi to přeci jen něco dalo a nyní toho mohu využívat.

V nové práci jsem opravdu spokojený a i náplň práce je dost různorodá, i když se vesměs jedná o správu serverů a skriptování. Zjistil jsem že Windows servery nejsou takovým peklem a že i PowerShell jako skriptovací jazyk je mocný, hlavně díky GUI a WMI, které mi dovolí udělat aplikaci, u které by jeden nepoznal, že je to jen skript.

Takže už nezbývá než popřát i Vám vše nejlepší do Nového roku.

A jaký byl váš rok 2013?

  • Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉

One thought on “Jaký byl rok 2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 20 = 21